Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2015-2021 թթ. Աբովյան համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած անձը, անտեսելով օրենքով սահմանված իրավական ակտերը, իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով ծառայության շահերին հակառակ, ձևական աճուրդներով և ուղղակի վաճառքով տարբեր ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց օտարել է օտարման ոչ ենթակա մի շարք հողատարածքներ, որոնք, ըստ Աբովյան քաղաքային համայնքի գլխավոր հատակագծի, հանդիսացել են ընդհանուր օգտագործման կանաչ տարածքներ։
Նշված ապօրինի գործողությունների հետևանքով Աբովյան համայնքին պատճառվել է էական վնաս՝ անզգուշությամբ առաջացնելով ծանր հետևանքներ։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հայտնել է նաև, որ նախկին ղեկավարը և համայնքապետարանի մեկ աշխատակից կազմել ու շրջանառության մեջ են դրել կեղծ արձանագրություններ՝ Աբովյան քաղաքի տարբեր հատվածներում աճուրդների անցկացման վերաբերյալ։
Դրանցում ներկայացվել են իրականությանը չհամապատասխանող տվյալներ՝ իբրև թե աճուրդներն անցկացվել են, և մասնակցել են տարբեր անձինք, սակայն փաստացի գործընթացը տեղի չի ունեցել սահմանված կարգով։
Աճուրդային փաստաթղթերում ներկայացվել են կեղծ հայտեր՝ հաղթողից բացի այլ մասնակիցների անունից, ստորագրվել են դիմումներ՝ առանց իրական դիմողների մասնակցության, իսկ մի «մասնակից», որն ըստ փաստաթղթերի չէր հաղթել, նույնիսկ չի մասնակցել աճուրդին։
Այս արարքների հիման վրա Աբովյանի նախկին ղեկավարի դեմ առաջադրվել է մեղադրանք ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ 21 դրվագով, 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ 6 դրվագով, և 196-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ 2 դրվագով։
Համայնքապետարանի աշխատակցին, ով աջակցել է այդ գործողություններին, մեղադրանք է առաջադրվել նույն օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ 6 դրվագով, 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ 6 դրվագով, և 38-196-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ 2 դրվագով։
Նախաքննության փուլում համայնքին պատճառված ընդհանուր վնասից վերականգնվել է 49 միլիոն 178 հազար դրամ։
Քրեական գործով նախաքննությունն ավարտվել է, և մեղադրական եզրակացությամբ գործի նյութերն ուղարկվել են հակակոռուպցիոն դատարան։
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Антикоррупционный комитет завершил предварительное следствие по уголовному делу, в рамках которого установлено, что в 2015–2021 годах экс-глава Абовяна, злоупотребляя должностными полномочиями, незаконно передал 21 земельный участок, не подлежащий отчуждению, различным физическим и юридическим лицам.
Участки, согласно генплану города, являлись зелёными общественными зонами общего пользования. Они были переданы через фиктивные аукционы или прямой продажей, вопреки действующему законодательству, что нанесло существенный ущерб общине и повлекло тяжкие последствия.
Также установлено, что бывший мэр совместно с сотрудником мэрии оформил и распространил поддельные протоколы о якобы проведённых аукционах, где были указаны несуществующие участники и представлены поддельные подписи. В некоторых случаях указанные участники вовсе не участвовали в торгах.
Бывшему мэру предъявлены обвинения по 21 эпизоду статьи 308 (злоупотребление должностными полномочиями), 6 эпизодам статьи 314 (служебный подлог) и 2 эпизодам статьи 196 (причинение имущественного ущерба по неосторожности) Уголовного кодекса Армении (в ред. до реформы).
Сотруднику мэрии предъявлены обвинения в соучастии: 6 эпизодов по статье 38-308, 6 эпизодов по статье 314 и 2 эпизода по статье 38-196.
В ходе предварительного следствия добровольно возмещён ущерб в размере 49 178 000 драмов. Дело с обвинительным заключением направлено в Антикоррупционный суд.
Напоминание: лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным, пока его вина не будет доказана вступившим в силу приговором суда, в соответствии с УПК РА.