ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱԺ–ում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահներ Իլհամ Ալիևը և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հրավիրվել են Երևան՝ մասնակցելու հաջորդ գարնանը նախատեսված Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին։
«Հրավերներն առայժմ բանավոր են, փաստաթղթային դեռ չենք ուղարկել»,– նշել է նախարարը, հայտնում է Auroranews.am-ը։
Նա հավելել է, որ գագաթնաժողովի կազմակերպչական աշխատանքները դեռ ընթանում են, և հրավերների պաշտոնական գործընթացը կմեկնարկի առաջիկայում։
Դիտարկմանը, թե ինչպես կընկալվի Հայաստանում նրանց այցը՝ Միրզոյանը պատասխանել է, թե այսօր «չեք պատկերացնում Ալիևի այցը, բայց 1․5 ամիս հետո կարող է այլ իրավիճակ լինել», հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Եղել է հակամարտություն, հեղվել է արյուն։ Մեր սերունդը մեծացել է մի նարատիվի շրջանակում, որ այդ երկիրը թշնամի է ու իրական թշնամություն է եղել մեր մեջ, բայց խաղաղություն չի լինում բարեկամ երկրների միջև, խաղաղություն հաստատվում է հենց թշնամական հասարակությունների, գժտվածների միջև։ Մենք բացառություն չենք։ Աշխարհի շատ պետություններ այդ ճանապարհով անցել են, մենք էլ պիտի կարողանանք։ Մենք այդ ուղղությամբ արդեն նշանակալի քայլեր արել ենք, թեև դեռ շատ բան կա անելու։
Ինչու ենք դժվար պատկերացնում նախագահ Էրդողանի այցը Երևան, երբ արդեն եղել է վարչապետ Փաշինյանի այցը Անկարա։ Ինչ մնում է Ալիևին՝ էսօր չեք պատկերացնում, բայց համաձայնեք, որ կարող է 1.5 ամիս հետո այլ իրավիճակ լինի, թեև ես չեմ ժխտում, որ այսօր դեռ դժվար է պատկերացնել Փաշինյանի այցը Բաքու։ Բայց ժամանակ է անցնելու և 1 ամիս, 1 տարի կամ 10 տարի հետո, մի օր էս իրավիճակը լինելու է»,-ասել է նա։
Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը նախատեսված է անցկացնել 2026 թվականի գարնանը Երևանում՝ Եվրոպական միության անդամ պետությունների և գործընկեր երկրների ղեկավարների մասնակցությամբ։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated during a conversation with journalists in the National Assembly that the Presidents of Azerbaijan and Turkey, Ilham Aliyev and Recep Tayyip Erdoğan, have been invited to Yerevan to participate in the 8th summit of the European Political Community scheduled for next spring.
“The invitations are still verbal; we haven’t sent official documents yet,” the minister noted, as reported by Auroranews.am.
He added that the summit's organizational work is still underway and the official invitation process will begin soon.
When asked how their visit might be perceived in Armenia, Mirzoyan responded, “Today, it’s hard to imagine Aliyev’s visit, but in a month and a half, the situation could be different,” according to Pastinfo.
“There’s been conflict, bloodshed. Our generation has grown up within a narrative where that country is the enemy, and indeed, there has been real enmity. But peace is not built between friendly nations. Peace comes between hostile societies, between those who have been in conflict. We’re not an exception. Many countries have gone through this, and we must be able to do the same. We’ve already taken significant steps in that direction, though there’s still a lot to do.
Why is Erdoğan’s visit to Yerevan so hard to imagine when Prime Minister Pashinyan has already visited Ankara? As for Aliyev, it may seem unimaginable today, but agree that things could change in a month and a half. Though I don’t deny that it’s still hard to imagine Pashinyan visiting Baku today. But time will pass, and whether it’s one month, one year, or ten years, this situation will eventually change,” he said.
The 8th European Political Community summit is planned for spring 2026 in Yerevan, with the participation of leaders from European Union member states and partner countries.