Հայաստանը և Թուրքիան համաձայնության են եկել ավելացնել չվերթերի քանակը։ Այդ մասին «Օրբելի 2025. Խաղաղության և բազմակողմ համագործակցության կառուցում» միջազգային ֆորումում հայտարարել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Հայաստանի և Թուրքիայի միջև թռիչքներ եղել են, պայմանավորվածություն կա ավելացնելու դրանք՝ դեպի Երևան, Գյումրի, և, ըստ այդմ, Ստամբուլ, միգուցե՝ Անկարա»,- ասել է Միրզոյանը՝ ընդգծելով, որ «Շիրակ» օդանավակայանը նույնպես կմիանա չվերթերին, հայտնում է Aysor.am-ը։
Միրզոյանի խոսքով՝ հիմնական խոչընդոտը Թուրքիայի հետ հարաբերություններում եղել է փակ սահմանը և դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությունը։
«Հիմա պետք է արձանագրեմ, որ Թուրքիայի հետ ունենք շատ ինտենսիվ և բովանդակային քաղաքական երկխոսություն։ Գործընթացը, հանդիպումները եղել են հանրային։ Հիմա նաև քննարկվում են փոխգործակցության և վստահության ամրապնդման այլ միջոցներ»,–ասել է նա։
Երևանում մեկնարկած «Կառուցելով խաղաղություն և բազմակողմանի համագործակցություն» երկօրյա համաժողովի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, որ պաշտոնապես հրավիրել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին 2026 թվականի մայիսին Երևանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական ընկերակցության գագաթնաժողովին։
Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ չեն հաստատվել 1991 թվականից ի վեր, իսկ սահմանի փակման որոշումը կայացվել է 1993 թվականին՝ Անկարայի նախաձեռնությամբ։ 2021 թվականի դեկտեմբերին երկու երկրները հատուկ ներկայացուցիչներ են նշանակել կարգավորման գործընթացի համար։

Армения и Турция достигли договорённости об увеличении числа двусторонних авиарейсов. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ходе международного форума «Орбели 2025: Строительство мира и многостороннего сотрудничества».
«Между Арменией и Турцией уже осуществлялись рейсы. Сейчас достигнута договорённость об их увеличении — в Ереван, Гюмри, а также, соответственно, в Стамбул и, возможно, Анкару», — отметил Мирзоян, подчеркнув, что к полётам присоединится и аэропорт «Ширак» в Гюмри, сообщает Aysor.am .
По словам министра, главными препятствиями в отношениях с Турцией долгое время оставались закрытая граница и отсутствие дипломатических связей.
«Сейчас могу отметить, что у нас с Турцией идёт очень интенсивный и содержательный политический диалог. Все встречи проходят публично. Также обсуждаются другие меры по укреплению доверия и взаимодействия», — добавил он.
*В ходе того же форума в Ереване премьер-министр Никол Пашинян сообщил, что официально пригласил президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана на саммит Европейского политического сообщества, который пройдёт в Ереване в мае 2026 года.
Дипломатические отношения между Арменией и Турцией не установлены с момента независимости Армении в 1991 году. Граница остаётся закрытой с 1993 года по инициативе Анкары. В декабре 2021 года стороны назначили специальных представителей для ведения переговоров по нормализации отношений.*