Հայ ազգային կոնգրեսի փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ արձագանքել է Բաքվում ընթացող Արցախի նախկին ղեկավարների դատավարությանը՝ այն որակելով որպես քաղաքական ֆարս և դատապարտելով միջազգային հանրության լռությունը։
Նա անընդունելի է համարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների լռությունը ԼՂ-ի գերեվարված ղեկավարների ճակատագրի վերաբերյալ։
«Քանի որ այսօր Հայաստանում չունենք անկախ երկրին վայել կառավարություն, ստիպված մենք պիտի պատասխանենք Հայաստանին ու Արցախյան շարժմանն ուղղված Բաքվի մեղադրանքներին:
Արցախյան շարժման վերաբերյալ Բաքվի տխրառչակ ֆարսային «դատավարության» ընթացքում հնչող հայտարարությունների կապակցությամբ վերահաստատում ենք հունվարի 19-ին արված մեր հայտարարության բոլոր գնահատականները:
- Մենք մեր անվերապահ աջակցությունն ենք հայտնում Արցախի նախկին ղեկավարներ՝ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին, Ազգային Ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանին, պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին, պաշտպանության բանակի հրամանատար Լեւոն Մնացականյանին, տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին, արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին եւ ապօրինաբար գերեվարված և Ադրբեջանում որպես պատանդ պահվող մեր մյուս հայրենակիցներին, որոնք ընդամենը Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը իրագործելու համար Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ենթարկվում են դաժան հալածանքների եւ կտտանքների։
- Ադրբեջանի կազմից դուրս սեփական ժողովրդի ինքնորոշման հիմնարար իրավունքը իրագործելու օրինական գործընթացը սկսվել էր և հետևողականորեն շարունակվեց հենց այն պատճառով, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունը սիստեմատիկորեն ոտնահարում էր Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի և նրա բնակչության կյանքի, ազատության, ժողովրդավարության իրավունքները, ծավալելով պետականորեն կազմակերպված զանգվածային բռնություններ, ինչպես նաև անցկացնելով բիրտ ռազմական գործողություններ ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի, այլ նաև Ադրբեջանի ամբողջ տարածքում ապրող հայ բնակչության դեմ (1988 թ. փետրվարին Սումգայիթում, նոյեմբերին Կիրովաբադում, Խանլարում, Շամխորում, 1990-ի հունվարին Բաքվում, 1991-ին «Կոլցո» օպերացիայի ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի թվով 24 բնակավայրերում, 1992-ին Շահումյանի և Լեռնային Ղարաբաղի Մարդակերտի եւ Մարտունու շրջաններում)։
- Արցախի ղեկավարները ապօրինաբար, միջազգային նորմերի և Ադրբեջանի կողմից ստանձնած պարտավորությունների կոպտագույն ոտնահարումով, գերեվարվել են Ադրբեջանի կողմից 2023 թվականի սեպտեմբերին, ճիշտ այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանը, ոտնահարելով ԵԱՀԿ հովանու ներքո բանակցություններում ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները և 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, իրագործում էր հայ ժողովրդի նկատմամբ իր ամենամեծ ռազմական հանցագործություններից մեկը՝ հազարամյակների պատմություն ունեցող արցախահայության նկատմամբ էթնիկ զտումն ու ցեղասպանությունը։
- Նման վարքագիծ ցուցաբերած, համակարգային հայատյացությունը պետական գաղափարախոսություն հռչակած, սեփական քաղաքացիներին անգամ հալածող և նրանց ժողովրդավարական իրավունքները զանգվածաբար ոտնահարող, միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների գնահատմամբ ավելի քան 200 քաղբանտարկյալ ունեցող ադրբեջանական պետության կողմից ձեռնարկված այս դատաստանը ծաղր է արդարադատության նկատմամբ, որը զուրկ է որևէ լեգիտիմությունից։ Ադրբեջանում գործող իրավապահ մարմինները և դատարաններն ընդամենը իշխանության կողմից բռնաճնշումների իրականացման գործիքներ են, որոնք կեղծիքների, բռնությունների, կտտանքների, նենգասպառնալիքների եւ տարատեսակ այլ ապօրինությունների միջոցով պատրաստակամ են կորզելու իշխանությունների պատվիրած ցանկացած արդյունք, հետեւաբար այդ դատավարություններում ներկայացված որեւէ «փաստաթուղթ» կամ «ցուցմունք», ինչպես նաեւ «դատական» մարմնի որեւէ եզրակացություն, ունենալու են զրոյական վստահելիություն եւ օրինականություն։
- Դատապարտում ենք Հայաստանի հանրային դեբատում հնչող որեւէ մեղադրանք կամ քննադատություն, ուղղված «դատավարական» այս ներկայացման պայմաններում Ադրբեջանի ձեռքում պատանդ դարձած և խոշտանգման ենթարկվող մեր հայրենակիցների վարքի դեմ։ Մեզ բացարձակ չպետք է հետաքրքրի, թե ինչ են իրենք ասում անմարդկային ճնշման ներքո, այլ միայն նրանց կյանքը, առողջությունը և ապահով վերադարձը հայրենիք։
- Անընդունելի է ԵԱՀԿ-ի Մինսկի Խմբի համանախագահ երկրների՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի լռությունը և անգործությունը Լեռնային Ղարաբաղի գերեվարված ղեկավարների ճակատագրի հանդեպ։ Նրանք առաջինը պետք է պահանջեին այն մարդկանց ազատությունը, որոնց նրանք ԵԱՀԿ-ի 1992 թվականի Հելսինկյան հանդիպումից ի վեր կայացած բոլոր բանակցություններում ճանաչել են որպես լեգիտիմ գործընկերներ և երկխոսություն վարել նրանց հետ միջազգային հանրությունը ներկայացնող մարմինների անունից։
- Առավել անընդունելի է, սակայն, Հայաստանի իշխանությունների ակնհայտ և բացարձակ անտարբերությունը Արցախի գերեվարված ղեկավարների ճակատագրի վերաբերյալ»«–ասվում է հրապարակման մեջ։
