Երևանում ընթացող «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության հանձնաժողովի նիստում Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, Թուրքիայի հարցերով մշտական զեկուցող Նաչո Սանչես Ամորը հայտարարել է, որ Հայաստանը հավակնում է ԵՄ թեկնածու երկիր լինել, ուստի պետք է լուծել ներքին խնդիրները։
Ըստ նրա, հարցը ոչ թե Թուրքիայի հետ սահմանը փակ լինելու մասին է, այլ թե ինչ է տեղի ունենում այսօր Հայաստանի քաղաքներում, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Եթե կաշառքի համար են մարդուն դատում,… բայց եթե իրենց կարծիքի համար են իրենք դատվել, օրինակ, սոցիալական ցանցերում գրառումների համար, ուշադիր եղեք, զգույշ եղեք։ Մենք գիտենք՝ ինչ է տեղի ունենում, երբ սկսում եք մեղադրել, հետապնդել մարդկանց պարզապես սոցիալական ցանցերում ինչ-որ բան գրելու համար»,- ասել է Նաչո Սանչես Ամորը։
Սանչես Ամորն ընդգծել է, որ ժողովրդավարության մեջ մեկ անձի անգամ չի կարելի բանտարկել իր կարծիքի համար, հայտնում է Factor.am-ը։
«ՀՀ իշխանությունները պետք է ուշադիր լինեն այս հարցերին, եթե դուք հավակնում եք ԵՄ թեկնածու երկիր լինել։ Դուք չպետք է հարյուրավոր ոստիկանների ուղարկեք։ Խորհրդային իրավական համակարգից շատ մեծ ժառանգություն կա։ Մեղադրենք, ուղարկենք բանտ, կալանավորենք, հետո կտեսնենք՝ ինչ տեղի կունենա»»,–ասել է նա։
Սամվել Կարապետյանի պաշտպանական թիմը հրապարակել է միջազգային ճանաչում ունեցող իրավաբան Ջեֆրի Ռոբերտսոնի հայտարարությունը, որտեղ ասվում է, որ «ցանկացած բանական դատավորի համար ակնհայտ է, որ Սամվել Կարապետյանը որևիցե անօրինական բան չի արել»։
Նա հայտարարել է, որ Կարապետյանի դեմ իրականացվող գործողությունները բացահայտ «հակասում են մարդու հիմնարար իրավունքներին և ազատություններին, և նրա շարունակական կալանքը ակնհայտորեն ապօրինի է»։

Выступая на заседании Комитета по политическим вопросам, правам человека и демократии Парламентской ассамблеи Евронест в Ереване, депутат Европарламента и постоянный докладчик по Турции Начо Санчес Амор подчеркнул, что Армения, как страна-кандидат, должна решать свои внутренние проблемы. Об этом сообщает Panorama.am.
По его словам, вопрос стоит не в том, что граница с Турцией закрыта, а в том, что происходит сегодня в армянских городах.
«Если за коррупцию судят — это одно. Но если судят за мнение, например, за публикации в социальных сетях, будьте осторожны, очень осторожны», — сказал Санчес Амор. «Мы знаем, к чему приводит практика обвинений и преследования людей просто за то, что они что-то написали в интернете».
Он подчеркнул, что для страны, претендующей на вступление в ЕС, ограничение свободы слова недопустимо.
Тем временем команда защиты Самвела Карапетяна опубликовала заявление всемирно признанного юриста Джеффри Робертсона, в котором говорится, что «любому разумному судье ясно: Самвел Карапетян не совершал ничего противозаконного».
Робертсон отметил, что действия в отношении Карапетяна явно противоречат основным правам человека и свободам, а его продолжительное содержание под стражей — очевидно незаконно.