ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մի խումբ լրագրողների և փորձագետների հետ հանդիպմանը, որոնք Հայաստան են այցելել «Հանուն հավասար իրավունքների» կրթական կենտրոն ՀԿ-ի և Բարսելոնայի միջազգային հարաբերությունների կենտրոնի (CIDOB) նախաձեռնությամբ, ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները:
Անդրադարձ է կատարվել օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում տարածաշրջանում ստեղծված նոր իրողություններին, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասի և ավելի լայն տարածաշրջանի կայունության, զարգացման համար Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նախաստորագրված Խաղաղության համաձայնագրի և հաղորդակցությունների ապաշրջափակման կարևորությանը, հայտնում է ԱԳՆ–ն։
Նախարար Միրզոյանը մասնակիցներին ներկայացրել է հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցում ՀՀ տեսլականը, որն արտացոլված է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում և որի կարևոր բաղադրիչ է «Թրամփի ուղին»:
Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև գործընկերության խորացման աննախադեպ դինամիկան: Անդրադարձ է կատարվել հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին, Հայաստան-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգի շրջանակներում համագործակցության ընդլայնման, տնտեսական, մարդկանց միջև կապերի ամրապնդման և ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման ուղղություններով։
Մտքեր են փոխանակվել ժողովրդավարական զարգացման ճանապրհին առկա մարտահրավերի շուրջ, ինչի կապակցությամբ նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է դրանց արդյունավետ հաղթահարման հարցում ՀՀ մոտեցումները:

Armenia's Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with a group of international journalists and experts visiting Yerevan under the joint initiative of the “For Equal Rights” NGO and the Barcelona Centre for International Affairs (CIDOB). During the meeting, he presented the key priorities of Armenia’s foreign policy.
The minister discussed the new regional developments following the agreements reached on August 8 in Washington. He emphasized the importance of the initialed Peace Agreement between Armenia and Azerbaijan and the unblocking of regional communications, as critical steps toward stability and development in the South Caucasus and the wider region, according to the Ministry of Foreign Affairs.
Mirzoyan elaborated on Armenia's vision for unblocking transportation routes, as laid out in the Crossroads of Peace initiative, highlighting the Trump Route as a vital component.
He also noted the unprecedented momentum in Armenia-European Union cooperation and addressed the prospects of deepening ties. Discussions focused on expanding collaboration under the new Armenia-EU agenda in areas such as economy, people-to-people ties, and strengthening democratic institutions.
The meeting included an exchange of views on the challenges Armenia faces. Minister Mirzoyan outlined the government's strategies to address these challenges effectively.
He also responded to other questions raised by participants.
On August 8, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a joint declaration following a trilateral meeting at the White House. During the same visit, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, in the presence of the leaders of Armenia, Azerbaijan, and the U.S., preliminarily signed the “Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan.”