Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Փարիզի Խաղաղության 8-րդ ֆորումի շրջանակում «Առաջնորդության խաչմերուկներում» խորագրով հարցուպատասխանի ձևաչափով անցկացված քննարկմանը անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանը, տարածաշրջանում իրավիճակին, հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին:
Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև արդեն ձևավորված է խաղաղություն, որը պատմական փոփոխություն է ոչ միայն երկկողմ հարաբերություններում, այլև ընդհանուր տարածաշրջանի համար։
«Ունենք խաղաղություն, և դա իրականություն է։ Սա պատմական փոփոխություն է ոչ միայն մեր երկկողմ հարաբերություններում Ադրբեջանի հետ, այլ նաև մեր տարածաշրջանի համար ընդհանուր առմամբ։ Որովհետև կարծում եմ առաջին անգամն է, որ մենք ունենք իրական հնարավորություն Հարավային Կովկասում մտնելու տնտեսական համագործակցության փուլ, և ունենալ ոչ միայն խաղաղ, բայց նաև բարգավաճ տարածաշրջան։ Մասնավորապես, հաշվի առնելով այն, որ Վաշինգտոնում ընդունված հռչակագրով մենք պայմանավորվածության ենք եկել բացելու տարածաշրջանային կապերը՝ հիմված երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության և երկկողմանիության սկզբունքների վրա։ Կա նաև մեկ այլ սկզբունք՝ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անքակտելիությունը»,- ընդգծել է երկրի ղեկավարը:
Հաջորդիվ՝ վարչապետն անդրադարձել է TRIPP նախագծին և կարևորել դրա իրականացումը ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի համար։
«Տարածաշրջանային կապվածությունը նշանակում է, որ մենք հնարավորություն կունենանք, ես նկատի ունեմ թե՛ Հայաստանը, թե՛ Ադրբեջանը, օգտվել մեկս մյուսի տարածքից ներքին, երկկողմ և միջազգային կապի համար, և դա նշանակում է, որ մեր տարածքի միջով կբացվի մի նոր ուղի միջազգային տրանզիտի համար։ Հաշվի առնելով այն, որ այժմ աշխարհն ապրում է մատակարարման շղթայի ճգնաժամ, դա իսկապես կարող է իրավիճակ փոխող հանգամանք լինել միջազգային առևտրի, բայց նաև մեր տարածաշրջանի համար»,- շեշտել է վարչապետ Փաշինյանը` ավելացնելով, որ կլինեն բաց հաղորդուղիներ Պարսից ծոցից, Օմանի ծոցից դեպի Սև ծով, կլինի նոր կապ Կասպից ծովի և Միջերկրական ծովի միջև, Հայաստանի համար կստեղծվեն նոր հնարավորություններ։
Խոսելով Հայաստանում անցկացվելիք խորհրդարանական ընտրությունների մասին` Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այն մեծ նշանակություն ունեցող քաղաքական իրադարձություն է, որը կարևոր է խաղաղության գործընթացի, ինչպես նաև հետագա բարեկեցության և կայունության համար։
«Եվ ես վստահ եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդը կաջակցի այն, ինչին մենք մինչ այժմ հասել ենք։ Ես կասկած չունեմ, որ Հայաստանի քաղաքացիները կաջակցեն խաղաղության օրակարգին և խաղաղության գործընթացին»,- նշել է վարչապետը։
Այնուհետև, վարչապետն անդրադարձել է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին` հույս հայտնելով, որ այդ ուղղությամբ ևս առաջիկայում դրական զարգացումներ տեղի կունենան:
Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն փոխգործակցության զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ:

На 8-м Парижском форуме мира, в рамках обсуждения под названием «На перекрёстке лидерства», премьер-министр Армении Никол Пашинян выступил с речью, посвящённой установлению мира между Арменией и Азербайджаном, развитию ситуации в регионе и шагам по разблокированию коммуникационных путей.
Пашинян заявил, что мир между Арменией и Азербайджаном уже установлен, и назвал это историческим изменением как для двух стран, так и для всего региона.
«У нас есть мир, и это реальность. Это историческое изменение не только в наших двусторонних отношениях с Азербайджаном, но и в целом для нашего региона. Думаю, впервые у нас есть реальная возможность перейти к этапу экономического сотрудничества на Южном Кавказе и создать не только мирный, но и процветающий регион. Особенно важно, что по Вашингтонской декларации мы договорились открыть региональные связи, основываясь на принципах территориальной целостности, суверенитета, юрисдикции и взаимности. Также предусмотрен принцип неприкосновенности международно признанных границ», — подчеркнул он.
Пашинян также подчеркнул важность проекта TRIPP («Путь Трампа к международному миру и процветанию») как для Армении, так и для Азербайджана.
«Региональная связанность означает, что как Армения, так и Азербайджан смогут использовать территорию друг друга для внутренних, двусторонних и международных перевозок. Это откроет новый путь для международного транзита через наш регион. Учитывая текущий кризис цепочек поставок, это может стать переломным моментом в международной торговле и для всего региона. Мы говорим о прямых маршрутах от Персидского и Оманского заливов к Чёрному морю и о новой связи между Каспийским и Средиземным морями. Для Армении это откроет новые возможности», — добавил он.
Касаясь предстоящих парламентских выборов в Армении, Пашинян назвал их важным политическим событием для продолжения мирного процесса, а также для будущего благополучия и стабильности страны.
«Я уверен, что народ Армении поддержит всё, чего мы добились до сих пор. У меня нет сомнений, что граждане поддержат повестку дня мира и сам процесс», — отметил премьер.
Он также выразил надежду на позитивные сдвиги в процессе нормализации с Турцией.
Пашинян завершил выступление размышлениями о перспективах сотрудничества между Арменией и Европейским союзом.
8 августа в Белом доме состоялась трёхсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева. В ходе встречи была подписана совместная декларация. Министры иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии лидеров трёх стран предварительно подписали соглашение «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».