Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը և Քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը հոկտեմբերի 30-ին այցելել են ՀՀ հարավարևելյան սահմանագոտի՝ տեղում հետևելու ինժեներական ու ամրաշինական աշխատանքների ընթացքին։
Այցի շրջանակում Պապիկյանն ու Պողոսյանը նաև եղել են առաջնագծում տեղակայված դիրքերում, շփվել հերթապահություն իրականացնող զինծառայողների հետ և ծանոթացել իրավիճակին։
Բարեխիղճ ծառայության համար մի շարք զինծառայողներ պաշտպանության նախարարի և քննչական կոմիտեի նախագահի կողմից պարգևատրվել են շնորհակալագրերով և արժեքավոր նվերներով։
2026 թ. հունվարի 1–ից ՀՀ–ում պարտադիր զինվորական ծառայության ժամկետը 6 ամսով կկրճատվի՝ նախկին 2 տարվա փոխարեն դառնալով 1․5 տարի։ Գործադիրը հավանություն է տվել «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» նախագիծն։
Փոփոխության հիմնավորման մեջ նշվում է, որ ծառայության ժամկետի կրճատումը հնարավոր է դարձել պայմանագրային ծառայության ընդլայնման շնորհիվ։

30 Октябрь 2025 - 14:55 AMT
30 октября министр обороны Армении Сурен Папикян и председатель Следственного комитета Артур Погосян посетили юго-восточные рубежи страны, чтобы на месте ознакомиться с ходом инженерно-строительных и укрепительных мероприятий.
В ходе визита Папикян и Погосян также посетили передовые позиции, пообщались с военнослужащими, несущими службу, и ознакомились с текущей обстановкой.
Ряд военнослужащих был награждён благодарственными грамотами и ценными подарками от министра обороны и главы Следственного комитета за добросовестную службу.
С 1 января 2026 года срок обязательной военной службы в Армении сократится с двух лет до полутора. Кабмин одобрил проект изменений в закон «О военной службе и статусе военнослужащего». Сокращение стало возможным благодаря расширению системы контрактной службы.