ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը հայտնել է, որ կառավարությունը նախատեսում է համահավասարեցնել բոլոր երեխաների ծննդյան միանվագ նպաստի չափը՝ սահմանելով այն 500 հազար դրամ։ Նախարարը այս մասին խոսել է ԱԺ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի ու ֆինանսավարկային և բյուջետային մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում՝ 2026 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ընթացքում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Այս պահին գործող կարգավորումների համաձայն՝ առաջին և երկրորդ երեխայի համար տրվում է 300 հազար դրամ, երրորդ և չորրորդի դեպքում՝ 1 մլն, իսկ հինգերորդ և դրանից հետո ծնված յուրաքանչյուր երեխայի դեպքում՝ 1.5 մլն դրամ։
«Օրենսդրական փաթեթում առաջարկելու ենք համահավասարեցնել բոլոր երեխաներին տրվող ծննդյան միանվագ նպաստը` դարձնելով 500 հազար դրամ»,- նշել է նախարարը։
Անդրադառնալով ծնելիության խթանման հարցին՝ Թորոսյանը նշել է, որ առաջիկայում խորհրդարան կներկայացվի օրենսդրական նախագիծ, որով 3-րդ և հաջորդ երեխաների համար մինչև վեց տարեկանը 50 հազար դրամ ամսական նպաստ տրամադրելու ծրագիրը կդառնա մշտական։
«Ամենայն հավանականությամբ շուտով ԱԺ կուղարկենք օրենքի նախագիծ, որով 3-րդ և հաջորդ երեխային մինչև 6 տարեկանը 50 հազար դրամ վճարելու աջակցության ծրագիրը կառաջարկենք դարձնել մշտական նպաստ։ Փորձը ցույց է տալիս, որ ամսական աջակցություններով խրախուսելն ավելի լավ է, քան միանվագ գումարը, որը տրվում է երեխայի ծնվելու ժամանակ»,- ասել է նախարարը։
Թորոսյանը նաև նշել է, որ իրականացված ուսումնասիրությունների համաձայն՝ 4 կամ ավելի երեխա ունեցող ընտանիքների զգալի մասն ընդգրկված է անապահովության համակարգում և ստանում է համապատասխան նպաստ։

30 Октябрь 2025 - 15:03 AMT
Правительство Армении планирует уравнять размер единовременного пособия при рождении ребёнка, установив сумму в 500 000 драмов для всех детей. Об этом заявил министр труда и социальных вопросов Арсен Торосян в ходе обсуждения проекта госбюджета на 2026 год в парламентских комиссиях, передаёт Sputnik Армения.
В настоящее время выплата составляет 300 000 драмов за первого и второго ребёнка, 1 миллион за третьего и четвёртого, и 1,5 миллиона драмов — за каждого пятого и последующего ребёнка.
«Мы предложим законопроект, по которому пособие при рождении каждого ребёнка будет составлять 500 000 драмов», — отметил министр.
Говоря о стимулировании рождаемости, Торосян также сообщил, что программа ежемесячной выплаты в 50 000 драмов на третьего и последующих детей до достижения ими 6-летнего возраста станет постоянной: «В ближайшее время мы направим соответствующий законопроект в парламент. Практика показала, что ежемесячная поддержка эффективнее разовой выплаты при рождении».
Министр добавил, что, согласно проведённым исследованиям, значительная часть семей, имеющих четверых и более детей, входит в систему социальной уязвимости и уже получает соответствующие пособия.