Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանն ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ, պատասխանելով այն հարցին, թե Տավուշում ինչ տարածքների մասին են խոսում թիմակիցները, երբ ասում են, որ ՀՀ ԶՈւ–ն ադրբեջանական տարածքներ է վերահսկում, ասել է, թե այս հարցում որևէ գաղտնիք չկա։
Ըստ նրա՝ այդպիսի տարածքներ կան Ոսկեպարի և Բերքաբերի հատվածում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Դա լրիվ պարզ երևում է, լավ գիտեք, որ Ոսկեպարի հատվածում, Բերքաբերի հատվածում նման տարածքներ ունենք»,– ավելացրեց Հայկ Ղալումյանը։
Իշխանության ներկայացուցիչները պարբերաբար հայտարարում են, որ ՀՀ ԶՈւ վերահսկողության տակ ադրբեջանական տարածքներ կան։
Օգոստոսին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր. «Նոր տրամաբանությունն այն է, որ ասելիս, որ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքներ կան, որ այսօր գտնվում են ադրբեջանական վերահսկողության ներքո, պետք է ասենք նաև, որ կան Ադրբեջանի ինքնիշխան տարածքներ, որ գտնվում են մեր վերահսկողության ներքո, և փոխադարձ այս հարցը պիտի լուծում ստանա սահմանազատման գործընթացում»։

31 Октябрь 2025 - 14:46 AMT
Во время общения с журналистами в парламенте губернатор Тавушской области Айк Галумян подтвердил, что армянские вооружённые силы контролируют территории, принадлежащие Азербайджану, и в этом нет никакой тайны.
По его словам, такие участки действительно есть в районе Воскепара и Беркабера, передаёт Sputnik Армения.
«Это совершенно очевидно, вы хорошо знаете, что в районе Воскепара и Беркабера у нас есть такие территории», — отметил Галумян.
Представители властей Армении неоднократно заявляли, что часть территорий, находящихся под контролем армянских сил, признаны международным сообществом как азербайджанские.
В августе премьер-министр Никол Пашинян заявил:
«Новая логика заключается в том, что если мы говорим о суверенных армянских территориях, находящихся под контролем Азербайджана, то должны также признать наличие суверенных азербайджанских территорий, контролируемых Арменией. Этот взаимный вопрос должен решаться в рамках процесса демаркации границы».