Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այն հայտարարությանը, թե «չկա Սևան, կա Գյոյչա լիճ»։
Նա նշել է՝ քարտեզներով որ հետ գնանք, իրոք չենք տեսնի Սևան, կտեսնենք Գեղամա ծով՝ ու չենք տեսնի Ադրբեջան։
«Եթե բավականաչափ հետ գնանք, ինչ-որ մի կետում իրոք հին քարտեզներում չենք տեսնի Սևան անվանումը: Փոխարենը կտեսնենք Գեղամա ծով կամ Գեղարքունյաց ծով: Ու չենք տեսնի Ադրբեջան: Բայց հետ գնալու իմաստ չկա ընդհանրապես: Պետք է գնալ առաջ: Օգոստոսի 8-ի հռչակագրի ամբողջ իմաստը հենց դա է»,- գրել է Ռուբինյանը:
Ադրբեջանի նախագահն ավելի վաղ պնդել է, թե 20-րդ դարի սկզբին կազմված ռուսական կայսերական քարտեզները պարզ կերպով պատկերում են, որ ներկայիս Հայաստանի տարածքում գրեթե բոլոր տեղանունները ադրբեջանական ծագում ունեն։
«Սևանա լիճ չկա, բայց կա Գյոյչա լիճ։ Այդ քարտեզները մենք չենք կազմել, դրանք կազմել է ցարական Ռուսաստանը, որը մի ժամանակ Իրանից և Արևելյան Անատոլիայից հայերին վերաբնակեցրել է Ղարաբաղում՝ էթնիկ կազմը փոխելու համար»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

Deputy Speaker of Armenia’s National Assembly, Ruben Rubinyan, has responded on Facebook to Azerbaijani President Ilham Aliyev’s statement that “there is no Lake Sevan, there is Lake Goycha.”
Rubinyan wrote: “If we go far enough back using maps, indeed, we won’t see the name Sevan, but rather the Geghama Sea or Gegharkunik Sea. And we won’t see Azerbaijan either. But there is no point in looking back. We must move forward. That’s precisely the meaning of the August 8 declaration.”
Earlier, President Aliyev had claimed that Russian imperial maps from the early 20th century clearly show that almost all place names in present-day Armenia are of Azerbaijani origin.
“There is no Lake Sevan, there is Lake Goycha. We didn’t create those maps, they were made by Tsarist Russia, which once relocated Armenians from Iran and Eastern Anatolia to Karabakh to alter the ethnic composition,” Aliyev stated.