ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է, որ Մասիսի կալանավորված քաղաքապետ Դավիթ Համբարձումյանը շարունակում է մնալ իմպիչմենտի շրջանակում վարչապետի թեկնածուն։
«Դավիթ Համբարձումյանի մասով դատավճիռը օրինական ուժի մեջ չի մտել, փաստաբանները բողոքարկելու են, այդ ընթացքում նրա բոլոր իրավունքները պաշտպանվում են։ Այնպես որ, Դավիթ Համբարձումյանը մնալու է որպես վարչապետի մեր թեկնածուն»,- ասել է նա, հայտնում է Radar Armenia-ն։
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Համբարձումյանին սահմանված պատժաչափը «դաժան որոշում» է, որը կայացվել է՝ նպատակ ունենալով բացառել համաներման կիրառման հնարավորությունը։
Անդրադառնալով քաղաքական հաջորդ քայլերին՝ Սարգսյանը շեշտել է, որ իրենք շարունակելու են աշխատել միայն մեկ ուղղությամբ։
«Մենք այլ պլան չունենք, քան իմպիչմենտի գործընթացն առաջ տանելը։ Եթե ուրիշներն այլ պլաններ ունեն, այլ առաջարկություններ ունեն, մենք հաճույքով կլսենք»,-ասել է նա։
Այն հարցին, թե արդյոք Համբարձումյանը կալանավորվել է հենց իմպիչմենտի գործընթացի շրջանակում, ՀՀ երրորդ նախագահը նշել է. «Ոչ միայն այդ գործընթացի, նաև իր դիրքորոշման պատճառով։ Ես խնդրել եմ մեր կուսակցության իրավական հարցերով մասնագետներին փնտրել, տեսնել՝ արդյո՞ք այդ հոդվածով այդպիսի պատժաչափ երբևէ կիրառվել է։ Դեռևս պատասխան չեն տվել», հայտնում է Panorama.am-ը։
Ինչ վերաբերում է հոկտեմբերի 26-ին Հովհաննավանքում կարգալույծ քահանայի կողմից մատուցված պատարագին՝ Սերժ Սարգսյանը կարճ պատասխան է տվել. «Ես չեմ էլ ուզում այդ խայտառակությանն արձագանքեմ»։
Մասիս համայնքի ղեկավար Դավիթ Համբարձումյանը, որը իմպիչմենտի գործընթացում ընդդիմության վարչապետի թեկնածուն է և որը դատապարտվել է ավելի քան 6 տարվա ազատազրկման, կալանավորվել է ՀՀ ժամանելուն պես՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանում։
Իրավապահ մարմինների տվյալներով՝ 2018-ի ապրիլի 22-ին Հայանիստ-Հովտաշատ խաչմերուկի աշխույժ հատվածում տեղի ունեցած միջադեպին մասնակցել են ինչպես Մասիսի քաղաքապետը, այնպես էլ նրա եղբայրը։ Ավելի վաղ Համբարձումյանի նկատմամբ հարուցվել է մեկ այլ քրեական գործ ևս՝ հեղափոխության օրերին Երևանի Էրեբունի վարչական շրջանում ցուցարարների նկատմամբ բռնություն կիրառելու և անկարգություններ կազմակերպելու մեղադրանքով։ Այդ գործով նա կալանավորվել է, սակայն դատարանը որոշել էր ազատ արձակել նրան՝ գտնելով, որ կալանքը անհիմն է, և բավարար ապացույցներ չկան, որոնք կհաստատեին նրա կողմից հանցանքի կատարումը։

Armenia’s third president Serzh Sargsyan stated that David Hambardzumyan, the detained mayor of Masis and opposition’s nominated candidate for prime minister in the ongoing impeachment effort, continues to hold that candidacy.
“Hambardzumyan’s verdict has not entered into legal force. His lawyers will appeal, and in the meantime, all his rights are being protected. So, yes, he remains our candidate for prime minister,” Sargsyan said, as reported by Radar Armenia.
He called the imposed sentence “a harsh decision” and claimed it was deliberately chosen to prevent eligibility for amnesty.
Regarding the opposition’s next steps, Sargsyan confirmed that they remain fully focused on the impeachment.
“We have no other plan than to move forward with the impeachment process. If others have alternative suggestions or plans, we’re happy to hear them,” he said.
When asked whether Hambardzumyan’s arrest was politically motivated and tied to the impeachment, Sargsyan replied, “Not only because of the process, but also due to his position.”
He added that he had asked his party’s legal experts to investigate whether such a harsh sentence had ever been imposed under the same article before, but had yet to receive an answer.
Commenting briefly on the October 26 liturgy in Hovhannavank led by a defrocked priest and attended by the prime minister, Sargsyan said, “I don’t even want to respond to that disgrace.”
Hambardzumyan was sentenced to more than six years in prison and arrested at Zvartnots Airport upon returning to Armenia. He and his brother were reportedly involved in a 2018 incident at a busy junction between Hayanist and Hovtashat settlements. He also previously faced charges related to alleged violence against protesters during the 2018 revolution in Yerevan, but was released due to insufficient evidence.