Երևանի քաղաքապետարանը բջջային հավելված է պատվիրել, որը կօգնի վարորդներին մայրաքաղաքի փողոցներում ազատ կայանատեղեր գտնել: Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն այդ մասին ասել է ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2026 թ. պետական բյուջեի նախնական քննարկման ժամանակ։
«Հեռախոսային հավելվածով տեսնելու եք՝ եթե այս հատված հասնեք 2-3 րոպեում, տեղ կա՞, թե չկա»,- ասել է նա՝ պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության անդամ Գառնիկ Դանիելյանի հարցին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Պատգամավորը նկատել է, որ անգամ վճարովի կայանման գոտիներում, երբ քաղաքացին տարեկան վճարում է կայանման արտոնագրի համար, մայրաքաղաքի կենտրոնում ազատ տեղ գտնելը հաճախ դառնում է մեծ խնդիր։
Ավինյանն արձանագրել է, որ մայրաքաղաքում տրանսպորտային հոսքերի բեռնվածությունը շարունակաբար աճել է։ Միայն վերջին մեկ տարվա ընթացքում քաղաքում գրանցվել է մոտ 11,000 նոր ավտոմեքենա՝ չհաշված մերձակա մարզերից եկող տրանսպորտը։
Քաղաքապետը շեշտել է, որ այս իրավիճակից դուրս գալու հիմնական լուծումը հասարակական տրանսպորտի նկատմամբ առաջնահերթություն սահմանելն է՝ նպաստելով ավտոմեքենաների քանակի նվազմանը քաղաքի կենտրոնում։
Քաղաքապետը նաև նշել է, որ ավտոբուսներում կիրառվող տուգանքները տվել են որոշակի արդյունք, ինչի հետևանքով համայնքային բյուջեի եկամուտները նկատելիորեն աճել են։
Քաղաքային իշխանությունները շարունակելու են ընդլայնել հասարակական տրանսպորտի համար հատկացված հատուկ գոտիները և աստիճանաբար կրճատել թեթև մարդատար մեքենաների կայանատեղերը։ Սա քաղաքապետարանի կայուն քաղաքականության մաս է՝ ուղղված կենտրոնում երթևեկության հոսքերի կարգավորմանը։
Բացի այդ, քաղաքապետարանը քննարկում է նոր նախաձեռնություն՝ չթույլատրված վայրերում կայանման տուգանքների բարձրացման մասին։ Նախատեսվում է, որ նման խախտումների պարագայում մեքենաների տարհանման ծառայությունը կփոխանցվի մասնավոր ընկերության, որը կընտրվի բաց մրցույթի արդյունքում։ Այս առաջարկներն այս պահին քննարկվում են Երևանի քաղաքապետարանում։

Мэрия Еревана заказала мобильное приложение, которое поможет водителям находить свободные парковочные места на улицах столицы. Об этом сообщил мэр Тигран Авинян на совместном заседании постоянных парламентских комиссий в рамках предварительного обсуждения бюджета на 2026 год.
«С помощью приложения можно будет увидеть есть ли там свободное место, если вы доедете до участка за 2–3 минуты», — пояснил он, отвечая на вопрос депутата фракции «Армения» Гарника Даниеляна, передаёт «Спутник Армения».
Депутат отметил, что даже в платных парковочных зонах, где граждане ежегодно оплачивают разрешение на стоянку, найти место в центре столицы зачастую крайне сложно.
Авинян подтвердил, что транспортная нагрузка в городе продолжает расти. Только за последний год в Ереване зарегистрировано около 11 000 новых автомобилей, не считая транспорта из прилегающих регионов.
Мэр подчеркнул, что основным решением проблемы должно стать приоритетное развитие общественного транспорта, что позволит сократить количество личных автомобилей в центре города.
Также он отметил, что система штрафов, введённая для автобусов, уже дала определённые результаты, приведя к ощутимому увеличению доходов в бюджет общины.
Власти Еревана намерены продолжить расширение выделенных полос для общественного транспорта и постепенно сокращать количество парковок для легковых автомобилей. Это часть устойчивой политики мэрии по регулированию дорожного движения в центре города.
Кроме того, обсуждается инициатива о повышении штрафов за парковку в неразрешённых местах. Согласно проекту, эвакуация таких автомобилей будет передана частной компании, которую выберут по итогам открытого конкурса. Эти предложения находятся на стадии обсуждения в мэрии Еревана.