ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանն Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ հայտնել է, որ Հովհաննավանքը զավթելու մասին ներկայացված հաղորդման հիման վրա քրեական վարույթ չի հարուցվել։
«Որքան տեղյակ եմ, հանցագործության մասին հաղորդում ենք ստացել, բայց ոչ թե Մայր աթոռից, այլ փաստաբաններից։ Էդ հաղորդմանը սահմանված կարգով ընթացք է տրվել։ Այս պահի դրությամբ, որքան տեղյակ եմ, վարույթ չի նախաձեռնվել»,- նշել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Լրագրողների հարցին՝ արդյոք որևէ ընթացք տրվե՞լ է հոկտեմբերի 15-ին 15 հոգևորականի ձերբակալությունից հետո փաստաբանների և հոգևորականների բարձրաձայնած իրավունքների հնարավոր խախտումների վերաբերյալ տեղեկություններին, ՔԿ նախագահը պատասխանել է, որ ծառայողական քննություն է սկսվել։
«Քանի որ մամուլում հրապարակումներ եղան, թե ենթադրաբար ինչ-որ իրավունքներ են սահմանափակվել, իմ հանձնարարությամբ նշանակվել է ծառայողական քննություն։ Եթե պարզվի` որևէ քննիչ կարգապահական խախտում է թույլ տվել, համոզված եղեք՝ կենթարկվի կարգապահական պատասխանատվության»,- ասել է Պողոսյանը։
Հարցին՝ կա՞ արդյոք որևէ հրահանգ կամ ցուցում, որ քննիչները միտումնավոր կերպով չհարգեն հոգևորականներին կամ, օրինակ, նրանց դիմեն միայն անուն-ազգանունով՝ չընդգծելով հոգևոր կարգավիճակը, Պողոսյանը նշել է, որ քննիչները պարտավոր են առաջնորդվել բացառապես անձնագրային տվյալներով։ Նրա հավաստմամբ՝ չկա որևէ ցուցում կամ հրահանգ՝ հոգևորականների նկատմամբ վատ վերաբերմունք դրսևորելու։
Հովհաննավանքի զավթման վերաբերյալ հաղորդումը ներկայացվել է փաստաբան Արա Զոհրաբյանի կողմից։ Վերջինս հոկտեմբերի 23-ին իրավապահ մարմիններին ուղարկել է երեք հաղորդում հանցագործության մասին։ Դրանցից մեկը վերաբերում է, ըստ նրա, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և նախկին քահանա Ստեփան Ասատրյանի կողմից եկեղեցական ծեսի իրականացմանը խոչընդոտելու փորձին։ Փաստաբանի պնդմամբ՝ վարչապետն ու Ասատրյանը փորձել են խանգարել Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու կողմից նշանակված հոգևորականի՝ 2025 թվականի հոկտեմբերի 26-ին Հովհաննավանքում պատարագ մատուցելուն։

5 Ноябрь 2025 - 13:55 AMT
Председатель Следственного комитета Армении Артур Погосян заявил журналистам в парламенте, что уголовное дело по сообщению о якобы имевшем место захвате монастыря Ованавак возбуждено не было.
«Насколько мне известно, сообщение о преступлении поступило, но не от Святого престола, а от адвокатов. Сообщение получило надлежащий процессуальный ход. На данный момент, насколько мне известно, уголовное производство не инициировано», — сообщил Погосян, передает Sputnik Армения.
Отвечая на вопрос, была ли дана правовая оценка сообщениям о возможных нарушениях прав, озвученных адвокатами и священнослужителями после задержания 15 духовных лиц 15 октября, Погосян сообщил, что начата служебная проверка.
«Поскольку в прессе появились публикации о том, что якобы были нарушены чьи-то права, по моему распоряжению назначена служебная проверка. Если выяснится, что какой-либо следователь допустил дисциплинарное нарушение, можете не сомневаться, что он понесёт ответственность», — отметил он.
На вопрос о наличии каких-либо указаний следователям преднамеренно не уважать священнослужителей, например, обращаться к ним по имени и фамилии без указания духовного звания, Погосян подчеркнул, что следователи обязаны руководствоваться исключительно паспортными данными. По его словам, нично не указывает на проявление неуважения к духовным лицам.
Сообщение о захвате Ованавака направил адвокат Ара Зограбян. 23 октября он направил в правоохранительные органы три сообщения о предполагаемых преступлениях. Одно из них касается, по его словам, попытки премьер-министра Никола Пашиняна и бывшего священника Степана Асатряна помешать богослужению, назначенному Армянской Апостольской Церковью на 26 октября 2025 года в монастыре Ованавак.