44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող հանձնաժողովի զեկույցը դեռևս չի տրամադրվել Ներքին գործերի նախարարությանը։ Այդ մասին հայտարարել է հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ ինքը քննարկում է անցկացրել Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի հետ՝ պարզելու, թե ինչ մեխանիզմներով է հնարավոր կազմակերպել գործընթացը, որպեսզի ուժային և այլ համապատասխան կառույցները, որոնք հետագայում պետք է աշխատեն զեկույցի հետ, ստանան դրա կրկնօրինակները, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Մենք քննարկում ենք, որ հնարավորություն ստեղծենք, որպեսզի օր առաջ այն լինի տվյալ կառույցներում։ Բայց միաժամանակ, ասեմ, որ փաստացի նյութը շատ-շատ է և ժամանակ է պահանջվում, որպեսզի ամբողջությամբ փաստացի նյութը տեղափոխվի առաջին բաժին»,-ասել է նա՝ ընդգծելով, որ փաստական բազան առանցքային դեր ունի զեկույցի կառուցվածքի մեջ։
«Դա ընթացակարգային խոչընդոտ է, որը լուծման փուլում է»,-ասել է Քոչարյանը։
44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող հանձնաժողովի զեկույցը չի հրապարակվել։ Այն ուղարկվել է Ազգային ժողովի պահոց։

The report by the committee investigating the 44-day war has not yet been submitted to the Ministry of Internal Affairs, according to committee chair Andranik Kocharyan.
Kocharyan stated that he held discussions with the chief of staff of the National Assembly to determine the appropriate mechanisms for organizing the report’s distribution. The goal, he said, is to ensure that law enforcement and other relevant agencies that will be working with the report can receive copies, Pastinfo reports.
"We are discussing how to create an opportunity for the report to be delivered to the appropriate bodies as soon as possible. At the same time, I must say that the factual material is extensive, and time is needed to fully transfer it to the first section," Kocharyan explained, stressing that the database of facts is essential to the report’s structure.
"This is a procedural obstacle, and it is currently in the process of being resolved," he added.
The report on the 44-day war has not been published. It has been stored in the archives of the National Assembly.