Եվրախորհրդարանը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին՝ Եվրոպական միությանն անդամակցելու գործընթացում։Այդ մասին Երևանում անցկացվող «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նիստում հայտարարել է Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Յունուս Օմարջին` խոսելով Եվրախորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլայի անունից, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Հայաստանի որոշումները, հատկապես վերջերս ընդունվածները, չափազանց կարևոր են։ Հայաստանը պատմական օրենք է ընդունել, որով հստակ և հզոր ուղերձ է հղել՝ հայտարարելով, որ տեսնում է իր ապագան Եվրոպայի կազմում։ Սա պարզապես խորհրդանշական ժեստ չէ, այլ ռազմավարական ընտրություն է՝ միանալու Եվրոպական ժողովրդավարության ընտանիքին։ Եվրոպական խորհրդարանը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին այս պատմական ճանապարհին, եթե որոշեք պաշտոնապես ներկայացնել ձեր թեկնածությունը ԵՄ անդամակցության համար»,-ասել է Օմարջին։
Նա նշել է, որ Հայաստանի եվրոպական ուղղությունը համապատասխանում է ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև ձևավորված գործնական համագործակցությանը։
«Բացի քաղաքական հայտարարություններից, կա նաև իրական, շոշափելի գործընկերություն՝ հատկապես տնտեսության և Արևելյան գործընկերության ներդրումային ծրագրերի շրջանակում։ Մենք մեր ջանքերը մեկտեղում ենք՝ ստեղծելու նոր աշխատատեղեր, ժամանակակից ենթակառուցվածքներ և նոր հնարավորություններ երիտասարդ հայերի համար։ Երբ Եվրոպական միությունը և Հայաստանը միասին են առաջ շարժվում, կարող են կերտել ավելի բարգավաճ և արդար ապագա բոլորի համար»,-ընդգծել է Օմարջին։
2025 թվականի մարտին Հայաստանի խորհրդարանն օրենք է ընդունել Եվրոպական միությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին։

29 Октябрь 2025 - 14:59 AMT
Европейский парламент готов поддержать Армению в процессе вступления в Европейский союз. Об этом заявил вице-президент Европарламента Юнус Омаржи во время 12-й пленарной сессии Парламентской ассамблеи «Евронест» в Ереване. Он выступал от имени председателя ЕП Роберты Мецолы, подчёркивая важность последних решений Армении.
«Недавние решения Армении имеют исключительное значение. Страна приняла исторический закон, который направляет чёткий и мощный сигнал: она видит своё будущее в составе Европы. Это не просто символический жест, а стратегический выбор — присоединиться к семье европейской демократии. Европарламент готов поддержать Армению на этом историческом пути, если она официально подаст заявку на вступление в ЕС», — заявил Омаржи.
Он отметил, что европейский курс Армении соответствует уже сложившемуся практическому сотрудничеству с Европейским союзом.
«Помимо политических заявлений, существует реальное и ощутимое партнёрство, особенно в экономической сфере и в рамках инвестиционных программ Восточного партнёрства. Мы объединяем усилия, чтобы создавать новые рабочие места, современную инфраструктуру и возможности для армянской молодёжи. Когда ЕС и Армения движутся вперёд вместе, они могут построить более справедливое и процветающее будущее для всех», — подчеркнул Омаржи.
Напомним, в марте 2025 года парламент Армении принял закон о начале процесса подачи заявки на членство в Европейском союзе.