ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը խմբակցության գործընկերներ Ագնեսա Խամոյանի և Աղվան Վարդանյանի հետ ԱԱԾ մեկուսարանում տեսակցել են Բագրատ և Միքայել Սրբազաններին: Այդ մասին պատգամավորը հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նա գրել է, որ սրբազանների կոչն է, որ փորձություններով լի այս ժամանակներում բոլորս համախմբվենք Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու շուրջ։
«Սրբազան հայրերի ոգին, տրամադրությունն ու վճռականությունը տեղն են: Հերթական անգամ մեզ դիմավորեցին իրենց բնորոշ հանդարտությամբ և լավատեսությամբ:
Բագրատ և Միքայել սրբազաններն անազատության մեջ հայտնվելով՝ իրենց ամենօրյա աղոթքներում մշտապես հիշատակում են մեր ազգն ու հայրենիքը: Սրբազանների կոչն է, որ փորձություններով լի այս ժամանակներում բոլորս համախմբվենք Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու շուրջ: Որևէ պահի չընկրկենք, չնահանջենք ճշմարիտի ու արդարության համար մղվող պայքարից:
Եթե մեր հոգևոր հայրերը պատվով և արժանապատվությամբ են ընդունում իրենց ուղղված հալածանքները, ապա մենք՝ ազատության մեջ լինելով՝ որևէ պահի տրտնջալու, վարանելու իրավունք չունենք:
Սրբազանների մեկուսացումը մեծագույն ամոթ և խարան է գործող իշխանությունների համար: Բայց վստահ եմ, որ միասնական լինելու դեպքում թերթելու ենք այս ամոթալի էջը ևս:

Депутат фракции «Армения» Гарник Даниелян сообщил на своей странице в Facebook, что вместе с коллегами Агнесой Хамоян и Агваном Варданяном посетил владык Баграта и Микаэла в изоляторе Службы национальной безопасности.
Он написал, что призыв епископов — объединиться вокруг Армянской Апостольской Святой Церкви в эти тяжёлые времена.
«В очередной раз они встретили нас с присущими им спокойствием и оптимизмом.
Находясь в заключении, владыки Баграт и Микаэл ежедневно поминают наш народ и родину в своих молитвах. Их послание ясно: в эти полные испытаний времена всем нам следует сплотиться вокруг Армянской Апостольской Святой Церкви. Ни на мгновение не отступать от борьбы за истину и справедливость.
Если наши духовные отцы с честью и достоинством переносят преследования, то мы, находясь на свободе, не имеем права жаловаться или колебаться.
Их изоляция — это величайший позор для действующей власти. Но я уверен, что в единстве мы сумеем перевернуть и эту позорную страницу,» — написал Даниелян.
26 октября премьер-министр Никол Пашинян посетил литургию в монастыре Ованнаванк, которую провёл священник, ранее лишённый сана и признанный Святым Эчмиадзином неуполномоченным. Премьер находился в окружении своих ближайших подчинённых — министров обороны, экономики и здравоохранения.
Несколько дней назад Эчмиадзин официально лишил сана Отца Арама и запретил ему совершать какие-либо духовные обряды. Праздничную литургию Церковь назвала «пагубной инициативой» и обвинила Пашиняна в попытке посеять раскол внутри Церкви. Сам премьер-министр подтвердил, что намерен вновь посетить службу в Ованнаванке 2 ноября.