Պաշտպանության ոլորտին կուղղվի 2026 թվականի բյուջեի կապիտալ ծախսերի 43%-ը։ Այդ մասին ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2026 թ․ պետական բյուջեի նախնական քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
«2026 թվականին կապիտալ ծախսերը կկազմեն 704 մլրդ դրամ, իսկ 2027 և 2028 թթ․ համապատասխանաբար կկազմեն 719 մլրդ և 803 մլրդ դրամ։ Մենք առանձնացրել ենք պաշտպանության նախարարության և տնտեսական ենթակառուցվածքներին ուղղվող կապիտալ ծախսերի մակարդակը։ Հաջորդ տարում պաշտպանության ոլորտին կուղղվի կապիտալ ծախսերի 43 %-ը։
Սոցիալական պաշտպանության ծախսերը կկազմեն մոտ 993 մլրդ դրամ, իսկ 2027 և 2028 թթ․ կկազմեն համապատասխանաբար 1 մլրդ 62 մլն և 1 մլրդ 123 մլն դրամ։ Դրանք 2026 թվականին 9.6 %-ով կգերազանցեն 2025 թվականի պետական բյուջեով սահմանված սոցիալական պաշտպանության ծախսերը»,- նշել է Հովհաննիսյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նախարարի խոսքով՝ սոցիալական և տնտեսական ուղղություններով նախատեսվող կապիտալ ծախսերը 2026 թվականին կաճեն 22 տոկոսով՝ համեմատած նախորդ տարվա հետ։ Այս ծախսերն ընդգրկելու են ՀՆԱ-ի 3.4 տոկոսը, իսկ հաջորդող երկու տարիներին՝ համապատասխանաբար 3.2 և 3.6 տոկոսը։
2026–ի հունվարի 1–ից բանակ գնացողները կծառայեն ոչ թե երկու, այլ մեկուկես տարի, այս մասին հայտարարեց Հայաստանի վարչապետը:
«Որոշել ենք, որ օրենքն ավելի շուտ ուժի մեջ մտնի՝ 2026 թվականի հունվարի 1-ից։ Այսինքն՝ 2026 թվականի ձմեռային զորակոչից ՀՀ-ում ժամկետային զինծառայությունը 2 տարվա փոխարեն կլինի 1,5 տարի», – ասել է Փաշինյանը:

In 2026, 43% of Armenia’s capital spending will be directed to the defense sector, Finance Minister Vahe Hovhannisyan announced during preliminary budget discussions at a joint session of parliamentary standing committees.
“Capital expenditures will total 704 billion drams in 2026, increasing to 719 billion in 2027 and 803 billion in 2028. We’ve highlighted the capital spending levels for the Defense Ministry and economic infrastructure. Next year, 43% of capital expenditures will go to defense,” Hovhannisyan said, according to Sputnik Armenia.
Social protection spending is projected at around 993 billion drams in 2026, rising to 1.062 trillion in 2027 and 1.123 trillion in 2028. This marks a 9.6% increase over 2025.
Hovhannisyan added that capital expenditures in the social and economic sectors are expected to grow by 22% in 2026 compared to the previous year, equaling 3.4% of GDP. The ratio will be 3.2% in 2027 and 3.6% in 2028.
Separately, Prime Minister Nikol Pashinyan announced that starting January 1, 2026, the duration of mandatory military service will be reduced from two years to 1.5 years.