Հայաստանը և Թուրքիան համաձայնության են եկել ավելացնել չվերթերի քանակը։ Այդ մասին «Օրբելի 2025. Խաղաղության և բազմակողմ համագործակցության կառուցում» միջազգային ֆորումում հայտարարել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Հայաստանի և Թուրքիայի միջև թռիչքներ եղել են, պայմանավորվածություն կա ավելացնելու դրանք՝ դեպի Երևան, Գյումրի, և, ըստ այդմ, Ստամբուլ, միգուցե՝ Անկարա»,- ասել է Միրզոյանը՝ ընդգծելով, որ «Շիրակ» օդանավակայանը նույնպես կմիանա չվերթերին, հայտնում է Aysor.am-ը։
Միրզոյանի խոսքով՝ հիմնական խոչընդոտը Թուրքիայի հետ հարաբերություններում եղել է փակ սահմանը և դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությունը։
«Հիմա պետք է արձանագրեմ, որ Թուրքիայի հետ ունենք շատ ինտենսիվ և բովանդակային քաղաքական երկխոսություն։ Գործընթացը, հանդիպումները եղել են հանրային։ Հիմա նաև քննարկվում են փոխգործակցության և վստահության ամրապնդման այլ միջոցներ»,–ասել է նա։
Երևանում մեկնարկած «Կառուցելով խաղաղություն և բազմակողմանի համագործակցություն» երկօրյա համաժողովի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, որ պաշտոնապես հրավիրել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին 2026 թվականի մայիսին Երևանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական ընկերակցության գագաթնաժողովին։
Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ չեն հաստատվել 1991 թվականից ի վեր, իսկ սահմանի փակման որոշումը կայացվել է 1993 թվականին՝ Անկարայի նախաձեռնությամբ։ 2021 թվականի դեկտեմբերին երկու երկրները հատուկ ներկայացուցիչներ են նշանակել կարգավորման գործընթացի համար։

Armenia and Turkey have confirmed they have reached an agreement to increase the number of bilateral flights, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan announced at the Orbeli 2025: Building Peace and Multilateral Cooperation international forum.
“There have been flights between Armenia and Turkey, and there is now an agreement to increase them—to Yerevan, Gyumri, and accordingly, to Istanbul, and possibly Ankara,” said Mirzoyan, emphasizing that Shirak Airport in Gyumri will also be included in the flight schedule, Aysor.am reported.
Mirzoyan noted that the main obstacles in Armenia-Turkey relations have been the closed border and the absence of diplomatic ties.
“I must note that we now have very intensive and substantive political dialogue with Turkey. The meetings have been public. Other confidence-building and cooperation measures are also under discussion,” he said.
*At the same forum in Yerevan, Prime Minister Nikol Pashinyan announced that he has formally invited Turkish President Recep Tayyip Erdoğan to attend the European Political Community summit scheduled for May 2026 in Yerevan.
Armenia and Turkey have had no diplomatic relations since Armenia’s independence in 1991, and the border has remained closed since 1993 at Turkey’s initiative. In December 2021, both countries appointed special envoys to lead normalization talks.*