Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի եղբայրը՝ 68-ամյա Գևորգ Ներսիսյանը, 1 ամսով կալանավորվել է։ Դատական որոշումը կայացրել է Արմավիրի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արման Բաբախանյանի նախագահությամբ։ Այդ մասին ասել է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը, տեղեկացնում է «Փաստինֆոն»։
Նա հավելել է, որ առաջիկայում քննության կառնվի նաև Գևորգ Ներսիսյանի որդու՝ Համբարձում Ներսիսյանի կալանավորման վերաբերյալ ներկայացված միջնորդությունը։
Գևորգ Ներսիսյանը և նրա որդին՝ Համբարձում Ներսիսյանը, ձերբակալվել են Վաղարշապատում՝ «Հանրապետություն» կուսակցության թեկնածու Հարություն Մկրտչյանի բողոքի հիման վրա։ Ըստ նրա՝ Ներսիսյաններն իրենց գործողություններով փորձել են խոչընդոտել իր նախընտրական քարոզարշավը։ Փաստաբան Արա Զոհրաբյանը այս պնդումը որակել է որպես սուտ մատնություն։
Քննչական կոմիտեն հաղորդել է, որ վարույթի նախաքննության ընթացքում երկու անձի դեմ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 211-րդ հոդվածի հատկանիշներով, որը վերաբերում է քարոզչությանը խոչընդոտելուն կամ դրա կատարումից հրաժարվելուն հարկադրելու գործողություններին։

The 68‑year‑old Gevorg Nersisyan, brother of the Catholicos of All Armenians Karekin II, has been placed in custody for one month, as decided by the Armavir general jurisdiction court under Judge Arman Babakhanyan, his lawyer Ara Zohrabyan told Pastinfo.
According to Zohrabyan, a motion regarding the detention of Gevorg Nersisyan’s son, Hambardzum Nersisyan, will soon be submitted.
Gevorg Nersisyan and his son Hambardzum were arrested in Vagharshapat following a complaint by electoral candidate Harutyun Mkrtchyan of the Republic party, who alleged that the Nersisyan family attempted to obstruct his campaign. The lawyer calls the allegation “false accusation”.
The Investigative Committee of Armenia has reported that a criminal case has been opened during the pre‑investigation against two individuals under Article 211 of the Armenian Criminal Code (obstruction of campaigning or coercion to abstain from campaigning).