Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Կարեն Անդրեասյանն Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասել է, որ նախքան իր նշանակվելը միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի պաշտոնում, իր նախորդներն արդեն ահռելի աշխատանք են իրականացրել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների հարցում, և ինքը այլևս ավելացնելու կարիք չի ունեցել։
Անդրեասյանը հավելել է, որ հիմա իր տիրույթում է հետևել, որ գերիների և անհետ կորածների` միջազգային ատյաններում բարձրացված ցավոտ հարցը ստանա դատական ճիշտ արձագանք, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Ուղղակի մենք պետք է սպասենք արդեն այլ գործընթացների, օրինակ՝ համապատասխան միջազգային ատյանների որոշումներին, խաղաղության գործընթացի զարգացումներին, դիվանագիտական այն մեծ աշխատանքին, որ կատարում են մի շարք կառույցներ՝ ԱԳՆ–ն, հատուկ ծառայությունները և այլն»,- ասել է նա։
Բաքուն պաշտոնապես հաստատել է 23 հայ քաղաքացիների գերեվարումը, որոնցից 17-ը հայտնվել են այնտեղ 2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախի դեմ Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական գործողություններից հետո։ Նրանց շարքում են Արցախի տարբեր ժամանակաշրջանների ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ Արցախի նախկին պետնախարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանը, ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, ՊԲ հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը, Արցախի նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը, Լեռնային Ղարաբաղի ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանը, ինչպես նաև Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանն ու Արայիկ Հարությունյանը։

Представитель Армении по международно-правовым вопросам Карен Андреасян на брифинге в парламенте сообщил, что до его назначения на эту должность его предшественники уже проделали значительную работу по делу армянских военнопленных, удерживаемых в Азербайджане, и ему не потребовалось существенно добавлять к этим усилиям.
Как передаёт Sputnik Армения, Андреасян подчеркнул, что его текущая задача — обеспечить правильную юридическую реакцию международных судебных органов по вопросам пленных и пропавших без вести.
«Сейчас нужно ждать других процессов, например, решений соответствующих международных инстанций, развития мирного процесса и той масштабной дипломатической работы, которую проводят различные структуры — МИД, спецслужбы и так далее», — отметил он.
Официальный Баку подтвердил содержание 23 граждан Армении, 17 из которых попали в плен после сентябрьской военной агрессии Азербайджана против Арцаха в 2023 году. Среди них — представители военного и политического руководства Арцаха разных лет, включая бывшего госминистра и мецената Рубена Варданяна, экс-командующего Армией обороны Левона Мнацаканяна, бывшего замкомандующего Давита Манукяна, экс-главу МИД Давита Бабаяна, спикера парламента Давита Ишханяна, а также экс-президентов Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна и Араика Арутюняна.