«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը Երևանում ընթացող «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության հանձնաժողովի նիստի ժամանակ հայտարարել է, որ «Եվրանեսթի» ԽՎ–ն պետք է պահանջի Բաքվից անհապաղ ազատ արձակել հայ գերիներին:
«Բոլորը ցանկանում են խաղաղություն, ոչ ոք չի կարող ասել՝ ոչ խաղաղությանը, բայց տևական խաղաղության համար այդ խաղաղությունը պետք է լինի արդար՝ հիմնված արդարության և արդարադատության վրա»,- ասել է Խաչատրյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրա խոսքով, արդարադատության երաշխավորումը պահանջում է երկու կողմերի շահերի հարգում ու պաշտպանություն, ինչը ենթադրում է փոխադարձ բարի կամք, սակայն ադրբեջանական կողմի վարքագծում այդ կամքը բացակայում է։
«Մենք, ցավոք սրտի, այդպիսի բարի կամքի նշան չենք տեսնում Ադրբեջանի կողմից։ Ադրբեջանը շարունակում է զավթման տակ պահել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից ավելի քան 200 կմ քառակուսի, միջամտել Հայաստանի ներքին հարցերին՝ տարբեր պահանջներ ներկայացնելով։ Ասում են՝ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման համար որպես նախապայման պետք է լինի Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությունը։ Սա դեմ է սկզբունքներին, որոնք հաստատված են միջազգային փաստաթղթերով։ Ադրբեջանը շարունակում է կիրառել «Զանգեզուրի միջանցք» եզրույթը»,- նշել է պատգամավորը։
Խաչատրյանը նաև անդրադարձել է Արցախից տեղահանված հայության ճակատագրին՝ շեշտելով, որ միջազգային հանրությունը չպետք է անտարբեր մնա Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածի նկատմամբ։
«Եկեք չանտեսենք, աչք չփակենք էթնիկ զտումների վրա, ցեղասպանության վրա, որը գործել է Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ։ Լեռնային Ղարաբաղում այսօր չկա գեթ մեկ հայ, ստիպողաբար տեղահանվել են։
Արդյո՞ք քաղաքակիրթ աշխարհը, Եվրոպան պատրաստվում են աչք փակել սրա վրա, արդյո՞ք մենք հանդուրժելու ենք երկակի ստանդարտները, թե՞ պահանջենք, որպեսզի Ադրբեջանը երաշխավորի ժողովրդի անվտանգ վերադարձ իրենց տներ, արժանապատիվ վերադարձ միջազգային մեխանիզմներով»,-ասել է նա։
Նա նաև կոչ է արել Եվրանեսթ վեհաժողովին հստակ դիրքորոշում հայտնել հայ ռազմագերիների խնդրի շուրջ՝ ընդգծելով անհապաղ և առանց նախապայմանների նրանց ազատ արձակման անհրաժեշտությունը։
«Վեհաժողովը պետք է բարձրաձայնի, պահանջի առանց նախապայմանների բանտարկյալների ազատ արձակում։
Ես փոփոխություն եմ առաջարկում՝ այս վեհաժողովից ուղերձ ուղարկել Ադրբեջանին, որ չեն հանդուրժվելու այսպիսի անմարդկային գործողություններ Ադրբեջանի ֆաշիստ ռեժիմի կողմից»,- հայտարարել է Արթուր Խաչատրյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրոյի անդամներին՝ ողջունելով նրանց այցը Հայաստան և կարևորելով Երևանում «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նիստի անցկացումը։ Փաշինյանն ընդգծել է իր ակնկալիքը, որ նիստը կլինի արդյունավետ, միաժամանակ շեշտել է միջխորհրդարանական ակտիվ համագործակցության ու երկխոսության անհրաժեշտությունը։

During the ongoing session of the Euronest Parliamentary Assembly’s Committee on Political Affairs, Human Rights and Democracy in Yerevan, Armenian MP Artur Khachatryan (from the Hayastan faction) declared that EuroNest must demand the immediate release of Armenian prisoners of war held in Baku.
“Everyone wants peace; no one can say no to peace. However, for peace to last, it must be a just peace, grounded in justice,” Khachatryan said, according to Panorama.am .
He stressed that genuine justice requires the protection of both sides’ rights, which in turn demands mutual goodwill, something he claimed is absent on the Azerbaijani side.
“Unfortunately, we see no signs of goodwill from Azerbaijan. They continue to occupy over 200 square kilometers of sovereign Armenian territory, interfere in Armenia’s internal affairs, and set preconditions for peace such as amending Armenia’s Constitution, an act that contradicts principles established by international documents. Azerbaijan still uses the term ‘Zangezur corridor,’” he stated.
Khachatryan also drew attention to the fate of the displaced Armenian population from Nagorno-Karabakh, urging the international community not to ignore what happened there.
“Let’s not turn a blind eye to the ethnic cleansing, to the genocide committed by Azerbaijan against Nagorno-Karabakh. There isn’t a single Armenian left in Artsakh today; every one of them was forcibly displaced.
Is the civilized world, is Europe going to look the other way? Are we going to accept double standards, or will we demand that Azerbaijan ensure the safe and dignified return of the displaced population through international mechanisms?” he asked.
He also urged EuroNest to clearly address the issue of Armenian POWs and demanded their immediate and unconditional release.
“The Assembly must speak out and demand the release of prisoners without preconditions. I propose we send a message to Azerbaijan from this Assembly: such inhumane acts by the Azerbaijani fascist regime will not be tolerated,” Khachatryan declared.
Prime Minister Nikol Pashinyan hosted members of the EuroNest Parliamentary Assembly Bureau in Yerevan, welcoming their visit and emphasizing the importance of holding the 12th plenary session in Armenia. He expressed hope for productive outcomes and stressed the value of active inter-parliamentary cooperation and dialogue.