Փարիզում անցկացվող խաղաղության ֆորումի ընթացքում կայացել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուի հետ: Փաշինյանն իր շնորհավորանքներն է հղել նախագահ Սանդուին՝ վերջերս կայացած նախագահական ընտրություններում արձանագրած հաղթանակի կապակցությամբ՝ մաղթելով նրան նոր ձեռքբերումներ Մոլդովայում ժողովրդավարության առաջխաղացման ճանապարհին։
Սանդուն իր հերթին շնորհավորել է Վարչապետ Փաշինյանին՝ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների և տարածաշրջանային կայունության հաստատման ուղղությամբ Հայաստանի հետևողական քայլերի համար։
Զրուցակիցները անդրադարձ են կատարել Հայաստանի և Մոլդովայի միջև հարաբերությունների զարգացման հնարավորություններին, ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքին, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցերին։
Կողմերը վերահաստատել են, որ կարևորում են միջազգային հարթակներում փոխաջակցությունը և պատրաստ են խորացնել երկկողմ համագործակցությունը։ Վարչապետ Փաշինյանն ու նախագահ Սանդուն համակարծիք են եղել, որ անհրաժեշտ է պահել շարունակական և կառուցողական երկխոսության մակարդակը։
Ավելի վաղ Մոլդովայի ղեկավար Մայա Սանդուն հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը փոխում է իր արտաքին քաղաքականության ուղեգիծը՝ նպատակ ունենալով մեծացնել իր ազդեցությունը այն պետություններում, որտեղ առաջիկայում նախատեսվում են ընտրություններ։
Նա ընդգծել է, որ այդ գործընթացի շրջանակում Կրեմլը կարող է փորձել վերահսկողություն հաստատել Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացների նկատմամբ:

В рамках Парижского форума мира состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна с президентом Молдовы Майей Санду. Пашинян поздравил Санду с победой на прошедших президентских выборах и пожелал новых успехов на пути продвижения демократии в Молдове.
В ответ Санду поздравила Пашиняна с достигнутыми 8 августа в Вашингтоне договорённостями и выразила признательность за последовательные шаги Армении по укреплению региональной стабильности.
Стороны обсудили перспективы развития двусторонних отношений между Арменией и Молдовой, ход демократических реформ, а также вопросы региональной безопасности.
Обе стороны подтвердили важность взаимной поддержки на международных площадках и выразили готовность углублять сотрудничество. Никол Пашинян и Майя Санду сошлись во мнении о необходимости поддержания постоянного и конструктивного диалога.
Ранее президент Молдовы Майя Санду заявила, что Россия меняет курс своей внешней политики с целью усиления влияния в странах, где вскоре пройдут выборы. Она подчеркнула, что в рамках этого процесса Кремль может попытаться установить контроль над внутриполитическими процессами в Армении.