Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանի ղեկավարությամբ տեղի է ունեցել Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի հերթական նիստը, որի օրակարգում ընդգրկված են եղել պաշտոնատար անձանց անձեռնմխելիության, ինչպես նաև անկախ և ինքնավար մարմինների ու դրանց անդամների կարգավիճակին վերաբերող հարցեր։
ՀՀ արդարադատության նախարարությունը հայտնել է, որ քննարկումների արդյունքում որոշում է կայացվել սահմանել կարգավորումներ, որոնք առնչվում են ինքնավար կառույցների ձևավորման և գործունեության ընթացակարգերին։
«Ինչ վերաբերում է պաշտոնատար անձանց անձեռնմխելիության, ինչպես նաև անկախ և ինքնավար մարմինների անդամներին առաջադրվող պահանջներին վերաբերող հարցերին՝ Խորհուրդը որոշել է շարունակել ուսումնասիրությունները և հետագայում կրկին անդրադառնալ դրանց քննարկմանը»,- ասվում է հաղորդագրությունում։
Գալյանը մայիսին ասել էր, որ Սահմանադրության նոր տեքստը մշակման փուլում է և պատրաստ կլինի 10 ամսից։ Ավելի վաղ վարչապետը կարծիք էր հայտնել, որ Սահմանադրության տեքստում Անկախության հռչակագրին հղում պետք է չլինի։
Ադրբեջանը խաղաղության պայմանագիրը ստորագրելուց առաջ պահանջում է, որ փոխվի Հայաստանի Սահմանադրությունը և նախաբանից հեռացվի հղումն Անկախության հռչակագրին, որտեղ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միավորման մասին հիշատակում կա:

1 Ноябрь 2025 - 10:11 AMT
Под председательством министра юстиции Србуи Галян состоялось очередное заседание Совета по конституционной реформе. В повестку вошли вопросы неприкосновенности должностных лиц, а также статуса независимых и автономных органов и их членов.
По информации Минюста, Совет решил разработать процедуры, касающиеся формирования и функционирования автономных структур.
«Что касается неприкосновенности должностных лиц и требований к членам независимых и автономных органов, Совет постановил продолжить изучение этих вопросов и вернуться к обсуждению позднее», — говорится в сообщении.
Ранее в мае Галян заявляла, что проект новой Конституции находится в стадии разработки и будет готов через 10 месяцев. До этого премьер-министр высказывался за исключение из текста Конституции упоминания Декларации о независимости.
Азербайджан, в свою очередь, требует изменить Конституцию Армении и удалить отсылку к Декларации, где говорится о воссоединении Армении и Нагорного Карабаха — это одно из условий заключения мирного соглашения.