Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն ԱԺ Պետական-իրավական ու Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստում, պատասխանելով անձնական տվյալների ապօրինի հավաքման և տարածման դեպքերի մասին «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի հարցին, ասել է, որ անձնական տվյալների «ապօրինի ձեռքբերումն ու տարածումը դատապարտելի է»։
«Ես, ինչպես Հայաստանի ցանկացած քաղաքացի, կարծում եմ, որ անձնական տվյալները պետք է պաշտպանված լինեն, դրանց ապօրինի ձեռքբերումն ու տարածումը, իհարկե, դատապարտելի է։ Կարծում եմ, մեր կառավարությունում չկա այնպիսի մարդ, որ այդպես չի մտածում»,–ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Հովհաննիսյանն ասել է նաև, որ արդարադատության նախարարությունում արդեն կա մարմին, որը զբաղվում է անձնական տվյալների պաշտպանությամբ, սակայն միաժամանակ կա առաջարկ՝ ձևավորել անկախ կառույց՝ այս խնդիրները կարգավորելու համար։
Նրա խոսքով՝ այդ առաջարկի շուրջ որոշ կոնկրետ դրույթներ քննարկման առարկա են լինելու հաջորդ օրը՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ կայանալիք նիստում։
«Եթե որոշում լինի, որ պետք է առանձին մարմին լինի ու դա տեղի ունենա, հավելյալ միջոցներ կհատկացվեն։ Այս պահի դրությամբ այդ առանձին մարմնի ստեղծման համար միջոցներ նախատեսված չեն»,- ասել է նախարարը։
Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանի գլխավորությամբ կայացել է խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է անձնական տվյալների պաշտպանության նոր մարմնի ձևավորմանն ուղղված գործընթացը:

29 Октябрь 2025 - 11:05 AMT
Министр финансов Армении Ваге Ованнисян, выступая на совместном заседании постоянных комиссий НС по государственно-правовым и финансово-бюджетным вопросам, прокомментировал случаи незаконного сбора и распространения персональных данных. Отвечая на вопрос депутата от блока «Армения» Арцвика Минасяна, он отметил, что «незаконное получение и распространение личной информации однозначно подлежит осуждению».
«Я, как и любой гражданин Армении, считаю, что персональные данные должны быть защищены. Уверен, в правительстве нет человека, который бы думал иначе», — подчеркнул он, сообщает Panorama.am .
Министр добавил, что в Минюсте уже существует орган, занимающийся защитой персональных данных, однако одновременно рассматривается предложение о создании независимой структуры для регулирования этой сферы.
По его словам, конкретные положения этой инициативы будут обсуждаться на заседании с участием премьер-министра Никола Пашиняна, намеченном на следующий день.
«Если будет принято решение о создании отдельного органа, будут выделены дополнительные средства. На данный момент таких средств в бюджете не предусмотрено», — сказал Ованнисян.
Под председательством министра юстиции Србуи Галян состоялось совещание, на котором обсуждался процесс создания нового органа по защите персональных данных.