Ներքին գործերի նախարարությունը տեղեկացրել է, որ նոյեմբերի 15-ից սկսած մինչև մարտի 31-ը ներառյալ, բոլոր տրանսպորտային միջոցների համար սահմանվում է պարտադիր պահանջ՝ շահագործվել միայն ձմեռային անվադողերով։
«Մասնավորապես, տրանսպորտային միջոցի շահագործումը կարգելվի, եթե՝
- թեթև մարդատար ավտոմոբիլների և մինչև 3.5 տոննա թույլատրելի առավելագույն զանգված ունեցող բեռնատար ավտոմոբիլների վրա տեղադրված չեն ձմեռային անվադողեր,
- սառցակալած կամ ձյունածածկ ճանապարհային պայմաններում շահագործման համար նախատեսված ձմեռային անվադողերի նախշանկարի մնացորդային բարձրությունը նշված ճանապարհային պայմաններում երթևեկության ժամանակ 4 միլիմետր և դրանից պակաս է»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նախարարությունը ընդգծել է, որ նշված պահանջների չկատարման դեպքում կկիրառվեն վարչական պատասխանատվության միջոցներ։
ՆԳ նախարարությունը հորդորում է պահպանել երթևեկության անվտանգության կանոնները, ձեռք բերել ձմեռային անվադողեր` թույլատրելի պահպանաշերտով, ցուցաբերել գիտակից, իրավահարգ ու օրինապահ վարքագիծ։

27 Октябрь 2025 - 11:59 AMT
Министерство внутренних дел Армении сообщило, что с 15 ноября по 31 марта для всех транспортных средств вводится обязательное требование эксплуатации исключительно на зимних шинах.
В частности, эксплуатация транспортного средства будет запрещена, если:
• Легковые автомобили и грузовики с допустимой максимальной массой до 3,5 тонн не оснащены зимними шинами;
• Остаточная высота протектора зимних шин составляет 4 миллиметра и менее в условиях гололёда или снежного покрытия.
В случае несоблюдения этих требований будут применяться меры административной ответственности, подчеркнули в министерстве.
Ведомство призвало граждан соблюдать правила дорожной безопасности, приобрести зимние шины с допустимым протектором и проявлять сознательное, законопослушное поведение на дорогах.