ՏԿԵ նախարարության պետգույքի կառավարման կոմիտեն «Երևանյան կրկես» ՍՊԸ-ի դեմ հուլիսին հայց էր ներկայացրել՝ պահանջելով չեղարկել 2006-2011թթ. կնքված գույքի օտարման, ներդրման, գրավի և այլ պայմանագրերը։ Ավելին, կոմիտեն պահանջում է կրկեսի շենքը վերադարձնել պետությանը՝ ճանաչելով դրա նկատմամբ պետության սեփականության իրավունքը։ Պատճառը այն էր, որ շահագործման չեն հանձնում կրկեսը։
Դրանից հետո «Տաշիր» ընկերությունն, արագացնելով կրկեսի շենքի ներքին հարդարման աշխատանքները, հանձնել է այն փորձարկման։
ՏԿԵՆ պետգույքի կառավարման կոմիտեից հայտնել են, որ կրկեսի գործը կլուծվի դատարանի վերջնական ակտով, հայտնում է Radar Armenia-ն։
Հարց էր ուղղվել, թե ի՞նչ է լինելու հայցի ճակատագիրը, եթե ներկայիս սեփականատերերը փորձում են արդեն աշխատացնել այն։
«Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի կողմից «Երևանյան կրկես» ՍՊԸ -ի դեմ հարուցված հայցը ենթակա է լուծման Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանի վերջնական դատական ակտով»,- ի պատասխան նշել են կոմիտեից։

3 Ноябрь 2025 - 08:20 AMT
Комитет по управлению госимуществом Министерства территориального управления и инфраструктур Армении подал в июле иск против ООО «Ереванский цирк», требуя аннулировать договоры об отчуждении, инвестициях, залоге и другие соглашения, заключённые в 2006–2011 годах. Комитет также требует вернуть здание цирка государству, ссылаясь на то, что оно не было сдано в эксплуатацию.
После подачи иска компания «Ташир» ускорила внутреннюю отделку здания цирка и передала его на испытание.
На вопрос о дальнейшей судьбе иска с учётом того, что нынешние владельцы уже начали эксплуатацию здания, в комитете ответили, что решение будет принято судом.
«Иск, поданный Комитетом по управлению госимуществом против ООО «Ереванский цирк», подлежит разрешению окончательным судебным актом суда общей юрисдикции первой инстанции города Еревана», — сообщили в ведомстве.