Հայաստանի ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը «Եվրանեսթի» լիագումար նիստում խոսել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման մասին՝ նշելով, որ Ադրբեջանում պահվող անձանց, գերիների հարցը դեռևս լուրջ խնդիր է, որը պետք է լուծում գտնի:
«Oգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահի մասնակցությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից Հռչակագրի ընդունումը և խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումն ազդարարում են, որ խաղաղությունն արդեն հաստատված է: Չնայած դրան՝ շարունակում են մնալ չլուծված մի շարք մարդասիրական հարցեր. Ադրբեջանում պահվող անձանց, ռազմագերիների հարցը դեռևս լուրջ խնդիր է, որը պետք է լուծում գտնի: Մեկ այլ կարևոր հումանիտար առաջնահերթություն է բազմաթիվ անհետ կորած անձանց ճակատագրի պարզաբանումը:
Վաշինգտոնում կայացած հանդիպման արդյունքում Հայաստանը կաշխատի Միացյալ Նահանգների և փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ ապահովելով «Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի ուղու»՝ TRIPP նախաձեռնության իրականացումը: TRIPP նախագիծը բխում է Հայաստանի տեսլականից իր հռչակած «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի միջոցով ապահովելու անխափան տարածաշրջանային հաղորդակցությունը: Այն նախատեսում է ինչպես երկաթուղու զարգացում, այնպես էլ մայրուղիների, խողովակաշարերի, էլեկտրահաղորդման գծերի և կապի մալուխների կառուցման հեռանկար Հայաստանի, Ադրբեջանի ու հարակից երկրների միջև»,–ասել է նա։
Սիմոնյանը նշել է, որ «Եվրանեսթը» կարևոր հարթակ է Եվրոպական միության և Արևելյան գործընկերության երկրների միջև առավել սերտ կապերի ամրապնդման համար, և որ ԵՄ-ի հետ խորհրդարանական համագործակցությունը, ինչպես նաև Արևելյան գործընկերությունը հսկայական ներդրում են ունեցել Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների կայացման գործում:
Նա նշել է նաև, որ վերջին տարիներին աննախադեպ առաջընթաց է գրանցվել ՀՀ-ԵՄ երկկողմ համագործակցության գրեթե բոլոր բնագավառներում: Խոսքը վերաբերում է ինչպես քաղաքական ու տնտեսական գործընկերության զարգացմանը, այնպես էլ անվտանգության և պաշտպանության ոլորտներում համագործակցության խորացմանը: Արագ տեմպերով ընթանում է նաև վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսությունը:
«Հայաստանը հանձնառու է Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ իրագործմանը: Միաժամանակ վստահ եմ, որ վերջերս համաձայնեցված «Գործընկերության նոր օրակարգ» փաստաթուղթը կնպաստի համագործակցության նոր առաջնահերթությունների ամրապնդմանը:
ՀՀ Ազգային ժողովն այս տարվա մարտին ընդունեց «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենք: Այն քաղաքացիական նախաձեռնություն էր, և մենք ուրախ ենք ականատես լինել եվրաինտեգրման հարցի շուրջ մեր հանրության նման ակտիվ դիրքորոշմանը:
Այս համատեքստում ցանկանում եմ նաև նշել, որ Հայաստանը ողջունում է Սևծովյան տարածաշրջանի վերաբերյալ ԵՄ-ի նոր ռազմավարական մոտեցումը»,–ասել է ԱԺ նախագահը։
Նա տեղեկացրել է, որ Հայաստանը սկսել է նախապատրաստական աշխատանքները՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը 2026 թվականի մայիսին Երևանում հյուրընկալելու առիթով: Ներկայումս նախապատրաստվում ենք եւս մեկ խոշոր միջազգային միջոցառման համար, որը նույնպես տեղի կունենա Հայաստանում 2026 թվականի աշնանը: Խոսքը ՄԱԿ-ի կենսաբազմազանության համաժողովի՝ COP-17-ի մասին է:
«Հաջորդ տարին կարևոր է նաև մեր երկրի ներքին քաղաքական կյանքի տեսանկյունից: 2026 թ. հունիսին տեղի կունենան հերթական խորհրդարանական ընտրությունները: Վստահ եմ, որ Եվրոպական միության օժանդակությամբ իրականացված լայնածավալ ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունքում մենք հաջողությամբ կանցկացնենք նաև այս ընտրությունները»,–ասել է Սիմոնյանը։

29 Октябрь 2025 - 14:53 AMT
Выступая на пленарной сессии Парламентской ассамблеи «Евронест», председатель Национального собрания Армении Ален Симонян заявил, что вопрос пленных, находящихся в Азербайджане, остаётся серьёзной нерешённой гуманитарной проблемой.
«Несмотря на то что принятый 8 августа в Вашингтоне Декларативный акт с участием президентов Армении, Азербайджана и США, а также предварительное подписание мирного соглашения свидетельствуют о наступлении мира, остаются важные гуманитарные задачи. Вопрос армянских граждан и военнопленных в Азербайджане остаётся серьёзной проблемой, требующей решения. Ещё одним приоритетом является прояснение судьбы многочисленных пропавших без вести», — отметил он.
Симонян сообщил, что в рамках вашингтонских договорённостей Армения начнёт работу с США и согласованными третьими сторонами по реализации инициативы TRIPP — «Путь Трампа к международному миру и процветанию». Эта программа соответствует стратегии Армении «Перекрёсток мира» и направлена на обеспечение бесперебойного регионального сообщения. Она включает развитие железных дорог, автотрасс, трубопроводов, линий электропередачи и телекоммуникаций между Арменией, Азербайджаном и соседними странами.
Спикер подчеркнул, что «Евронест» — важная площадка для укрепления связей между ЕС и странами Восточного партнёрства. Он отметил, что парламентское сотрудничество с ЕС и сама программа «Восточное партнёрство» внесли значительный вклад в демократические реформы в Армении.
По его словам, в последние годы армяно-европейское сотрудничество развивалось беспрецедентными темпами во всех сферах, от политического и экономического партнёрства до углубления взаимодействия в области безопасности и обороны. Активно продолжается и диалог по либерализации визового режима.
«Армения привержена эффективной реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве. Уверен, что недавно согласованная „Новая повестка партнёрства“ укрепит сотрудничество по новым приоритетным направлениям», — заявил он.
Симонян напомнил, что в марте 2025 года парламент Армении принял закон о начале процесса подачи заявки на вступление в Европейский союз. Он подчеркнул, что это была гражданская инициатива и выразил удовлетворение активной поддержкой евроинтеграции в обществе.
«В этом контексте хочу также отметить, что Армения приветствует новую стратегическую политику ЕС в отношении Чёрноморского региона», — добавил он.
Также сообщалось, что Армения начала подготовку к проведению в мае 2026 года в Ереване восьмого саммита Европейского политического сообщества. Осенью того же года страна примет ещё одно масштабное мероприятие — конференцию ООН по биоразнообразию (COP-17).
«Следующий год важен и с точки зрения внутренней политики — в июне 2026 года состоятся очередные парламентские выборы. Уверен, что при поддержке ЕС и реализованных демократических реформ мы успешно проведём и эти выборы», — заключил он.
8 августа в Белом доме состоялась трёхсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева. По её итогам подписан совместный Декларативный акт. Также в присутствии лидеров главы МИД Армении и Азербайджана — Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов — предварительно подписали соглашение о мире и межгосударственных отношениях между двумя странами.