Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Միքայել Արզումանյանի խափանման միջոցը փոխվել է տնային կալանքի։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է փաստաբան Երեմ Սարգսյանը:
«ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Վարդգես Սարգսյանի որոշմամբ ՊԲ նախկին հրամանատար, գեներալ լեյտենանտ Միքայել Արզումանյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանքը փոխարինվեց տնային կալանքով»,–ասվում է գրառման մեջ։
2022 թվականի սեպտեմբերի 1-ին Գլխավոր դատախազությունը հայտնել էր, որ Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար, ինչպես նաև Արցախի նախագահի խորհրդական Միքայել Արզումանյանին մեղադրանք է առաջադրվել 2020–ի Արցախյան պատերազմի ընթացքում ռազմավարական նշանակություն ունեցող «Արեգա» բարձունքն ու հարակից մարտական դիրքերը ազատագրած զորքին «նահանջ» հրաման տալու համար։ Նույն օրն Արզումանյանն արդեն կալանավորված է եղել։
ՊԲ նախկին հրամանատարի գործով դատական նիստերն անցկացվում են դռնփակ ձևաչափով, ինչի հետևանքով լրատվամիջոցներն առ այսօր չեն կարողացել որևէ տեղեկություն ստանալ ընթացող գործընթացներից։ Պաշտպանական թիմը, հղում անելով նախաքննական և ռազմական գաղտնիքի պահանջներին, հրաժարվել է հրապարակել մանրամասներ։

The detention measure for the former commander of the Artsakh Defense Army, General-Lieutenant Mikayel Arzumanyan, has been changed to house arrest. The announcement was made by lawyer Yerem Sargsyan on his Facebook page.
According to the post, "By a decision of Judge Vardges Sargsyan of Armenia’s Anti-Corruption Court, the detention measure applied to General-Lieutenant Mikayel Arzumanyan, former commander of the Defense Army, has been replaced with house arrest."
On September 1, 2022, the Prosecutor General’s Office announced that Arzumanyan, also a former advisor to the President of Artsakh, had been charged for issuing a retreat order to troops who had just recaptured the strategically significant Arega height and surrounding positions during the 2020 Nagorno-Karabakh war. He had already been arrested on the same day.
Court sessions in Arzumanyan’s case are held behind closed doors, meaning media were not able to access information on the ongoing trial. Citing requirements related to pre-trial secrecy and military confidentiality, the defense team has declined to disclose further details.