Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանն ԱԺ Պետական-իրավական ու Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստում 2026 թվականի պետական բյուջեի նախնական քննարկման ժամանակ հայտարարել է, որ համաներման վերաբերյալ որոշում չկա։
Նա այդպես է պատասխանել «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանի այն հարցին, թե արդյոք նախատեսվում է համաներում, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Համաներում իրականացնելու որոշում չունենք»,- ասել է նա։
Նախարարը ընդգծել է, որ պետության կողմից ազատազրկված անձանց պետք է անհատական մոտեցում ցուցաբերվի՝ ելնելով վերասոցիալականացման գործընթացից։ Ըստ Գալյանի՝ պետք չէ որոշել որևէ պահի, որ պետք է ազատ արձակել x, y կամ z խմբի անձանց, այլ անհրաժեշտ է վերլուծել՝ արդյոք տվյալ անձը անցել է վերասոցիալականացման փուլ և արդյոք պատրաստ է վերադառնալ հասարակություն։

During a budget discussion at the Armenian parliament's Standing Committees on State-Legal and Financial-Budgetary Affairs, Justice Minister Srbuhi Galyan stated that no decision has been made regarding a general amnesty.
She made the remarks in response to a question from MP Garnik Danielyan of the Hayastan faction, Panorama.am reports.
“There is no decision to implement an amnesty,” said Galyan.
She emphasized that individuals serving sentences should be assessed individually, based on their progress in resocialization. According to Galyan, it is inappropriate to decide arbitrarily to release certain groups, without first evaluating whether they are truly prepared to reintegrate into society.