Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանի ղեկավարությամբ տեղի է ունեցել Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի հերթական նիստը, որի օրակարգում ընդգրկված են եղել պաշտոնատար անձանց անձեռնմխելիության, ինչպես նաև անկախ և ինքնավար մարմինների ու դրանց անդամների կարգավիճակին վերաբերող հարցեր։
ՀՀ արդարադատության նախարարությունը հայտնել է, որ քննարկումների արդյունքում որոշում է կայացվել սահմանել կարգավորումներ, որոնք առնչվում են ինքնավար կառույցների ձևավորման և գործունեության ընթացակարգերին։
«Ինչ վերաբերում է պաշտոնատար անձանց անձեռնմխելիության, ինչպես նաև անկախ և ինքնավար մարմինների անդամներին առաջադրվող պահանջներին վերաբերող հարցերին՝ Խորհուրդը որոշել է շարունակել ուսումնասիրությունները և հետագայում կրկին անդրադառնալ դրանց քննարկմանը»,- ասվում է հաղորդագրությունում։
Գալյանը մայիսին ասել էր, որ Սահմանադրության նոր տեքստը մշակման փուլում է և պատրաստ կլինի 10 ամսից։ Ավելի վաղ վարչապետը կարծիք էր հայտնել, որ Սահմանադրության տեքստում Անկախության հռչակագրին հղում պետք է չլինի։
Ադրբեջանը խաղաղության պայմանագիրը ստորագրելուց առաջ պահանջում է, որ փոխվի Հայաստանի Սահմանադրությունը և նախաբանից հեռացվի հղումն Անկախության հռչակագրին, որտեղ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միավորման մասին հիշատակում կա:

The Constitutional Reform Council, chaired by Justice Minister Srbuhi Galyan, convened to discuss issues related to the immunity of public officials and the structure and status of independent and autonomous bodies.
According to the Ministry of Justice, the council decided to establish procedural guidelines concerning the formation and functioning of autonomous institutions.
“As for immunity of officeholders and qualification criteria for members of independent and autonomous bodies, the Council resolved to continue examining these matters and revisit them in future sessions,” the statement read.
Galyan previously stated in May that the draft of the new Constitution was under development and expected to be ready in 10 months. Earlier, the prime minister suggested that the Constitution should no longer reference the Declaration of Independence.
Azerbaijan has demanded the removal of the Declaration’s reference, specifically the mention of unification with Nagorno-Karabakh, from Armenia’s Constitution as a precondition for signing a peace agreement.