Հայ ազգային կոնգրեսի փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ արձագանքել է Բաքվում ընթացող Արցախի նախկին ղեկավարների դատավարությանը՝ այն որակելով որպես քաղաքական ֆարս և դատապարտելով միջազգային հանրության լռությունը։
Նա անընդունելի է համարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների լռությունը ԼՂ-ի գերեվարված ղեկավարների ճակատագրի վերաբերյալ։
«Քանի որ այսօր Հայաստանում չունենք անկախ երկրին վայել կառավարություն, ստիպված մենք պիտի պատասխանենք Հայաստանին ու Արցախյան շարժմանն ուղղված Բաքվի մեղադրանքներին:
Արցախյան շարժման վերաբերյալ Բաքվի տխրառչակ ֆարսային «դատավարության» ընթացքում հնչող հայտարարությունների կապակցությամբ վերահաստատում ենք հունվարի 19-ին արված մեր հայտարարության բոլոր գնահատականները:
- Մենք մեր անվերապահ աջակցությունն ենք հայտնում Արցախի նախկին ղեկավարներ՝ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին, Ազգային Ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանին, պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին, պաշտպանության բանակի հրամանատար Լեւոն Մնացականյանին, տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին, արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին եւ ապօրինաբար գերեվարված և Ադրբեջանում որպես պատանդ պահվող մեր մյուս հայրենակիցներին, որոնք ընդամենը Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը իրագործելու համար Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ենթարկվում են դաժան հալածանքների եւ կտտանքների։
- Ադրբեջանի կազմից դուրս սեփական ժողովրդի ինքնորոշման հիմնարար իրավունքը իրագործելու օրինական գործընթացը սկսվել էր և հետևողականորեն շարունակվեց հենց այն պատճառով, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունը սիստեմատիկորեն ոտնահարում էր Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի և նրա բնակչության կյանքի, ազատության, ժողովրդավարության իրավունքները, ծավալելով պետականորեն կազմակերպված զանգվածային բռնություններ, ինչպես նաև անցկացնելով բիրտ ռազմական գործողություններ ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի, այլ նաև Ադրբեջանի ամբողջ տարածքում ապրող հայ բնակչության դեմ (1988 թ. փետրվարին Սումգայիթում, նոյեմբերին Կիրովաբադում, Խանլարում, Շամխորում, 1990-ի հունվարին Բաքվում, 1991-ին «Կոլցո» օպերացիայի ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի թվով 24 բնակավայրերում, 1992-ին Շահումյանի և Լեռնային Ղարաբաղի Մարդակերտի եւ Մարտունու շրջաններում)։
- Արցախի ղեկավարները ապօրինաբար, միջազգային նորմերի և Ադրբեջանի կողմից ստանձնած պարտավորությունների կոպտագույն ոտնահարումով, գերեվարվել են Ադրբեջանի կողմից 2023 թվականի սեպտեմբերին, ճիշտ այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանը, ոտնահարելով ԵԱՀԿ հովանու ներքո բանակցություններում ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները և 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, իրագործում էր հայ ժողովրդի նկատմամբ իր ամենամեծ ռազմական հանցագործություններից մեկը՝ հազարամյակների պատմություն ունեցող արցախահայության նկատմամբ էթնիկ զտումն ու ցեղասպանությունը։
- Նման վարքագիծ ցուցաբերած, համակարգային հայատյացությունը պետական գաղափարախոսություն հռչակած, սեփական քաղաքացիներին անգամ հալածող և նրանց ժողովրդավարական իրավունքները զանգվածաբար ոտնահարող, միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների գնահատմամբ ավելի քան 200 քաղբանտարկյալ ունեցող ադրբեջանական պետության կողմից ձեռնարկված այս դատաստանը ծաղր է արդարադատության նկատմամբ, որը զուրկ է որևէ լեգիտիմությունից։ Ադրբեջանում գործող իրավապահ մարմինները և դատարաններն ընդամենը իշխանության կողմից բռնաճնշումների իրականացման գործիքներ են, որոնք կեղծիքների, բռնությունների, կտտանքների, նենգասպառնալիքների եւ տարատեսակ այլ ապօրինությունների միջոցով պատրաստակամ են կորզելու իշխանությունների պատվիրած ցանկացած արդյունք, հետեւաբար այդ դատավարություններում ներկայացված որեւէ «փաստաթուղթ» կամ «ցուցմունք», ինչպես նաեւ «դատական» մարմնի որեւէ եզրակացություն, ունենալու են զրոյական վստահելիություն եւ օրինականություն։
- Դատապարտում ենք Հայաստանի հանրային դեբատում հնչող որեւէ մեղադրանք կամ քննադատություն, ուղղված «դատավարական» այս ներկայացման պայմաններում Ադրբեջանի ձեռքում պատանդ դարձած և խոշտանգման ենթարկվող մեր հայրենակիցների վարքի դեմ։ Մեզ բացարձակ չպետք է հետաքրքրի, թե ինչ են իրենք ասում անմարդկային ճնշման ներքո, այլ միայն նրանց կյանքը, առողջությունը և ապահով վերադարձը հայրենիք։
- Անընդունելի է ԵԱՀԿ-ի Մինսկի Խմբի համանախագահ երկրների՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի լռությունը և անգործությունը Լեռնային Ղարաբաղի գերեվարված ղեկավարների ճակատագրի հանդեպ։ Նրանք առաջինը պետք է պահանջեին այն մարդկանց ազատությունը, որոնց նրանք ԵԱՀԿ-ի 1992 թվականի Հելսինկյան հանդիպումից ի վեր կայացած բոլոր բանակցություններում ճանաչել են որպես լեգիտիմ գործընկերներ և երկխոսություն վարել նրանց հետ միջազգային հանրությունը ներկայացնող մարմինների անունից։
- Առավել անընդունելի է, սակայն, Հայաստանի իշխանությունների ակնհայտ և բացարձակ անտարբերությունը Արցախի գերեվարված ղեկավարների ճակատագրի վերաբերյալ»«–ասվում է հրապարակման մեջ։
