Եվրախորհրդարանը հանձնառու է աջակցել Հարավային Կովկասում արդար և կայուն խաղաղության հաստատման գործընթացին։ Այդ մասին Երևանում ընթացող «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նիստում հայտարարել է Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Յունուս Օմարջին՝ խոսելով Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլայի անունից։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր Եվրոպական խորհրդարանի նախագահի անունից խոսել այս պատմական քաղաքում՝ Երևանում։ Թույլ տվեք խորը երախտագիտությունս հայտնել Հայաստանի Ազգային ժողովին՝ ջերմ ընդունելության և հրաշալի կազմակերպման համար։ Պարոն ԱԺ նախագահ, Ձեր հյուրընկալությունն ու հանձնառությունը վկայում են, որ Դուք մեծ կարևորություն եք տալիս եվրոպական երկխոսությանը և համագործակցությանը։ «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովը վերջին անգամ Երևանում անցկացվել է 2015 թվականին, նույն դահլիճում։ Այս հանդիպումը վկայում է Հայաստանի և ԵՄ-ի հարաբերությունների շարունակական զարգացման մասին։
Մենք ողջունում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի ջանքերը՝ դեպի խաղաղություն առաջին քայլերի ուղղությամբ։ Դա շատ կարևոր է։ Եվրոպական խորհրդարանը հանձնառու է աջակցել այս նուրբ, բայց կենսական գործընթացին, որպեսզի ստեղծվեն արդար և կայուն խաղաղության պայմաններ, որոնք կդառնան կայունության և բարգավաճման աղբյուր ամբողջ տարածաշրջանի համար»,-նշել է նա՝ փոխանցելով Եվրոպական խորհրդարանի նախագահի ուղերձը։

29 Октябрь 2025 - 14:55 AMT
Европейский парламент готов поддержать процесс установления справедливого и устойчивого мира на Южном Кавказе. Об этом заявил вице-президент Европарламента Юнус Омаржи на 12-й пленарной сессии Парламентской ассамблеи «Евронест» в Ереване, выступая от имени председателя ЕП Роберты Мецолы.
«Для меня большая честь выступать сегодня от имени президента Европарламента в этом историческом городе — Ереване. Позвольте выразить искреннюю благодарность Национальному собранию Армении за тёплый приём и отличную организацию. Господин председатель парламента, ваше гостеприимство и приверженность подтверждают, что вы придаёте большое значение европейскому диалогу и сотрудничеству», — отметил Омаржи.
Он напомнил, что предыдущая сессия «Евронеста» проходила в Ереване в 2015 году в этом же зале. «Эта встреча подтверждает поступательное развитие отношений между Арменией и ЕС», — добавил он.
«Мы приветствуем первые шаги Армении и Азербайджана на пути к миру. Это чрезвычайно важно. Европейский парламент готов поддержать этот хрупкий, но жизненно важный процесс, чтобы были созданы условия для справедливого и устойчивого мира — источника стабильности и процветания для всего региона», — заявил он, передав послание председателя ЕП.
8 августа в Белом доме состоялась трёхсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева. По её итогам был подписан совместный Декларативный акт. Главы МИД Армении и Азербайджана Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов также предварительно подписали соглашение о мире и межгосударственных отношениях между двумя странами.