Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Օրբելի ֆորում-2025»-ի ժամանակ, լրագրողի հարցին պատասխանելով, մանրամասնել է, թե ինչ նշանակություն ունեն «Խաղաղության խաչմերուկ» և TRIPP նախագծերը ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի, այլև տարածաշրջանային այլ դերակատարների՝ այդ թվում Իրանի, Վրաստանի և Ռուսաստանի համար։
Նա ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ վաշինգտոնյան պայմանավորվածությունների արդյունքում Իրանը կստանա տարանցիկ ուղի դեպի Սև ծով, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Մենք խնդիր չունենք նաև Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև, այդ թվում՝ երկաթուղային կապ ապահովելու հարցում: Հիմա ֆիզիկապես հնարավոր չէ անել, որովհետև չկա երկաթուղի, այն պետք է կառուցել, ինչի շուրջ մենք ակտիվ բանակցություններ ենք վարում ԱՄՆ-ի հետ, որովհետև Վաշինգտոնի հռչակագրով դա պետք է տեղի ունենա TRIPP նախագծի շրջանակներում, որը ԱՄՆ-ի հետ երկկողմ օրակարգի հարց է, որտեղ, իհարկե, հետաքրքրություններ ունեն Ադրբեջանը, Թուրքիան, Վրաստանը, Իրանը, Ռուսաստանը, Կենտրոնական Ասիայի երկրները»,- ասել է Փաշինյանը։
Այն հարցին, թե որքանով են այս պայմանավորվածությունները համահունչ Իրանի, Վրաստանի և Ռուսաստանի շահերին, վարչապետը պատասխանել է, որ համաձայնագրերի ամբողջական իրականացումը ենթադրում է փոխշահավետ պայմաններ բոլոր ներգրավված կողմերի համար։
«Ուզում եմ մեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստին, որ համաձայնությունների իրականացման արդյունքում ԻԻՀ-ն կստանա տարանցիկ ճանապարհ դեպի Սև ծով և հակառակ ուղղությամբ։
Շատ է խոսվում, թե Վրաստանի շահերին ինչքանո՞վ է համապատասխանում սա: Այս նախագծի իրականացմամբ՝ Վրաստանի տարանցիկ հնարավորություններն էականորեն կմեծանան Սև ծով, Պարսից ծոց ուղղությամբ։
ՌԴ-ն երկաթուղային կապի հնարավորություն կունենա, արդեն խոսվում է այդ մասին, որ այդ թվում՝ ՌԴ-ն կարող է երկաթուղային փոխադրումներ իրականացնել դեպի Հայաստան Ադրբեջանի տարածքով: Այն, ինչ տեղի է ունենում, ակնհայտորեն երկարաժամկետ խաղաղության և կայունության գործոն է, և տնտեական համագործակցության ու զարգացման, այդ թվում՝ Կենտրոնական Ասիայի երկրների համար»,–ասել է նա։

Выступая на форуме «Орбели –2025», премьер-министр Армении Никол Пашинян подробно рассказал о значении проектов «Перекрёсток мира» и TRIPP (Trump Route for International Peace and Prosperity) не только для Армении и Азербайджана, но и для ключевых региональных игроков — Ирана, Грузии и России.
Он подчеркнул, что в результате вашингтонских соглашений Иран получит транзитный коридор к Чёрному морю, сообщает 1lurer.am .
«У нас нет проблем с обеспечением железнодорожного сообщения между основной территорией Азербайджана и Нахичеванской автономной республикой. Сейчас это физически невозможно — железной дороги нет, её необходимо построить. Мы активно ведём переговоры с США, потому что согласно Вашингтонской декларации, это должно быть реализовано в рамках проекта TRIPP, который входит в нашу двустороннюю повестку с США. Конечно, в проекте заинтересованы также Азербайджан, Турция, Грузия, Иран, Россия и страны Центральной Азии», — отметил он.
На вопрос, насколько эти договорённости соответствуют интересам Ирана, Грузии и России, Пашинян ответил, что полная реализация соглашений предполагает взаимовыгодные условия для всех сторон.
«Хочу обратить внимание на тот факт, что в результате реализации этих договорённостей Иран получит транзитный путь к Чёрному морю и в обратном направлении.
Много говорят о том, насколько это соответствует интересам Грузии. Этот проект значительно увеличит транзитный потенциал Грузии в направлениях Чёрного моря и Персидского залива.
Россия получит возможность железнодорожного сообщения — уже идут разговоры о том, что Россия сможет осуществлять железнодорожные перевозки в Армению через территорию Азербайджана. Всё происходящее — это долгосрочный фактор мира, стабильности и экономического развития, в том числе для стран Центральной Азии», — заявил премьер-министр.
8 августа в Белом доме состоялась трёхсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева, в ходе которой была подписана совместная декларация. В присутствии лидеров главы МИД Армении Арарат Мирзоян и МИД Азербайджана Джейхун Байрамов парафировали соглашение о мире и установлении межгосударственных отношений между двумя странами.