ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներից հետո սկսված քրեական վարույթի շրջանակում նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության միասնական սոցիալական ծառայության Թալինի տարածքային կենտրոնի ավագ սոցիալական աշխատողը մի շարք քաղաքացիների համար ապօրինի գործողություններ կատարելու դիմաց նրանցից ստացել է տարբեր չափերի կաշառք, հայտնում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեն։
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ վերը նշված պաշտոնատար անձը ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված՝ ընտանիքի անապահովության սահմանային միավորից բարձր միավոր ունենալու և ընտանեկան նպաստ ստանալու վերաբերյալ արձանագրություններում մի շարք անձանց բնակության վայրի, կոմունալ-կենցաղային պայմանների մասին կեղծ տեղեկություններ ներառելով, դիտավորությամբ իրականությունը խեղաթյուրելու եղանակով վերջիններիս դարձրել է ընտանեկան նպաստի շահառուներ, որի դիմաց նրանցից որպես կաշառք տարբեր չափերի գումարներ է ստացել:
Կաշառք ստանալու, խարդախության և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար Թալինի տարածքային կենտրոնի ավագ սոցիալական աշխատողին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (2 դրվագ), 435-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ), 255-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (2 դրվագ) և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ): Վերջինս տվել է խոստովանական ցուցմունք և լիովին ընդունել իրեն ներկայացված մեղադրանքը: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է տնային կալանքն ու 1,000,000 ՀՀ դրամի չափով գրավը:
Կաշառք տալու հետևանքով շահառուներին որպես նպաստ փոխանցված գումարներն ամբողջությամբ հատուցվել են նրանց կողմից: Կաշառք տված անձանց նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցվել է գործուն զղջալու հիմքով:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է, և վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան։
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

29 Октябрь 2025 - 11:38 AMT
Антикоррупционный комитет Армении завершил расследование уголовного дела, возбужденного в отношении старшего социального работника территориального центра Единой социальной службы в Талине, подведомственного Министерству труда и социальных вопросов.
В ходе следствия установлено, что должностное лицо получало взятки от граждан за незаконное оформление их в качестве получателей семейного пособия. Для этого в официальные акты включались заведомо ложные сведения об адресе проживания и бытовых условиях, что позволяло преодолеть установленный правительством порог нуждаемости.
Обвинения предъявлены по нескольким статьям УК РА: получение взятки, мошенничество и служебный подлог. Подозреваемый дал признательные показания и полностью признал свою вину. В качестве меры пресечения суд избрал домашний арест и залог в размере 1 000 000 драмов.
Граждане, дававшие взятки, вернули незаконно полученные пособия в полном объеме. В их отношении уголовное преследование прекращено на основании деятельного раскаяния.
Предварительное следствие завершено, и материалы дела с обвинительным заключением направлены в Антикоррупционный суд Армении.
Примечание: лицо, обвиняемое в преступлении, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном УПК РА.