Փարիզում անցկացվող խաղաղության ֆորումի ընթացքում կայացել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուի հետ: Փաշինյանն իր շնորհավորանքներն է հղել նախագահ Սանդուին՝ վերջերս կայացած նախագահական ընտրություններում արձանագրած հաղթանակի կապակցությամբ՝ մաղթելով նրան նոր ձեռքբերումներ Մոլդովայում ժողովրդավարության առաջխաղացման ճանապարհին։
Սանդուն իր հերթին շնորհավորել է Վարչապետ Փաշինյանին՝ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների և տարածաշրջանային կայունության հաստատման ուղղությամբ Հայաստանի հետևողական քայլերի համար։
Զրուցակիցները անդրադարձ են կատարել Հայաստանի և Մոլդովայի միջև հարաբերությունների զարգացման հնարավորություններին, ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքին, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցերին։
Կողմերը վերահաստատել են, որ կարևորում են միջազգային հարթակներում փոխաջակցությունը և պատրաստ են խորացնել երկկողմ համագործակցությունը։ Վարչապետ Փաշինյանն ու նախագահ Սանդուն համակարծիք են եղել, որ անհրաժեշտ է պահել շարունակական և կառուցողական երկխոսության մակարդակը։
Ավելի վաղ Մոլդովայի ղեկավար Մայա Սանդուն հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը փոխում է իր արտաքին քաղաքականության ուղեգիծը՝ նպատակ ունենալով մեծացնել իր ազդեցությունը այն պետություններում, որտեղ առաջիկայում նախատեսվում են ընտրություններ։
Նա ընդգծել է, որ այդ գործընթացի շրջանակում Կրեմլը կարող է փորձել վերահսկողություն հաստատել Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացների նկատմամբ:

During the Paris Peace Forum, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan met with Moldovan President Maia Sandu. Pashinyan congratulated Sandu on her recent victory in the presidential elections, wishing her continued success in advancing democracy in Moldova.
In return, Sandu congratulated Prime Minister Pashinyan on the August 8 agreements reached in Washington and commended Armenia’s consistent efforts toward regional stability.
The two leaders discussed the potential for expanding bilateral relations between Armenia and Moldova, ongoing democratic reforms, and issues related to regional security.
Both sides reaffirmed the importance of mutual support on international platforms and expressed readiness to strengthen bilateral cooperation. Prime Minister Pashinyan and President Sandu agreed on the importance of maintaining continuous and constructive dialogue.
Earlier, Moldovan President Maia Sandu stated that Russia is shifting its foreign policy direction to increase influence in countries with upcoming elections. She emphasized that within this process, the Kremlin may attempt to assert control over Armenia’s internal political developments.