Քննչական մարմինները որոշում են կայացրել ձերբակալել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի եղբորը՝ Գևորգ Ներսիսյանին, ինչպես նաև նրա որդուն՝ Համբարձում Ներսիսյանին, կալանավորման նպատակով։ Այդ մասին հայտնել է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նրա խոսքով՝ Ներսիսյանները մեղադրվում են խուլիգանության և քարոզչությանը խոչընդոտելու արարքներ կատարելու մեջ:
Քննչական կոմիտեից հաստատել են, որ քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում 2 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենագրքի 211-րդ հոդվածով (քարոզչություն կատարելուն կամ քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելը կամ քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելը), և որ վերջիններս ձերբակալվել են, հայտնում է 1lurer,am-ը։
Ավելի վաղ «Հանրապետություն» կուսակցության թեկնածու Հարություն Մկրտչյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակում է արել՝ նկարագրելով նոյեմբերի 1-ին` ժամը 16:10-ին տեղի ունեցած միջադեպը Վաղարշապատի Ոսկեհատ գյուղում, որտեղ, նրա պնդմամբ, Գևորգ Ներսիսյանը, որդիների հետ, խոչընդոտել է քարոզարշավի անցկացմանը։
«Սույն լեգեոներները նպատակադրված խոչընդոտում էին մեր քաղաքական թիմի օրինական նախընտրական քարոզարշավի անցկացմանը տվյալ բնակավայրում, հրահրում էին բաց և սուր կոնֆլիկտ մեր քաղաքական թիմի անդամների հետ, սադրում էին մեր քաղաքական թիմին հայհոյանքների և անվանարկումների դիմելով՝ առանց հաշվի առնելու անգամ տարիքային ցենզ ու գենդերային պատկանելություն»,- գրել է Մկրտչյանը:
Մինչդեռ փաստաբան Արա Զոհրաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեսանյութ է հրապարակել՝ նշելով, որ այն հերքում է «ակնհայտ սուտ մատնությունը»։
«Ներսիսյաններին մեղադրում են խուլիգանության և քարոզչությանը խոչընդոտելու արարքներ կատարելու մեջ: Իրականում չկա նույնիսկ հանցագործությանը նմանվող դեպք:
Դեպքը տեղի է ունեցել այսպես. Համբարձումը նոյեմբերի 1-ին ժամը 14:40-ի սահմաններում, իր տան դարպասի դիմաց կանգնած է եղել, իրեն է մոտեցել մի մարդ և առաջարկել է մասնակցել Հանրապետություն կուսակցության ժամը 16:00-ի հանդիպմանը: Համբարձումը հրաժարվել է, նշված մարդը փորձել է համոզել, խոսել են, այնուհետև մոտեցել է Համբարձումի հայրը՝ Գևորգ Ներսիսյանը, երեքով խոսել են և խաղաղ բաժանվել:
Այս բոլորը տեսագրված է: Դուք կարող եք ինքներդ տեսնել, որ տեսանյութում որևէ կոնֆլիկտ չկա: Այս հանդիպումը եղել է Ներսիսյանների տան դիմաց, ավելի վաղ, քան Հանրապետություն կուսակցության նախընտրական հանդիպումը:
Հարգելի քննիչներ եղբայրաբար հորդորում եմ մի թույլ տվեք ոչնչացնել ձեր կառույցի հեղինակությունը և տարիների ձեռքբերումները: Չի կարելի նման սուտ մատնություններով մարդկանց հասցնել կալանքի: Այս ամեն ինչը ժամանակավոր է»,–գրել է նա։
Ավելի ուշ փաստաբանը հայտնել է, որ Ներսիսյանները ցուցմունք են տվել, ներկայացվել է նաև տեսագրությունը։
«Ցուցմունքներ են տվել, ներկայացվել է տեսագրությունը քննիչին: Սպասում ենք, թե ինչ որոշում կընդունեն: 12 ժամվա ընթացքում պետք է դատարան դիմեն կալանքի համար կամ ազատ արձակեն», – գրել է նա։

Armenia’s law enforcement authorities have arrested the brother and nephew of Catholicos of All Armenians Karekin II — Gevorg Nersisyan and his son Hambardzum Nersisyan — on charges of “hooliganism and interfering with election campaigning.” This was confirmed by their lawyer, Ara Zohrabyan.
Zohrabyan stated that the two men are accused of acts of hooliganism and obstructing political campaigning. The Investigative Committee has confirmed that a criminal investigation is underway, and that public prosecution has been initiated under Article 211 of the Armenian Criminal Code, which relates to coercing or otherwise preventing someone from engaging in or refraining from campaign activities. Both men have been detained.
Earlier, Harutyun Mkrtchyan, a candidate from the Republic Party, claimed in a Facebook post that an incident occurred on November 1 at 4:10 p.m. in the village of Voskehat, Vagharshapat, during which Gevorg Nersisyan and his son allegedly disrupted the party’s campaign event.
“These so-called legionnaires deliberately obstructed our political team’s lawful campaign event in the community. They provoked conflicts with our members, inciting them with insults and slander, regardless of age or gender,” wrote Mkrtchyan.
However, lawyer Ara Zohrabyan posted a video on his Facebook page that he says disproves what he calls a “blatant false accusation.”
“They are accused of hooliganism and obstructing a campaign. In reality, the incident doesn’t even resemble a crime. What happened was this: Hambardzum was standing outside his home at around 2:40 p.m. on November 1. A man approached him and invited him to attend a Republic Party event scheduled for 4:00 p.m. Hambardzum declined. The man tried to persuade him. Then Gevorg Nersisyan, Hambardzum’s father, joined the conversation. The three spoke and then parted peacefully.
All of this is recorded. You can clearly see in the video that there is no conflict. This happened outside the Nersisyans’ house, well before the scheduled campaign event.
Dear investigators, as a fellow citizen, I urge you not to damage your institution’s credibility and years of hard-earned reputation. People should not be jailed based on false accusations. This is all temporary,” he wrote.