Զուրաբյանը նշել է նաև, որ Հայաստանը պարտավոր է հրապարակայնորեն բարձրացնել իր ձայնը ի նրանց պաշտպանություն, նրանց ազատման հարցը դարձնել հայ-ադրբեջնական հաշտեցման և խաղաղության հաստատման օրակարգի պարտադիր պահանջներից մեկը։ Նա հավելել է, որ Հայաստանի իշխանությունները այդ հարցով պետք է դիմեն միջազգային հանրությանը, Մինսկի Խմբի երկրներին, ինչպես նաեւ բարձրացնեն այս հարցը ՄԱԿ-ում, ԵԱՀԿ-ում, Եվրոպայի Խորհրդում եւ Եվրոպական խորհրդարանում, հատկապես ի ցույց դնելով Մարդու իրավունքների Եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածով երաշխավորված արդար դատաքննության անբեկանելի իրավունքի բացահայտ ոտնահարումը Ադրբեջանի կողմից։
Հոկտեմբերի 31-ին Բաքվում ավարտվել է 15 հայ գերիների, այդ թվում Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության,շինծու գործերով դատավարությունը։ Մեղադրող կողմը ժամանակ է խնդրել մեղադրական ելույթներին պատրաստվելու համար։

Vice President of the Armenian National Congress, Levon Zurabyan, commented on the ongoing trials of former Nagorno-Karabakh leaders in Baku, describing the process as a political farce and condemning the international community’s silence.
He called the silence of the OSCE Minsk Group co-chair countries — the United States, France, and Russia — unacceptable regarding the fate of the captured leaders.
“Since Armenia currently lacks a government worthy of a sovereign state, we are forced to respond to Baku’s accusations against Armenia and the Artsakh Movement.
With regard to the shameful ‘trial’ over the Artsakh Movement in Baku, we reaffirm all our assessments made in our January 19 statement.
We express our full support to the former leaders of Artsakh — Presidents Arkadi Ghukasyan, Bako Sahakyan, Arayik Harutyunyan; National Assembly Speaker Davit Ishkhanyan; State Minister Ruben Vardanyan; Defense Army Commander Levon Mnatsakanyan and his deputy Davit Manukyan; Foreign Minister Davit Babayan; and all other unlawfully captured compatriots held hostage in Azerbaijan, who are being subjected to harsh persecution and torture merely for exercising the Artsakh people’s right to self-determination.”
Zurabyan emphasized that the legal and peaceful process to realize Artsakh’s self-determination began and continued as a response to Azerbaijan’s systematic violations of the rights of the Nagorno-Karabakh Autonomous Region and its population, including state-led violence and military aggression in areas such as Sumgait (1988), Kirovabad, Khanlar, Shamkhor, Baku (1990), the 1991 Operation Ring, and later in Shahumyan, Martakert, and Martuni (1992).
He stressed that the former Artsakh leaders were abducted by Azerbaijan in September 2023, in violation of international norms and agreements, notably the OSCE-brokered negotiations and the November 9, 2020, trilateral declaration, amid a campaign of ethnic cleansing and genocide against the Armenian population of Nagorno-Karabakh.
“The so-called judicial process initiated by Azerbaijan, a state that promotes systemic Armenophobia, represses its own citizens’ democratic rights, and holds over 200 political prisoners, is a mockery of justice. The law enforcement and judicial bodies in Azerbaijan are mere instruments of oppression, willing to fabricate any outcome demanded by the authorities through violence, torture, coercion, and other illegal means. Therefore, any 'evidence,' 'testimony,' or verdicts in this process hold zero credibility or legal value.”
Zurabyan also condemned public criticism in Armenia targeting the captive former leaders, asserting that the focus should solely be on their lives, health, and safe return.
He denounced the inaction of the OSCE Minsk Group co-chairs, noting that they had recognized these individuals as legitimate negotiating partners for decades and should be the first to demand their release.
He called Armenia’s government’s indifference “even more unacceptable” and stated that Armenian authorities must publicly advocate for their release, making it a core condition in reconciliation and peace talks with Azerbaijan. He also urged them to appeal to the international community, the Minsk Group states, and raise the issue at the UN, OSCE, Council of Europe, and European Parliament, especially emphasizing Azerbaijan’s clear violation of Article 6 of the European Convention on Human Rights, which guarantees the right to a fair trial.
On October 31, the trial of 15 Armenian captives, including Nagorno-Karabakh’s former political and military leadership, concluded in Baku. The prosecution requested more time to prepare its final statements. Following the ethnic cleansing of the entire Armenian population of Nagorno-Karabakh after a nine-month blockade, Azerbaijan captured former Presidents Arkadi Ghukasyan, Bako Sahakyan, Arayik Harutyunyan, ex-State Minister Ruben Vardanyan, Foreign Minister Davit Babayan, and others. The fabricated charges could result in life sentences. The staged trials began on January 17, 2024.