Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանին վերագրվող ինտիմ բնույթի տեսագրությունների հրապարակման դեպքով Քննչական կոմիտեն նախաձեռնել է քրեական վարույթ։
Այդ մասին հայտնել են ՔԿ մամուլի ծառայությունից, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
«Տարածված տեսագրությունների վերաբերյալ ներկայացված հաղորդման առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 204-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (անձնական կամ ընտանեկան կյանքի գաղտնիությունը խախտելը` տեղեկության գաղտնի հավաքման համար նախատեսված տեխնիկական հատուկ միջոց օգտագործելով)»,- հայտնել են կոմիտեից։
Նշված տեսանյութերն առաջինը հրապարակվել են հոկտեմբերի 25-ին՝ Telegram-ում գործող Armenian WikiLeaks անունով ալիքում։ Չնայած այդ ալիքը հետագայում արգելափակվել է Telegram-ի օգտագործման կանոնների խախտման հիմքով, տեսանյութերը հասցրել են տարածվել և պահպանվել այլ հարթակներում։

The Investigative Committee of Armenia has launched a criminal case in connection with the publication of intimate videos allegedly involving Archbishop Arshak Khachatryan, the Committee’s press service told Factor.am .
“A criminal proceeding has been initiated under Article 204, Part 3, Clause 2 of the Criminal Code: violation of privacy involving the use of special technical means intended for secret information collection,” the Committee stated.
The videos were first posted on October 25 via the Telegram channel “Armenian WikiLeaks.” Although the channel was later blocked by Telegram for violating its terms of use, the footage had already spread and been saved across other platforms.