Հայկ Բաբայանն ազատվել է ոստիկանության զորքերի հրամանատարի, ոստիկանության պետի տեղակալի պաշտոնից։ ՀՀ նախագահը հրամանագիր է ստորագրել։
Հրամանագրում նշվում է, որ այս որոշումն ընդունվել է՝ հիմք ընդունելով վարչապետի առաջարկությունը՝ ըստ Սահմանադրության 133-րդ հոդվածի առաջին մասի, «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքի 13-րդ հոդվածի չորրորդ մասի, ինչպես նաև «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի 40-րդ հոդվածի առաջին մասի երկրորդ կետի։
Sputnik Արմենիայի տեղեկություններով` Հայկ Բաբայանը կնշանակվի ոստիկանության գվարդիայի հրամանատար։
Հայկ Բաբայանը ՀՀ ոստիկանության զորքերի հրամանատար էր նշանակվել 2020 թվականի նոյեմբերին։
2024թ․ հոկտեմբերի 24-ին ՀՀ Ազգային ժողովն ընդունեց օրինագիծ, որով նախատեսվում է 2025թ․ նոյեմբերի 1-ից Հայաստանում ձևավորել ոստիկանական գվարդիա։

Hayk Babayan has been relieved of his duties as Commander of the Police Troops and Deputy Chief of Police of Armenia, following a presidential decree.
The decision was made based on a proposal from the Prime Minister, in accordance with Article 133(1) of the Constitution, Article 13(4) of the Law on Police Service, and Article 40(1)(2) of the Law on Military Service and the Status of Servicemen.
According to Sputnik Armenia, Babayan is expected to be appointed Commander of the newly established Police Guard.
Babayan had held his former position since November 2020.
On October 24, 2024, Armenia’s National Assembly passed legislation to establish a Police Guard, set to be operational starting November 1, 2025.