ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱԺ–ում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահներ Իլհամ Ալիևը և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հրավիրվել են Երևան՝ մասնակցելու հաջորդ գարնանը նախատեսված Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին։
«Հրավերներն առայժմ բանավոր են, փաստաթղթային դեռ չենք ուղարկել»,– նշել է նախարարը, հայտնում է Auroranews.am-ը։
Նա հավելել է, որ գագաթնաժողովի կազմակերպչական աշխատանքները դեռ ընթանում են, և հրավերների պաշտոնական գործընթացը կմեկնարկի առաջիկայում։
Դիտարկմանը, թե ինչպես կընկալվի Հայաստանում նրանց այցը՝ Միրզոյանը պատասխանել է, թե այսօր «չեք պատկերացնում Ալիևի այցը, բայց 1․5 ամիս հետո կարող է այլ իրավիճակ լինել», հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Եղել է հակամարտություն, հեղվել է արյուն։ Մեր սերունդը մեծացել է մի նարատիվի շրջանակում, որ այդ երկիրը թշնամի է ու իրական թշնամություն է եղել մեր մեջ, բայց խաղաղություն չի լինում բարեկամ երկրների միջև, խաղաղություն հաստատվում է հենց թշնամական հասարակությունների, գժտվածների միջև։ Մենք բացառություն չենք։ Աշխարհի շատ պետություններ այդ ճանապարհով անցել են, մենք էլ պիտի կարողանանք։ Մենք այդ ուղղությամբ արդեն նշանակալի քայլեր արել ենք, թեև դեռ շատ բան կա անելու։
Ինչու ենք դժվար պատկերացնում նախագահ Էրդողանի այցը Երևան, երբ արդեն եղել է վարչապետ Փաշինյանի այցը Անկարա։ Ինչ մնում է Ալիևին՝ էսօր չեք պատկերացնում, բայց համաձայնեք, որ կարող է 1.5 ամիս հետո այլ իրավիճակ լինի, թեև ես չեմ ժխտում, որ այսօր դեռ դժվար է պատկերացնել Փաշինյանի այցը Բաքու։ Բայց ժամանակ է անցնելու և 1 ամիս, 1 տարի կամ 10 տարի հետո, մի օր էս իրավիճակը լինելու է»,-ասել է նա։
Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը նախատեսված է անցկացնել 2026 թվականի գարնանը Երևանում՝ Եվրոպական միության անդամ պետությունների և գործընկեր երկրների ղեկավարների մասնակցությամբ։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в беседе с журналистами в Национальном собрании заявил, что президенты Азербайджана и Турции, Ильхам Алиев и Реджеп Тайип Эрдоган, приглашены в Ереван для участия в восьмом саммите Европейского политического сообщества, который запланирован на следующую весну.
«Приглашения пока устные, официальные документы мы еще не направляли», — отметил министр, сообщает «Auroranews.am».
Он добавил, что подготовительные работы к саммиту продолжаются, а официальный процесс приглашений начнется в ближайшее время.
На вопрос о возможной реакции в Армении на визит этих лидеров Мирзоян ответил: «Сегодня сложно представить визит Алиева, но через полтора месяца ситуация может измениться», — передает «Пастинфо».
«Был конфликт, пролилась кровь. Наше поколение выросло в нарративе, что та страна — враг, и между нами действительно была вражда. Но мир не заключается между дружественными странами. Мир устанавливается между обществами, которые были враждебны и сталкивались. Мы — не исключение. Многие государства прошли через это, и мы тоже должны суметь. Мы уже сделали значительные шаги в этом направлении, хотя предстоит сделать еще многое.
Почему нам трудно представить визит Эрдогана в Ереван, если премьер-министр Пашинян уже побывал в Анкаре? Что касается Алиева, сегодня это сложно вообразить, но согласитесь, через полтора месяца всё может измениться. Хотя я не отрицаю, что сегодня всё ещё трудно представить визит Пашиняна в Баку. Но пройдет время — месяц, год или десять лет, и ситуация изменится», — отметил он.
Восьмой саммит Европейского политического сообщества планируется провести весной 2026 года в Ереване с участием руководителей стран — членов ЕС и партнёрских государств.