«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում արձագանքել է ընդդիմադիրների քննադատություններին, կապված այն դժգոհության հետ, որ առաջացրել է Վրաստանում ՀՀ իշխող ուժը ներկայացնող պատգամավորների միանալը «Եվրանեսթի» ԽՎ բանաձևին։
Նա պարզաբանել է, որ կողմ են քվեարկել բանաձևին որպես ամբողջություն, քանի որ այն աջակցություն էր հայտնում օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրված Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրին։
«Պարոն Արթուր Խաչատրյան, Դուք պետք է հանդարտվեք։ Պարոն Գառնիկ Դանիելյանն էլ պետք է հանդարտվի։ Եթե չի ստացվում հանդարտվել, բացեք քվեարկությունները և նայեք, թե ինչպես են տիկին Աննա Գրիգորյանը և տիկին Էլինար Վարդանյանը կողմ քվեարկել Վրաստանում «ակադեմիայի ձայները լռեցնելու» մասին առաջարկին, և թե ինչպես եք Դուք կողմ քվեարկել Վրաստանում կալանքի տակ գտնվող անձանց Սախարովի մրցանակ շնորհելու մասին առաջարկին, ու նորից փորձեք հանդարտվել։
Կառավարող ուժի պատգամավորներս կողմ ենք քվեարկել բանաձևին որպես ամբողջություն, քանի որ այն աջակցություն էր հայտնում օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրված Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրին, տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության հիման վրա ապաշրջափակման շուրջ վերահաստատված համաձայնությանը, TRIPP նախագծին, սահմանազատման գործընթացի շարունակականությանը, պահանջում՝ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրս բերում և Ադրբեջանում պահվող հայ անձանց հարցի հասցեագրում։
Իսկ դուք՝ բոլոր ընդդիմադիր պատգամավորներդ այս բանաձևի քվեարկությանը չեք մասնակցել՝ ի հեճուկս այս կարևորագույն դրույթների։ Իսկ որ Լեռնային Ղարաբաղ վերադարձի մասին ձեր առաջարկությունը անցներ, էլի՞ չէիք մասնակցելու բանաձևի որպես ամբողջության քվեարկությանը։ Ձեր այս առաջարկի տապալման մասին էլ եք սուտ տարածել։
Կառավարող ուժի պատգամավորներս, եթե մտադրություն ունենայինք համոզել Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներին ձեր առաջարկին կողմ չքվեարկել, դա կանեինք նախապես։ Ինչպես երևում է ուղիղ եթերից, Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները իրենք ընդմիջում խնդրեցին՝ հարցը իրենց մեջ քննարկելու համար, իսկ մենք՝ կառավարող ուժի պատգամավորներս մնացինք մեր տեղերում նստած։ Եվ կրկին՝ պարոն Գառնիկ Դանիելյանին էլ ասեք, որ հանդարտվի»,–գրել է Կարապետյանը։
«Եվրանեսթի» ԽՎ բանաձևին հայ պատգամավորների միանալը դժգոհություն է առաջացրել Վրաստանում։ Վրաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Նինո Ցիլոսանին, անդրադառնալով Վրաստանի կառավարության ոչ լեգիտիմության մասին «Եվրանեսթի» խորհրդարանական վեհաժողովի ընդունած բանաձևին, նշել է, որ, աջակցելով բանաձևին, հայ պատգամավորներն «անվստահություն են հայտնում իրենց վարչապետին»:
Հոկտեմբերի 31-ին «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովը հրապարակել է բանաձև, որտեղ անդրադարձ է կատարվել Վրաստանում տիրող իրավիճակին, որտեղ խոսվում է երկրում ժողովրդավարության անկման մասին։

MP Maria Karapetyan from Armenia’s ruling Civil Contract party addressed opposition criticism following backlash in Georgia over Armenian lawmakers' support for a resolution adopted by the Euronest Parliamentary Assembly.
In a Facebook post, Karapetyan explained that ruling party MPs voted in favor of the resolution as a whole because it expressed support for the Armenia-Azerbaijan peace agreement preliminarily signed in Washington on August 8.
“Mr. Artur Khachatryan, you need to calm down. Mr. Garnik Danielyan should calm down, too. If that’s difficult, review the votes and see how Ms. Anna Grigoryan and Ms. Elinar Vardanyan voted in favor of silencing academic voices in Georgia, and how you supported awarding the Sakharov Prize to detainees in Georgia. Then try again to calm yourselves.
We, as ruling party MPs, supported the resolution as a whole because it reaffirmed support for the Armenia-Azerbaijan peace framework signed on August 8 in Washington, including commitments on unblocking based on territorial integrity and sovereignty, the TRIPP initiative, continuation of border delimitation, the withdrawal of Azerbaijani troops from Armenian territory, and addressing the issue of Armenians held in Azerbaijan.
Meanwhile, opposition MPs did not participate in the vote on this resolution, disregarding these critical provisions. If your amendment about the return to Nagorno-Karabakh had passed, would you still have abstained from voting on the full resolution? You've also spread misinformation about that amendment being rejected.
If we, the ruling party, intended to persuade MEPs to vote against your amendment, we would have done so in advance. But as shown in the livestream, it was the MEPs who requested a break to discuss the matter internally, while we remained seated. And once again, please tell Mr. Garnik Danielyan to calm down,” she wrote.
The support of Armenian MPs for the Euronest resolution has triggered criticism in Georgia. Georgian Parliament Deputy Speaker Nino Tsilosani remarked that by supporting a resolution which questions the legitimacy of Georgia’s government, Armenian lawmakers effectively expressed mistrust in their own Prime Minister. The October 31 resolution cited concerns about democratic backsliding in Georgia.