Փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևն ազատ կարձակվի՝ կալանքը փոխարինվել է բացակայելու արգելքով։ Այդ մասին հայտնել է նրա փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը։
«Ալեքսանդր Կոչուբաևի խափանման միջոց կալանքը փոփոխվեց բացակայելու արգելքով։ Ալեքսանդր Կոչուբաևը քիչ անց ազատ կարձակվի կալանքից և շուտով կգտնվի կնոջ կողքին։
Շնորհակալություն ենք հայտնում ՀՀ գլխավոր դատախազ տիկին Աննա Վարդապետյանին մարդասիրական բարձր մոտեցում ցուցաբերելու համար։ Ինչպես նաև լրատվության համայնքին, հարազատներին, ընկերներին այս պահին մեր կողքին գտնվելու համար»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ Ալեքսանյանը բաց նամակով դիմել էր գլխավոր դատախազին, քանի որ Կոչուբաևի կնոջ առողջական վիճակը երեխայի ծնվելուց հետո կտրուկ վատթարացել է։
Կոչուբաևի կինը գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում ծայրահեղ ծանր վիճակում և արհեստական շնչառության պայմաններում: Փաստաբանը խնդրել էր վերանայել իր պաշտպանյալ Կոչուբաևի նկատմամբ կիրառված կալանքը։

28 Октябрь 2025 - 12:09 AMT
Адвокат Эрик Алексанян сообщил на своей странице в Facebook, что мера пресечения его подзащитного Александра Кочубаева изменена: вместо содержания под стражей ему назначен запрет на выезд, и он будет освобождён в ближайшее время.
«Мера пресечения в виде ареста для Александра Кочубаева заменена запретом на выезд. Он вскоре выйдет на свободу и окажется рядом с женой», — написал он.
Адвокат поблагодарил Генерального прокурора Армении Анну Вардапетян «за проявленное гуманное отношение», а также выразил признательность журналистам, родственникам и друзьям за поддержку.
Ранее Алексанян направил открытое письмо генпрокурору, в котором сообщил, что состояние здоровья жены Кочубаева резко ухудшилось после родов.
Она находится в реанимации в крайне тяжёлом состоянии и подключена к аппарату искусственного дыхания. Адвокат просил пересмотреть меру пресечения, чтобы его подзащитный мог быть рядом с семьёй.