2025 թվականի առաջին ինն ամիսների ընթացքում արձանագրվել է ճանապարհատրանսպորտային պատահարների թվի 10․7 տոկոս աճ՝ համեմատած նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ։ Այդ մասին հայտնել է ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը 2026 թվականի պետական բյուջեի նախագծի նախնական քննարկման ժամանակ։
Միևնույն ժամանակ նա ընդգծել է, որ նախորդ տարվա համեմատ 43-ով նվազել են զոհերը՝ նշելով, որ առավել վտանգավոր պատահարները կրճատվել են, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Ճանապարհատրանսպորտային պատահարների թվի աճը դեռևս շարունակում է մտահոգիչ մնալ։ Այս ուղղությամբ ունենք հստակ ռազմավարություն»,–ասել է նա:
2024 թվականի արդյունքներով 2023 թվականի համեմատությամբ ՃՏՊ-ների ընդհանուր թվի նվազել էր 299-ով, զոհերի թիվը նվազել է 45-ով, վիրավորների թիվը նվազել է 421-ով:2023-ին տրանսպորտային միջոցների թիվն ավելի քիչ է եղել, քան 2024-ին:

За первые девять месяцев 2025 года зафиксировано увеличение числа дорожно-транспортных происшествий на 10,7% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Об этом заявила министр внутренних дел Арпине Саргсян в ходе предварительного обсуждения проекта госбюджета на 2026 год.
При этом она подчеркнула, что число погибших снизилось на 43 человека, отметив сокращение самых опасных аварий, сообщает «Panorama.am ».
«Рост количества ДТП по-прежнему вызывает обеспокоенность. В этом направлении у нас есть четкая стратегия», — сказала министр.
По итогам 2024 года по сравнению с 2023 годом общее количество ДТП снизилось на 299, число погибших — на 45, а число раненых — на 421. При этом в 2024 году транспортных средств было больше, чем в 2023 году.