ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, որ Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությունը ներառում է մի շարք էական բաղադրիչներ և առաջիկայում նախատեսվում է ստորագրել նոր փաստաթղթեր։ Այդ մասին նա ասել է Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում՝ 2026 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Բավականին էական բաղադրիչներ ունի Հայաստանի-Եվրամիություն համագործակցությունը: Նաև նոր փաստաթղթեր են նախատեսվում ստորագրելու»,- ասել է Միրզոյանը։
Միրզոյանի խոսքով՝ ՀՀ–ԵՄ նոր ճանապարհային քարտեզը 99.9 տոկոս բանակցված է, ավելին՝ ՀՀ–ԵՄ հարաբերությունները գերինտենսիվ են զարգանում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
https://arm.sputniknews.ru/20251027/vizaneri-azatakanacman-gvortsyntacy-bavakanin-arag-e-teghi-unenum-ararat-mirzvojan-95142090.html
«Երբեմն ինչ–որ մի պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերում, օրինակ՝ գումարի կամ ինչ–որ ծրագրի մասին, որից հետո պետք է նստենք, քննարկենք, կամ հռչակագրային բնույթի բան պետք է ստորագրվի, բայց մենք տեսնում ենք, որ հարաբերություններն այնքան են խորացել, որ այս վերջին 2 ամսում քննարկված թուղթն այլևս արդիական չէ ու նոր և ավելի արդիական բան է պետք»,– ասել է Միրզոյանը։
Միևնույն ժամանակ արտգործնախարարը նշել է, որ ԵՄ ընտանիքին մոտենալը չի հակադրվում նրան, որ Հայաստանը հավասարակշռված արտաքին քաղաքականություն ունենա մյուս գործընկերների հետ։
ԵՄ խորհուրդը հավանություն է տվել ՀՀ-ի հետ վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկին։ Իսկ սեպտեմբերի 9-ին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հայտարարեց Եվրամիության հետ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության պաշտոնական մեկնարկի մասին:

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил, что в ближайшее время между Арменией и Евросоюзом планируется подписание новых документов. Об этом он сообщил на совместном заседании постоянных парламентских комиссий при обсуждении проекта бюджета на 2026 год, передаёт Арменпресс.
«Сотрудничество Армения–ЕС включает в себя ряд важных компонентов. Также готовятся к подписанию новые документы», — отметил министр.
По его словам, новая дорожная карта Армения–ЕС согласована на 99,9%, а отношения развиваются в очень интенсивном формате, сообщает Sputnik Армения.
«Бывает, что мы договариваемся о финансировании или каком-либо проекте, потом нужно утвердить или подписать декларацию, но проходит немного времени, и документ уже теряет актуальность — настолько стремительно углубляется наше сотрудничество, что требуется новый и более релевантный документ», — добавил он.
Он также подчеркнул, что сближение с ЕС не противоречит политике сбалансированных отношений с другими внешними партнёрами Армении.
Совет ЕС ранее дал согласие на начало диалога с Арменией по либерализации визового режима. 9 сентября вице-премьер Мгер Григорян официально объявил о старте переговоров.