ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանն ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում, արձագանքելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը եկեղեցիների վերադարձի վերաբերյալ, ասել է, որ Խորհրդային Միության փլուզումից հետո ՀՀ տարածքում հողերի սեփականատեր հանդիսացել է բացառապես պետությունը։
Նա հավելել է, որ Հովհաննավանքն ու հողամասը եկեղեցուն փոխանցվել են կառավարության որոշմամբ, գրում է Sputnik Արմենիան։
Ավելի վաղ վարչապետ Փաշինյանն ԱԺ-ում հայտարարել էր, որ կառավարությունը մտադիր է վերանայել այն վանքերի և եկեղեցիների կարգավիճակը, որոնք տարիներ առաջ փոխանցվել են Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցուն անհատույց օգտագործման իրավունքով։
«ԽՍՀՄ փլուզումից հետո ընդունված օրենքով, կարգով և Հողային օրենսգրքով տրվել են համապատասխան թույլտվություններ, ՀՀ կառավարության որոշմամբ բաշխում է տեղի ունեցել»,–ասել է նա։
Այն դիտարկմանը, թե Հայ առաքելական եկեղեցին փաստաթղթերով պնդում է, որ Արագածոտնի թեմի ենթակայության տակ գտնվող Հովհաննավանքի հողն ու շինությունները Մայր Աթոռի սեփականությունն են, Սուրեն Թովմասյանն արձագանքել է․ «Հովհաննավանքում շենքի և հողամասի վերաբերյալ եղել է կառավարության որոշում, և այդ որոշումն է հանդիսացել, որ այս անշարժ գույքը փոխանցվել է եկեղեցուն»։
Միաժամանակ նա նշել է, որ դեռ պետք է մանրամասն ծանոթանա փաստաթղթերին՝ հստակեցնելու, արդյոք խոսքը վերաբերում է սեփականության, թե օգտագործման իրավունքին, և արդյոք փոխանցումը վերաբերել է միայն շինությանը, թե նաև հարակից հողատարածքին։
Թովմասյանը հավելել է, որ այս պահին Հայ առաքելական եկեղեցու հաշվեկշռում գտնվող անշարժ գույքի միավորների թիվը կազմում է մոտ 600-700։
«Կան եկեղեցապատկան այնպիսի օբյեկտներ, որոնք ազատված են հողի ու գույքի հարկումից, սակայն կան այնպիսի օբյեկտներ, որոնք վճարում են»,– նշել է Կադաստրի կոմիտեի ղեկավարը։
Վերջին ամիսներին ՀՀ իշխանությունները ակտիվացրել են եկեղեցու և, մասնավորապես, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ ուղղված քննադատությունն ու իրավական գործողությունները։ Մասնավորապես, կալանավորվել են «Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ սրբազան Գալստանյանը, ինչպես նաև Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել սրբազան Աջապահյանը, Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ սրբազանը և թեմի դիվանապետ Գարեգին Արսենյանը։

In response to Prime Minister Nikol Pashinyan’s recent remarks on revisiting Church property rights, Head of Armenia’s Cadastre Committee Suren Tovmasyan confirmed that the transfer of Hovhannavank Monastery and its adjacent land to the Armenian Apostolic Church was made by a government decision. He spoke to reporters in the National Assembly, as reported by Sputnik Armenia.
Tovmasyan emphasized that after the collapse of the Soviet Union, all land in Armenia belonged to the state, and only the government had the authority to redistribute it.
“Following the USSR’s collapse, property was distributed through laws, procedures, and the Land Code, with relevant permissions granted by government decisions,” he explained.
Responding to claims by the Church that both the Hovhannavank buildings and the surrounding land under the Aragatsotn Diocese belong to the Mother See of Holy Etchmiadzin, Tovmasyan said: “The government decision concerning the building and land at Hovhannavank is what transferred the real estate to the Church.”
However, he noted that he still needs to examine the documents in detail to determine whether the transfer referred to ownership or usage rights, and whether it covered just the structure or included the surrounding land as well.
Tovmasyan added that the Armenian Apostolic Church currently holds around 600–700 property units on its balance sheet. “Some Church-owned properties are exempt from land and property taxes, but others are subject to regular payments,” he said.
Earlier, Prime Minister Pashinyan announced that the government intends to reassess the legal status of monasteries and churches previously granted to the Armenian Apostolic Church for free use. In recent months, the authorities have increased pressure on the Church, including the arrests of prominent clergymen such as Archbishop Bagrat Galstanyan, Bishop Mikael Ajapahyan, Bishop Mkrtich Proshyan, and diocesan chancellor Garegin Arsenyan.