ՀՀ ոստիկանության գվարդիան չի հեռացվելու պաշտպանական ֆունկցիայից, հակառակը՝ տրվել է թիրախային գործիքակազմ՝ պաշտպանությանը աջակցելու և մասնակցելու։ Այս մասին ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային ու պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2026 թ․ պետական բյուջեի նախնական քննարկմանն ասաց ՀՀ ներքի գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը։
Նա արձագանքել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանի այն հարցին, որ եթե ոստիկանության գվարդիան չի ներգրավվելու սահմանների պաշտպանությանը, հետևաբար ի՞նչ փոփոխություններ են արվել 2026 թվականի բյուջեի նախագծում, գրում է Sputnik Արմենիան։
«ՆԳՆ ոստիկանության գվարդիան չի հեռացվել ՀՀ պաշտպանական ֆունկցիայից, հակառակը՝ տրվել է թիրախային գործիքակազմ՝ պաշտպանությանը աջակցելու և մասնակցելու։ Եթե մենք խոսում ենք լավ կառավարման համակարգից, ապա ՀՀ-ում չի կարող լինել երկու պետական մարմին, որոնք նույն գործառույթներն են իրականացնում։ Հետևաբար, պաշտպանական գերատեսչությունն ունի իր ինքնուրույն գործառույթը, իսկ մնացյալ գործառույթներով աջակցման ֆունկցիա պետք է ունենան մյուս մարմինները»,–ասել է նա։
Սարգսյանը պարզաբանել է, որ գվարդիայի դերը բազմաբնույթ է՝ ներառելով հասարակական կարգի ապահովում, պետական օբյեկտների պաշտպանություն, արտակարգ և ռազմական դրության ժամանակ աջակցություն, քրեական դատավարության մասնակիցների պաշտպանություն, ինչպես նաև ուղեկցող ստորաբաժանումների գործառույթներ։
Ըստ նրա՝ գվարդիան համալրվել է նոր սպառազինությամբ և ապահովվել է անհրաժեշտ տրանսպորտային միջոցներով։
Նոյեմբերի 1-ից պաշտոնապես գործարկվել է ՆԳՆ ոստիկանության գվարդիան, որի հրամանատար է նշանակվել Հայկ Բաբայանը՝ նախկինում ոստիկանության զորքերի հրամանատարն ու ոստիկանապետի տեղակալը։

3 Ноябрь 2025 - 12:00 AMT
Министр внутренних дел Арпине Саргсян на совместном заседании постоянных комитетов Парламента по финансово‑бюджетным и оборонно‑безопасным вопросам по предварительному проекту государственного бюджета на 2026 год заявила, что Полицейская гвардия не выведена из оборонной функции Республики Армения — наоборот, ей был передан целевой комплект инструментов для поддержки и участия в обороне.
Отвечая на вопрос депутата Артура Хачатряна фракции «Армения», что если Гвардия не будет привлекаться к защите границ, то какие изменения внесены в проект бюджета‑2026, Саргсян сказала: «Полицейская гвардия Министерства внутренних дел не убрана из оборонной функции Республики Армения; наоборот — ей передан целевой инструментарий для поддержки и участия в обороне. Если мы говорим о системе доброго управления, в Армении не может быть двух госорганов, выполняющих одни и те же функции. Следовательно, министерство обороны имеет свою самостоятельную функцию, а остальные органы должны выполнять функцию поддержки по остальным задачам».
Саргсян уточнила, что роль Полицейской гвардии многоаспектна: она включает обеспечение общественного порядка, охрану государственных объектов, поддержку в чрезвычайных ситуациях и при военном положении, защиту участников уголовного судопроизводства, а также функции сопровождения подразделений.
По её словам, Гвардия пополнилась новым вооружением и обеспечена необходимым транспортом.
Официально с 1 ноября начинает работу Полицейская гвардия МВД РА, командиром назначен Армении — Айк Бабаян, ранее командир войск полиции и заместитель начальника полиции.