ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մի խումբ լրագրողների և փորձագետների հետ հանդիպմանը, որոնք Հայաստան են այցելել «Հանուն հավասար իրավունքների» կրթական կենտրոն ՀԿ-ի և Բարսելոնայի միջազգային հարաբերությունների կենտրոնի (CIDOB) նախաձեռնությամբ, ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները:
Անդրադարձ է կատարվել օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում տարածաշրջանում ստեղծված նոր իրողություններին, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասի և ավելի լայն տարածաշրջանի կայունության, զարգացման համար Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նախաստորագրված Խաղաղության համաձայնագրի և հաղորդակցությունների ապաշրջափակման կարևորությանը, հայտնում է ԱԳՆ–ն։
Նախարար Միրզոյանը մասնակիցներին ներկայացրել է հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցում ՀՀ տեսլականը, որն արտացոլված է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում և որի կարևոր բաղադրիչ է «Թրամփի ուղին»:
Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև գործընկերության խորացման աննախադեպ դինամիկան: Անդրադարձ է կատարվել հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին, Հայաստան-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգի շրջանակներում համագործակցության ընդլայնման, տնտեսական, մարդկանց միջև կապերի ամրապնդման և ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման ուղղություններով։
Մտքեր են փոխանակվել ժողովրդավարական զարգացման ճանապրհին առկա մարտահրավերի շուրջ, ինչի կապակցությամբ նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է դրանց արդյունավետ հաղթահարման հարցում ՀՀ մոտեցումները:

29 Октябрь 2025 - 07:05 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на встрече с группой журналистов и экспертов, прибывших в Армению по инициативе образовательного центра «За равные права» и Барселонского центра международных отношений (CIDOB), представил основные приоритеты внешней политики страны.
Была дана оценка новой ситуации в регионе, сложившейся после договорённостей, достигнутых 8 августа в Вашингтоне. Особое внимание было уделено важности предварительно согласованного Мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, а также разблокировки региональных коммуникаций как ключевым элементам обеспечения стабильности и развития в Южном Кавказе и более широком регионе, сообщает МИД Армении.
Мирзоян представил видение Армении по разблокировке коммуникаций, отражённое в инициативе «Перекрёсток мира», подчеркнув значимость проекта «Путь Трампа».
Министр отметил беспрецедентную динамику углубления партнёрства между Арменией и Европейским союзом. Обсуждались перспективы развития отношений в рамках новой повестки дня Армения–ЕС, расширение сотрудничества в экономической сфере, укрепление межчеловеческих связей и развитие демократических институтов.
Стороны также обменялись мнениями по поводу вызовов, стоящих на пути демократического развития. В этой связи Мирзоян изложил подходы Армении к их эффективному преодолению.
Кроме того, министр ответил на интересующие участников вопросы.
8 августа в Белом доме состоялась трёхсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева, по итогам которой была подписана совместная декларация. В тот же день, в присутствии лидеров Армении, Азербайджана и США, министры иностранных дел Армении и Азербайджана Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов предварительно подписали «Соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».