ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանն Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ հայտնել է, որ Հովհաննավանքը զավթելու մասին ներկայացված հաղորդման հիման վրա քրեական վարույթ չի հարուցվել։
«Որքան տեղյակ եմ, հանցագործության մասին հաղորդում ենք ստացել, բայց ոչ թե Մայր աթոռից, այլ փաստաբաններից։ Էդ հաղորդմանը սահմանված կարգով ընթացք է տրվել։ Այս պահի դրությամբ, որքան տեղյակ եմ, վարույթ չի նախաձեռնվել»,- նշել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Լրագրողների հարցին՝ արդյոք որևէ ընթացք տրվե՞լ է հոկտեմբերի 15-ին 15 հոգևորականի ձերբակալությունից հետո փաստաբանների և հոգևորականների բարձրաձայնած իրավունքների հնարավոր խախտումների վերաբերյալ տեղեկություններին, ՔԿ նախագահը պատասխանել է, որ ծառայողական քննություն է սկսվել։
«Քանի որ մամուլում հրապարակումներ եղան, թե ենթադրաբար ինչ-որ իրավունքներ են սահմանափակվել, իմ հանձնարարությամբ նշանակվել է ծառայողական քննություն։ Եթե պարզվի` որևէ քննիչ կարգապահական խախտում է թույլ տվել, համոզված եղեք՝ կենթարկվի կարգապահական պատասխանատվության»,- ասել է Պողոսյանը։
Հարցին՝ կա՞ արդյոք որևէ հրահանգ կամ ցուցում, որ քննիչները միտումնավոր կերպով չհարգեն հոգևորականներին կամ, օրինակ, նրանց դիմեն միայն անուն-ազգանունով՝ չընդգծելով հոգևոր կարգավիճակը, Պողոսյանը նշել է, որ քննիչները պարտավոր են առաջնորդվել բացառապես անձնագրային տվյալներով։ Նրա հավաստմամբ՝ չկա որևէ ցուցում կամ հրահանգ՝ հոգևորականների նկատմամբ վատ վերաբերմունք դրսևորելու։
Հովհաննավանքի զավթման վերաբերյալ հաղորդումը ներկայացվել է փաստաբան Արա Զոհրաբյանի կողմից։ Վերջինս հոկտեմբերի 23-ին իրավապահ մարմիններին ուղարկել է երեք հաղորդում հանցագործության մասին։ Դրանցից մեկը վերաբերում է, ըստ նրա, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և նախկին քահանա Ստեփան Ասատրյանի կողմից եկեղեցական ծեսի իրականացմանը խոչընդոտելու փորձին։ Փաստաբանի պնդմամբ՝ վարչապետն ու Ասատրյանը փորձել են խանգարել Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու կողմից նշանակված հոգևորականի՝ 2025 թվականի հոկտեմբերի 26-ին Հովհաննավանքում պատարագ մատուցելուն։

Chairman of Armenia’s Investigative Committee, Artur Poghosyan, told reporters in the National Assembly that no criminal case has been initiated based on the report concerning the alleged seizure of Hovhannavank Monastery.
“As far as I know, we received a report about a possible crime, but not from the Mother See. It came from lawyers. The report was processed in accordance with legal procedures. At this moment, no proceedings have been initiated,” Poghosyan stated, according to Sputnik Armenia.
Asked whether any action was taken regarding possible rights violations raised by lawyers and clerics after the October 15 arrest of 15 priests, Poghosyan confirmed that an internal investigation had begun.
“Since there were media reports suggesting that certain rights may have been restricted, I ordered an internal inquiry. If it turns out that any investigator committed a disciplinary offense, rest assured, they will face disciplinary action,” he said.
When asked whether investigators were instructed to intentionally disrespect clergy, for instance, by referring to them solely by name and surname without acknowledging their clerical title, Poghosyan said investigators are required to follow only official ID data. He stressed that no directive exists instructing disrespectful behavior toward clergy.
The complaint about the alleged seizure of Hovhannavank was submitted by attorney Ara Zohrabyan, who on October 23 sent three crime reports to law enforcement. One alleged that Prime Minister Nikol Pashinyan and former priest Stepan Asatryan tried to obstruct a liturgical service scheduled on October 26, 2025, at Hovhannavank by a cleric appointed by the Armenian Apostolic Church.