Քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը հայտարարել է, որ կալանքի տակ գտնվող հայտնի գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանի գործը ներկայումս դեռ նախաքննության փուլում է։
ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նա նշել է, որ երբ գործն ավարտվի, ապացույցները ձեռք բերվեն, գործը դատարան փոխանցվի, լրագրողները հնարավորություն կունենան հրապարակային դատաքննության ընթացքում բոլոր ապացույցների հետազոտմանը ներկա գտնվել, գրում է Aysor.am-ը։
«Անձին որոշակի հոդվածներով մեղադրանք առաջադրելը դեռևս չի նշանակում վերջնական դատավճիռ։ Հնարավոր է՝ արարքի իրավական գնահատականը փոխվի, հնարավոր է՝ մեղադրանքի որոշ մասեր հաստատվեն կամ չհաստատվեն, նույնիսկ ունեցել ենք դեպքեր, երբ մեղադրյալ ենք ներգրավել և գործը դատարան չենք ուղարկել։
Այսինքն, քրեական հետապնդումը դադարեցնելու գործիքակազմը դրա համար է։ Ես կարող եմ միայն փաստել, որ կա մեղադրյալ, կա ընտրված խափանման միջոց, և գործը գտնվում է նախաքննության փուլում, թե հետագայում ի՞նչ ելք կունենա՝ պարզ կլինի քրեական վարույթով ձեռք բերված ապացույցներից»,-ասել է Արթուր Պողոսյանը։

Председатель Следственного комитета Армении Артур Погосян сообщил, что уголовное дело в отношении известного предпринимателя и мецената Самвела Карапетяна в настоящее время всё ещё находится на стадии предварительного следствия.
В беседе с журналистами в парламенте он отметил, что после завершения следствия и сбора доказательств общественность и журналисты смогут присутствовать на судебном процессе, где все доказательства будут представлены открыто, сообщает Aysor.am .
«Предъявление обвинения по определённым статьям ещё не означает вынесение приговора. Возможна смена юридической квалификации деяния, часть обвинений может подтвердиться, а часть — нет. Были случаи, когда мы привлекали лицо в качестве обвиняемого, но дело в суд не направляли.
Система предусматривает инструменты для прекращения уголовного преследования. Всё, что могу подтвердить: обвиняемый есть, мера пресечения избрана, дело находится в стадии следствия. Каким будет исход — покажут собранные доказательства», — заявил Погосян.