«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը հոկտեմբերի 29-ին Ազգային ժողովում ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Նաչո Սանչես Ամորին։ Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստան–Եվրոպական միություն համագործակցության ընթացքին, քննարկել առաջիկայում նախատեսվող քայլերն ու հնարավորությունները։
Զրուցակիցները կարևորել են Եվրոպական միության հետ հարաբերությունների հետագա խորացումը՝ ընդգծելով ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղության ամրապնդման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի շարունակականության անհրաժեշտությունը։
Երևանում ընթացող «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության հանձնաժողովի նիստում Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, Թուրքիայի հարցերով մշտական զեկուցող Նաչո Սանչես Ամորը հոկտեմբերի 28–ին ասել էր․ եթե մարդիկ ՀՀ–ում իրենց կարծիքի համար են դատվել, օրինակ, սոցիալական ցանցերում գրառումների համար, պետք է զգույշ լինել։ Նա ընդգծել է, որ ժողովրդավարության մեջ մեկ անձի անգամ չի կարելի բանտարկել իր կարծիքի համար։
«Մենք գիտենք՝ ինչ է տեղի ունենում, երբ սկսում եք մեղադրել, հետապնդել մարդկանց պարզապես սոցիալական ցանցերում ինչ-որ բան գրելու համար»,- ասել էնա։

On October 29, Hayk Konjoryan, head of the Civil Contract faction in Armenia’s National Assembly, met with European Parliament member Nacho Sánchez Amor. The two discussed the current state and future prospects of Armenia–European Union cooperation, including upcoming initiatives and potential areas for development.
Both parties emphasized the importance of deepening relations with the EU, particularly through efforts to strengthen democratic institutions and promote lasting peace in the region.
At a session of the Euronest Parliamentary Assembly's Committee on Political Affairs, Human Rights and Democracy in Yerevan on October 28, Sánchez Amor, who serves as the European Parliament’s standing rapporteur on Turkey, stated that if people in Armenia are being prosecuted for expressing opinions, including on social media, it raises serious concerns. He stressed that in a democracy, no one should be imprisoned for their opinion.
“We know what happens when you start prosecuting people simply for posting something online,” he said.