ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանն ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում, արձագանքելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը եկեղեցիների վերադարձի վերաբերյալ, ասել է, որ Խորհրդային Միության փլուզումից հետո ՀՀ տարածքում հողերի սեփականատեր հանդիսացել է բացառապես պետությունը։
Նա հավելել է, որ Հովհաննավանքն ու հողամասը եկեղեցուն փոխանցվել են կառավարության որոշմամբ, գրում է Sputnik Արմենիան։
Ավելի վաղ վարչապետ Փաշինյանն ԱԺ-ում հայտարարել էր, որ կառավարությունը մտադիր է վերանայել այն վանքերի և եկեղեցիների կարգավիճակը, որոնք տարիներ առաջ փոխանցվել են Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցուն անհատույց օգտագործման իրավունքով։
«ԽՍՀՄ փլուզումից հետո ընդունված օրենքով, կարգով և Հողային օրենսգրքով տրվել են համապատասխան թույլտվություններ, ՀՀ կառավարության որոշմամբ բաշխում է տեղի ունեցել»,–ասել է նա։
Այն դիտարկմանը, թե Հայ առաքելական եկեղեցին փաստաթղթերով պնդում է, որ Արագածոտնի թեմի ենթակայության տակ գտնվող Հովհաննավանքի հողն ու շինությունները Մայր Աթոռի սեփականությունն են, Սուրեն Թովմասյանն արձագանքել է․ «Հովհաննավանքում շենքի և հողամասի վերաբերյալ եղել է կառավարության որոշում, և այդ որոշումն է հանդիսացել, որ այս անշարժ գույքը փոխանցվել է եկեղեցուն»։
Միաժամանակ նա նշել է, որ դեռ պետք է մանրամասն ծանոթանա փաստաթղթերին՝ հստակեցնելու, արդյոք խոսքը վերաբերում է սեփականության, թե օգտագործման իրավունքին, և արդյոք փոխանցումը վերաբերել է միայն շինությանը, թե նաև հարակից հողատարածքին։
Թովմասյանը հավելել է, որ այս պահին Հայ առաքելական եկեղեցու հաշվեկշռում գտնվող անշարժ գույքի միավորների թիվը կազմում է մոտ 600-700։
«Կան եկեղեցապատկան այնպիսի օբյեկտներ, որոնք ազատված են հողի ու գույքի հարկումից, սակայն կան այնպիսի օբյեկտներ, որոնք վճարում են»,– նշել է Կադաստրի կոմիտեի ղեկավարը։
Վերջին ամիսներին ՀՀ իշխանությունները ակտիվացրել են եկեղեցու և, մասնավորապես, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ ուղղված քննադատությունն ու իրավական գործողությունները։ Մասնավորապես, կալանավորվել են «Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ սրբազան Գալստանյանը, ինչպես նաև Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել սրբազան Աջապահյանը, Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ սրբազանը և թեմի դիվանապետ Գարեգին Արսենյանը։

28 Октябрь 2025 - 12:08 AMT
Отвечая на заявления премьер-министра Никола Пашиняна о возможном пересмотре правового статуса церковной недвижимости, председатель Комитета кадастра Армении Сурен Товмасян заявил, что монастырь Ованнаванк и прилегающая к нему территория были переданы Армянской Апостольской Церкви решением правительства. Об этом сообщает Sputnik Армения.
Он напомнил, что после распада СССР собственником всех земель на территории Армении стало государство, и только правительство имело полномочия по их распределению.
«Согласно принятому после распада СССР законодательству, на основании Земельного кодекса правительство Армении выдавало соответствующие разрешения и принимало решения о передаче имущества», — пояснил он.
Комментируя заявление Церкви о том, что здания и территория Ованаванка, находящиеся под управлением Арагацотнской епархии, являются собственностью Святого Эчмиадзина, Товмасян отметил: «Передача недвижимости Церкви осуществлялась именно решением правительства».
Он добавил, что ещё предстоит тщательно изучить документы, чтобы выяснить, идёт ли речь о праве собственности или о праве пользования, а также касалась ли передача только зданий или также прилегающих земель.
По словам Товмасяна, в настоящее время в балансе Армянской Апостольской Церкви находится около 600–700 объектов недвижимости. «Существуют церковные объекты, освобождённые от уплаты земельного и имущественного налога, но есть и те, по которым налоги оплачиваются», — отметил он.
Ранее премьер-министр Пашинян заявил о намерении правительства пересмотреть статус монастырей и церквей, ранее переданных Армянской Апостольской Церкви в безвозмездное пользование. В последние месяцы власти активизировали юридическое и политическое давление на Церковь. Были арестованы архиепископ Баграт Галстян, епископ Микаел Аджапахян, епископ Мкртич Прошян и управляющий делами Арагацотнской епархии Гарегин Арсенян.