Զուրաբյանը նշել է նաև, որ Հայաստանը պարտավոր է հրապարակայնորեն բարձրացնել իր ձայնը ի նրանց պաշտպանություն, նրանց ազատման հարցը դարձնել հայ-ադրբեջնական հաշտեցման և խաղաղության հաստատման օրակարգի պարտադիր պահանջներից մեկը։ Նա հավելել է, որ Հայաստանի իշխանությունները այդ հարցով պետք է դիմեն միջազգային հանրությանը, Մինսկի Խմբի երկրներին, ինչպես նաեւ բարձրացնեն այս հարցը ՄԱԿ-ում, ԵԱՀԿ-ում, Եվրոպայի Խորհրդում եւ Եվրոպական խորհրդարանում, հատկապես ի ցույց դնելով Մարդու իրավունքների Եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածով երաշխավորված արդար դատաքննության անբեկանելի իրավունքի բացահայտ ոտնահարումը Ադրբեջանի կողմից։
Հոկտեմբերի 31-ին Բաքվում ավարտվել է 15 հայ գերիների, այդ թվում Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության,շինծու գործերով դատավարությունը։ Մեղադրող կողմը ժամանակ է խնդրել մեղադրական ելույթներին պատրաստվելու համար։

Вице-президент Армянского национального конгресса Левон Зурабян в публикации на своей странице в Facebook прокомментировал судебный процесс над бывшими лидерами Арцаха, проходящий в Баку. Он назвал его политическим фарсом и выразил возмущение молчанием международного сообщества.
По его словам, недопустимо, что страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ — США, Франция и Россия — бездействуют в отношении судьбы пленных лидеров Нагорного Карабаха.
«Поскольку сегодня в Армении отсутствует правительство, достойное независимого государства, мы вынуждены сами отвечать на обвинения Баку в адрес Армении и Арцахского движения.
По поводу заявлений, прозвучавших во время печально известного “суда” над Арцахским движением в Баку, подтверждаем все оценки, изложенные в нашем заявлении от 19 января.
Мы выражаем полную поддержку бывшим руководителям Арцаха — президентам Аркадию Гукасяну, Бако Саакяну, Араику Арутюняну, председателю Национального собрания Давиту Ишханяну, государственному министру Рубену Варданяну, командующему Армией обороны Левону Мнацаканяну и его заместителю Давиту Манукяну, министру иностранных дел Давиту Бабаяну, а также другим незаконно захваченным соотечественникам, удерживаемым в Азербайджане в качестве заложников. Они подвергаются преследованиям и пыткам за то, что отстаивали право народа Арцаха на самоопределение.»
Зурабян отметил, что процесс законной реализации права на самоопределение был реакцией на систематические нарушения прав армянского населения Нагорно-Карабахской автономной области со стороны Азербайджана, включая организованные государством массовые насилия и военные действия против армян в Сумгаите, Кировабаде, Ханларе, Шамхоре, Баку, во время операции «Кольцо» и в районах Шаумяна, Мартакерта и Мартуни.
По его словам, бывшие лидеры Арцаха были похищены в сентябре 2023 года с грубейшим нарушением международного права и взятых Азербайджаном обязательств, в то время как Баку осуществлял этническую чистку и геноцид армянского населения Арцаха, вопреки трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года.
«Так называемое “судебное разбирательство”, организованное государством, которое системно пропагандирует армянофобию, преследует собственных граждан, нарушает их права и удерживает более 200 политзаключённых, — это насмешка над правосудием. Правоохранительные органы и суды Азербайджана являются инструментами репрессий, готовыми выдать любые “результаты” по указке властей с помощью насилия, пыток и других незаконных методов. Ни один “документ”, “показание” или “решение суда” не может считаться достоверным или легитимным.»
Он также осудил звучащую в Армении критику в адрес захваченных лидеров, отметив, что единственным приоритетом должно быть их жизнь, здоровье и возвращение домой.
Зурабян подчеркнул, что молчание стран-сопредседателей Минской группы — США, Франции и России — особенно возмутительно, ведь именно эти страны десятилетиями признавали этих людей легитимными партнерами в переговорах от имени международного сообщества.
По его словам, ещё более недопустимо равнодушие со стороны властей Армении. Он призвал сделать вопрос освобождения пленных обязательным условием в процессе армяно-азербайджанского урегулирования и поднять его на международных площадках — в ООН, ОБСЕ, Совете Европы, Европарламенте, особенно акцентируя нарушение 6-й статьи Европейской конвенции по правам человека, гарантирующей право на справедливое судебное разбирательство.
31 октября в Баку завершился судебный процесс над 15 армянскими пленными, включая бывших политических и военных лидеров Арцаха. Прокуратура запросила время для подготовки обвинительной речи. В сентябре 2023 года, после девятимесячной блокады и этнической чистки всего армянского населения Арцаха, Азербайджан захватил бывших президентов Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Араика Арутюняна, экс-государственного министра Рубена Варданяна, министра иностранных дел Давита Бабаяна и других. Им предъявлены сфабрикованные обвинения, которые могут привести к пожизненному заключению. Инсценированный судебный процесс стартовал 17 января 2024 года в Баку.