Նոյեմբերի 4-ին ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իր առանձնատանը հյուրընկալել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Օլիվիե Դեկոտինիեին։ Ի թիվս այլ հարցերի նրանք խոսել են ՀՀ–ում ներքաղաքական լարվածության մեղմացման հեռանկարների մասին: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ առաջին նախագահի մամուլի խոսնակ Արման Մուսինյանը։
«Շուրջ մեկ ժամ տևած զրույցի ընթացքում, դեսպանի խնդրանքով, նախագահը ներկայացրել է հայ-ֆրանսիական բարեկամական հարաբերությունների խորացման և Հայաստանում ներքաղաքական լարվածության մեղմացման հեռանկարների, ինչպես նաև տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ իր տեսակետները։
Հանդիպմանը ներկա էին դեսպանատան Առաջին քարտուղար Ժյուլի Ֆորը և ՀՀ առաջին նախագահի գրասենյակի տնօրեն Ավետիս Ավագյանը»,- ասվում է գրառման մեջ։

4 Ноябрь 2025 - 15:13 AMT
4 ноября первый президент Армении Левон Тер-Петросян принял у себя дома Чрезвычайного и Полномочного Посла Франции в Армении Оливье Декотиньи. Среди прочего, стороны обсудили перспективы снижения внутриполитической напряженности в Армении. Об этом сообщил пресс-секретарь первого президента Арман Мусинян на своей странице в Facebook.
«В ходе приблизительно часовой беседы, по просьбе посла, президент изложил свои взгляды на углубление армяно-французских дружественных отношений, перспективы смягчения внутриполитической напряженности в Армении, а также на региональные события», — говорится в публикации.
Во встрече также приняли участие первый секретарь посольства Франции Жюли Фор и руководитель офиса первого президента Армении Аветис Авагян.