«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանն Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում անդրադարձել է կառավարության հակասական կադրային քաղաքականությանը՝ առանձնացնելով էկոնոմիկայի և սոցիալական ոլորտները։
«Փաստորեն ստացվում է, որ էկոնոմիկայի նախկին նախարար Վահան Քերոբյանը, որի վրա կա քրեական գործ, իր մասով խոստումը կատարել է, որովհետև 7%-անոց տնտեսական աճ կա, բայց իրեն ազատել են աշխատանքից և կա քրեական գործ, իսկ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարին, որի ոլորտը փաստացի ձախողված է, կառավարության ծրագրի որևէ դրույթ այդ մասով կատարված չէ, էդ մարդուն նշանակել են ԱՄՆ-ում դեսպան», – ասել է Ավետիսյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա հավելել է, որ 2026 թվականին ավարտվում է կառավարության հնգամյա ծրագիրը, որի սոցիալական բլոկը, ըստ նրա, ամբողջությամբ տապալված է, և իշխանությունները չեն կատարել իրենց խոստումները, հատկապես ամենախոցելի՝ 40 տոկոս անապահով խավի նկատմամբ, ներառյալ թոշակառուներն ու աղքատ աշխատողները։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանն, անդրադառնալով իշխանություն-եկեղեցի հարաբերություններին, հիշեցրել է, որ այս հակադրությունը սկսվել է դեռ 2018 թվականից, երբ նախաձեռնվեց «Նոր Հայաստան, նոր կաթողիկոս» արշավը, և հետագայում «Եկեղեցու պատմություն» առարկան հանվեց դպրոցական ծրագրից։
«Փաշինյանը շատ մեծ ցանկություն ուներ իր սրտի կաթողիկոսին նշանակել՝ կլիներ նա քահանա, թե այլ։ Ընդամենը Նիկոլ Փաշինյանը հաշտ չէր այդ իրողության հետ, որ Եկեղեցին մի քանի անգամ քննադատել էր իրեն», – նշել է Դանիելյանը։
Նա ընդգծել է, որ վարչապետ Փաշինյանը նախկինում հայտարարել էր, թե պետությունը չպետք է միջամտի եկեղեցու գործերին, սակայն այսօր տեսնում ենք հակառակը։
«Ու ոչ միայն խառնվել է եկեղեցու գործերին, այլ եկեղեցին պառակտելու, աղանդ դարձնելու, կարգալույծ արված քահանայի պատարագին մասնակցելու՝ վարչական ռեսուրսով գործողություններ է անում, բայց արդեն ակնհայտ է, որ ձախողվել է», – ասել է պատգամավորը՝ ընդգծելով, որ նման քաղաքականությունը հակասում է ինչպես Սահմանադրությանը, այնպես էլ «Կրոնական ազատության մասին» օրենքին։
Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն Ազգային ժողովում հանձնաժողովների համատեղ նիստի ընթացքում, անդրադառնալով այն հարցին, որ ՔՊ–ն խոստացել էր բարձրացնել թոշակները, ասել է, որ «եթե կենսաթոշակն այսօր բարձրացնենք, թոշակառուն ավելի վատ կենսամակարդակ կունենա»։

28 Октябрь 2025 - 15:50 AMT
Депутат от фракции «Армения» Тадевос Аветисян в беседе с журналистами в парламенте подверг резкой критике кадровую политику правительства, особенно в экономической и социальной сферах. Об этом сообщает Panorama.am.
«Получается, что бывший министр экономики Ваган Керобян, против которого возбуждено уголовное дело, выполнил свою задачу — у нас есть 7 % экономического роста, но его уволили и возбудили дело. А министра труда и соцвопросов, чья сфера полностью провалена и в рамках программы правительства ничего не реализовано, назначили послом в США», — заявил Аветисян.
Он добавил, что в 2026 году завершается пятилетняя программа правительства, и ее социальный блок, по его оценке, полностью провален. Власти не выполнили обещаний, особенно в отношении наиболее уязвимых 40% населения, включая пенсионеров и малообеспеченных работающих граждан.
Депутат Гарник Даниелян, также представляющий фракцию «Армения», комментируя отношения между государством и церковью, напомнил, что противостояние началось еще в 2018 году с кампании «Новая Армения, новый католикос», а позже предмет «История Церкви» был исключён из школьной программы.
«У Пашиняна было сильное желание назначить католикоса по своему усмотрению, будь то священник или кто-то другой. Он просто не мог смириться с тем, что Церковь не раз его критиковала», — отметил Даниелян.
Он подчеркнул, что премьер-министр ранее заявлял, что государство не должно вмешиваться в дела Церкви, но сегодня происходит обратное.
«Более того, он не просто вмешивается, а предпринимает действия по расколу Церкви, попытке превратить её в секту, участвует в литургии лишенного сана священника, используя административный ресурс. Но уже очевидно, что эта попытка провалилась», — заявил он, подчеркнув, что подобная политика противоречит как Конституции, так и закону «О свободе вероисповедания».
На совместном заседании парламентских комиссий министр финансов Ваге Ованнисян, отвечая на упрёки в том, что партия власти не повысила пенсии, заявил: «Если мы сегодня повысим пенсии, пенсионеры будут жить хуже».