Դատախազությունը ստացել է Հովհաննավանքի բռնազավթման վերաբերյալ «Հայաքվեի» ներկայացրած հանցագործության մասին հաղորդումը։ Դատախազությունից հայտնել են, որ օրենքով սահմանված կարգով ընթացք է տրվել, տեղեկացնում է «Փաստինֆոն»։
Հոկտեմբերի 31–ին «Հայաքվե» նախաձեռնությունը Հովհաննավանքի բռնազավթման վերաբերյալ հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել դատախազություն՝ պահանջելով քրեական վարույթ նախաձեռնել ՀՀ քրեական օրենսգրի 209 և 441 հոդվածների հատկանիշներով։
«Նիկոլ Փաշինյանը, վերազանցելով իր լիազորությունները և չարաշահելով դրանք, միջամտել է Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցու գործունեությանը, ինչը դրսևորվել է պարբերաբար նրա կողմից հնչեցվող կոչերով՝ «վեհարանը գործող Կաթողիկոսից ազատելու», ինչպես նաև՝ դրան հաջորդած կոչերը՝ այցելել Հովհաննավանք և մասնակցել եկեղեցու կողմից չարտոնված պատարագին։
Այդ ծիսակատարության ժամանակ բռնություն է կիրառվել գործադրել եկեղեցու հավատավոր հետևորդների նկատմամբ, քահանաների նկատմամբ, որոնց մուտքն արգելվել է, իրավապահ համակարգն օգտագործվել է՝ քահանաների առևանգման, նրանց մուտքն արգելելու համար։ Այս ամենը համակցությամբ հավասար է՝ Հովհաննավանքը բռնազավթելուն։ Մայր Աթոռը տուժող կողմ է, որովհետև նրան պատկանող վանական համալիրը բռնազավթվել է, օգտագործվել ոչ նպատակային, խաթարվել են հավատացյալների կրոնական իրավունքները»,- նշել է Ավետիք Չալաբյանը։

Генеральная прокуратура Армении приняла к рассмотрению заявление инициативы «Айакве» о возможном преступлении, связанном с захватом монастыря Ованнаванк. Ведомство сообщило, что процессуальному обращению дан ход в соответствии с законом, передает «Pastinfo»,
31 октября инициатива «Айакве» представила в прокуратуру заявление с требованием возбудить уголовное дело по статьям 209 и 441 УК Армении. По словам представителя инициативы Аветика Чалабяна, премьер-министр Никол Пашинян превысил свои полномочия и вмешался в деятельность Армянской Апостольской Церкви. В частности, он неоднократно публично призывал «освободить Католикосат от действующего Католикоса», а также посетил Ованнаванк и принял участие в литургии, не признанной Церковью.
Чалабян утверждает, что во время этого обряда применялась сила против верующих и священнослужителей, некоторым из которых был запрещён вход. По его словам, представители правоохранительных органов использовались для похищения и блокировки священников. Всё это, по мнению «Айакве», равносильно насильственному захвату монастыря. Церковь, как заявляется, является пострадавшей стороной, так как принадлежащий ей монастырский комплекс использовался вне церковной юрисдикции, а права верующих были нарушены.
26 октября премьер-министр Пашинян присутствовал в Ованнаванке на литургии, совершённой разжалованным священником. Рядом с главой правительства находились министры обороны и экономики, а сзади — министр здравоохранения.
За несколько дней до этого Церковь отстранила Тер Арама и запретила ему проводить любые богослужения, назвав литургию «духовно губительной инициативой» и обвинив Пашиняна в попытке раскола Церкви. Премьер-министр заявил, что намерен вновь посетить богослужение в Ованнаванке 2 ноября.