ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, անդրադառնալով իմպիչմենտի գործընթացում ընդդիմության վարչապետի թեկնածու Դավիթ Համբարձումյանի դատապարտմանը, ասել է, որ Հայաստանի դատական համակարգը քաղաքականացված է, դատավճիռները կախված են մեկ անձի կամքից։
«Ակնհայտ է, որ Դավիթ Համբարձումյանի մասով որևէ լուրջ ապացույց չի ներկայացվել, այդ հոդվածով աննախադեպ ժամկետ են կիրառել, դա նրա համար է, որ համաներումը չազդի պատժի չափի վրա»,- ասել է Սարգսյանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչու են միջազգային կառույցները լռում՝ Սարգսյանն ասել է, որ նրանք սատարում են այսօրվա իշխանություններին, ոչ թե սկզբունքներով են շարժվում, այլ՝ շահով։
Մասիս համայնքի ղեկավար Դավիթ Համբարձումյանը, որը իմպիչմենտի գործընթացում ընդդիմության վարչապետի թեկնածուն է և որը դատապարտվել է ավելի քան 6 տարվա ազատազրկման, կալանավորվել է ՀՀ ժամանելուն պես՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանում։
Իրավապահ մարմինների տվյալներով՝ 2018-ի ապրիլի 22-ին Հայանիստ-Հովտաշատ խաչմերուկի աշխույժ հատվածում տեղի ունեցած միջադեպին մասնակցել են ինչպես Մասիսի քաղաքապետը, այնպես էլ նրա եղբայրը։ Ավելի վաղ Համբարձումյանի նկատմամբ հարուցվել է մեկ այլ քրեական գործ ևս՝ հեղափոխության օրերին Երևանի Էրեբունի վարչական շրջանում ցուցարարների նկատմամբ բռնություն կիրառելու և անկարգություններ կազմակերպելու մեղադրանքով։ Այդ գործով նա կալանավորվել է, սակայն դատարանը որոշել էր ազատ արձակել նրան՝ գտնելով, որ կալանքը անհիմն է, և բավարար ապացույցներ չկան, որոնք կհաստատեին նրա կողմից հանցանքի կատարումը։

Бывший президент Армении Серж Саргсян, комментируя приговор Давиду Амбарцумяну, кандидату от оппозиции на пост премьер-министра в рамках процесса импичмента, заявил, что судебная система страны политизирована, а судебные решения зависят от одного человека.
«Очевидно, что в деле Давида Амбарцумяна не было представлено серьёзных доказательств. Ему назначили беспрецедентно суровое наказание по данной статье только для того, чтобы на него не распространялась амнистия», — сказал Саргсян в беседе с «Пастинфо».
Он подчеркнул, что в нынешнем правительстве судебные приговоры не являются независимыми, а контролируются одним человеком, подразумевая действующего премьер-министра Никола Пашиняна.
Отвечая на вопрос о молчании международных структур, Саргсян заявил, что те поддерживают нынешние власти не по принципам, а по интересам.
*Давид Амбарцумян, глава общины Масис и кандидат на пост премьер-министра от оппозиции в рамках импичмента, был арестован по прибытии в аэропорт «Звартноц» после того как он был приговорён к более чем 6 годам лишения свободы.
По данным правоохранительных органов, в апреле 2018 года он и его брат участвовали в инциденте на оживлённом перекрёстке между Айанистом и Овташатом. Ранее против него также возбуждалось дело по обвинению в насилии над протестующими и организации беспорядков в Ереванском районе Эребуни во время революции. Тогда суд постановил освободить Амбарцумяна, сочтя арест необоснованным и отметив отсутствие достаточных доказательств его вины.*