Դատարանը մերժել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ բացակայելու արգելք կիրառելու միջնորդությունը։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Սարգսյանի պաշտպան Ռուբեն Հակոբյանը։
«Շատ մանրամասներ չեմ կարող ասել, դատական նիստը դռնփակ է եղել։ Մեղադրանքի կողմի միջնորդությունը մերժվեց, այսինքն՝ բացակայելու արգելքը չկիրառվեց, միայն գրավ խափանման միջոցն է կիրառվել»,- ընդգծել է Հակոբյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Պաշտպանի խոսքով՝ եթե նույնիսկ նվազագույն հիմնավորում լիներ, դատարանը կհաստատեր միջնորդությունը։ Նա նշել է, որ նման տվյալներ պարզապես չկան։
Դատական նիստից հետո Սերժ Սարգսյանն էլ է անդրադարձել երկիրը լքելու վերաբերյալ կասկածներին։
«Ձեզ թվում է, թե ես նման եմ մարդու, ով կարող է փախչի։ Ես որտեղից եմ փախել, որ այստեղից փախնեմ։ Եթե Հայաստանի որևէ դատարան ինձ դատապարտի մահապատժի, ես այս երկրից չեմ փախչի։ Սա իմ երկիրն է, սա իրենց երկիրը չէ։ Ես իմ երկրից ո՞ւր պետք է փախչեմ։ Այն «օպերատիվ» տվյալները, որ նշում են, ես արդեն վաղուց պետք է փախած լինեի»,- ընդգծել է ՀՀ 3-րդ նախագահը։
Սերժ Սարգսյանին վերաբերող քննչական գործընթացները ներկայում ընթանում են երկու առանձին վարույթով։ «Դիզելի գործը» միացվել է այն քրեական գործին, որտեղ շոշափվում են Ռոբերտ Քոչարյանի որդու՝ Սեդրակ Քոչարյանի և նախկին խոշոր գործարար Միխայիլ Բաղդասարովի անունները։ Մյուս վարույթում, որն առնչվում է գործարար Սիլվա Համբարձումյանից ենթադրյալ կաշառք ստանալուն և Իսակովի պողոտայի տարածքներում հողեր օտարելուն, միացված են մեկ գործի մեջ։

5 Ноябрь 2025 - 12:24 AMT
Суд отказался удовлетворить ходатайство стороны обвинения о применении запрета на выезд из страны в отношении третьего президента Армении Сержа Саргсяна. Об этом сообщил его адвокат Рубен Акопян в беседе с журналистами. В качестве меры пресечения был избран только залог.
«Не могу раскрывать детали, поскольку заседание проходило в закрытом режиме. Ходатайство обвинения было отклонено, запрет на выезд не применён, избрана только мера в виде залога», — отметил Акопян, передаёт Sputnik Армения.
По его словам, если бы были хоть какие-то основания, суд бы удовлетворил ходатайство. Однако таких данных попросту нет.
После заседания Серж Саргсян прокомментировал слухи о возможном бегстве из страны.
«Вы думаете, я похож на человека, который может сбежать? Я откуда-либо бежал, чтобы сейчас бежать отсюда? Даже если какой-либо суд в Армении приговорит меня к смертной казни, я не покину эту страну. Это моя страна, а не их. Куда мне бежать из моего собственного государства? Если верить тем “оперативным” данным, на которые они ссылаются, я уже давно должен был сбежать», — подчеркнул он.
Следственные действия в отношении Сержа Саргсяна ведутся по двум отдельным производствам. «Дизельное дело» объединено с уголовным делом, где фигурируют имена Седрака Кочаряна, сына бывшего президента Роберта Кочаряна, и экс-бизнесмена Михаила Багдасарова. Второе производство касается предполагаемого получения взятки от предпринимательницы Сильвы Амбарцумян и отчуждения земель на проспекте Исакова. Эти эпизоды также объединены в одно дело.