Նոյեմբերի 4-ին ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իր առանձնատանը հյուրընկալել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Օլիվիե Դեկոտինիեին։ Ի թիվս այլ հարցերի նրանք խոսել են ՀՀ–ում ներքաղաքական լարվածության մեղմացման հեռանկարների մասին: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ առաջին նախագահի մամուլի խոսնակ Արման Մուսինյանը։
«Շուրջ մեկ ժամ տևած զրույցի ընթացքում, դեսպանի խնդրանքով, նախագահը ներկայացրել է հայ-ֆրանսիական բարեկամական հարաբերությունների խորացման և Հայաստանում ներքաղաքական լարվածության մեղմացման հեռանկարների, ինչպես նաև տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ իր տեսակետները։
Հանդիպմանը ներկա էին դեսպանատան Առաջին քարտուղար Ժյուլի Ֆորը և ՀՀ առաջին նախագահի գրասենյակի տնօրեն Ավետիս Ավագյանը»,- ասվում է գրառման մեջ։

On November 4, Armenia’s first President Levon Ter-Petrosyan hosted Olivier Decottignies, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia, at his residence. Among other topics, they discussed prospects for easing internal political tensions in Armenia. The meeting was reported by Ter-Petrosyan’s spokesperson Arman Musinyan on Facebook.
“During the approximately one-hour conversation, at the ambassador’s request, the president presented his views on deepening Armenian-French relations, prospects for reducing political tensions in Armenia, as well as regional developments,” the post reads.
The meeting was also attended by Julie Fort, First Secretary of the French Embassy, and Avetis Avagyan, Chief of Staff of the First President’s Office.