Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Միքայել Արզումանյանի խափանման միջոցը փոխվել է տնային կալանքի։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է փաստաբան Երեմ Սարգսյանը:
«ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Վարդգես Սարգսյանի որոշմամբ ՊԲ նախկին հրամանատար, գեներալ լեյտենանտ Միքայել Արզումանյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանքը փոխարինվեց տնային կալանքով»,–ասվում է գրառման մեջ։
2022 թվականի սեպտեմբերի 1-ին Գլխավոր դատախազությունը հայտնել էր, որ Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար, ինչպես նաև Արցախի նախագահի խորհրդական Միքայել Արզումանյանին մեղադրանք է առաջադրվել 2020–ի Արցախյան պատերազմի ընթացքում ռազմավարական նշանակություն ունեցող «Արեգա» բարձունքն ու հարակից մարտական դիրքերը ազատագրած զորքին «նահանջ» հրաման տալու համար։ Նույն օրն Արզումանյանն արդեն կալանավորված է եղել։
ՊԲ նախկին հրամանատարի գործով դատական նիստերն անցկացվում են դռնփակ ձևաչափով, ինչի հետևանքով լրատվամիջոցներն առ այսօր չեն կարողացել որևէ տեղեկություն ստանալ ընթացող գործընթացներից։ Պաշտպանական թիմը, հղում անելով նախաքննական և ռազմական գաղտնիքի պահանջներին, հրաժարվել է հրապարակել մանրամասներ։

Меру пресечения в отношении бывшего командующего Армии обороны Арцаха, генерал-лейтенанта Микаела Арзуманяна, изменили на домашний арест. Об этом сообщил в своей публикации на Facebook адвокат Ерем Саргсян.
«По решению судьи Вардгеса Саргсяна Антикоррупционного суда Армении мера пресечения в виде ареста, примененная к бывшему командующему Армии обороны, генерал-лейтенанту Микаелу Арзуманяну, была заменена на домашний арест», — говорится в сообщении.
1 сентября 2022 года Генеральная прокуратура сообщила, что бывшему командующему армии Арцаха и советнику президента Арцаха Микаелу Арзуманяну предъявлено обвинение в том, что во время войны в Арцахе в 2020 году он отдал приказ об «отступлении» войскам, освободившим стратегически важную высоту «Арега» и прилегающие боевые позиции. В тот же день Арзуманян был арестован.
Судебные заседания по делу бывшего командующего проходят в закрытом режиме, в связи с чем СМИ до сих пор не имеют доступа к информации о процессе. Защитники, ссылаясь на требования предварительного расследования и военную тайну, отказываются раскрывать подробности.