Համացանցում տարածված և Արշակ արքեպիսկոխոս Խաչատրյանին վերագրվող ինտիմ տեսանյութերի հրապարակումից 4 օր անց իրավապահները դեռևս վարույթ չեն նախաձեռնել, հայտնում է Factor.am-ը։
Քննչական կոմիտեից հայտնել են, որ հոկտեմբերի 29–ին ստացել են Դատախազություն ներկայացված հաղորդումը, այն քննիչին մակագրելուց հետո 24 ժամվա ընթացքում կլուծվի վարույթ նախաձեռնելու հարցը։
Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանին վերագրվող տեսանյութերն առաջինը հայտնվել են Armenian WikiLeaks տելեգրամյան ալիքում՝ հոկտեմբերի 25-ին։ Չնայած այժմ այն արգելափակված է Telegram-ի օգտագործման պայմանները խախտելու համար՝ տեսանյութերը տարածում են գտել և պահպանվել այլ ալիքներում։
Տեսանյութերի հրապարակումից հետո «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպությունը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել, որը, 3 օր ուսումնասիրությունից հետո ուղարկվել է Քննչական կոմիտե։

29 Октябрь 2025 - 14:56 AMT
Правоохранительные органы Армении до сих пор не возбудили уголовное дело по факту появления в сети интимных видео, якобы с участием архиепископа Аршака Хачатряна, сообщает Factor.am .
В Следственном комитете сообщили, что 29 октября получили соответствующее сообщение от прокуратуры. Вопрос о возбуждении уголовного дела будет решён в течение 24 часов после передачи материалов следователю.
Указанные видео впервые были опубликованы 25 октября в телеграм-канале Armenian WikiLeaks. Канал впоследствии был заблокирован за нарушение правил Telegram, однако видеозаписи распространились и сохранились на других площадках.
После публикации организация «Союз информированных граждан» направила сообщение о преступлении, которое после трёхдневного рассмотрения было передано в Следственный комитет.