Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ Մոսկվայում կայացած հանդիպմանն ասել է, որ իրավիճակը Հարավային Կովկասում մշտական ուշադրություն է պահանջում, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Այն ամենն, ինչ վերաբերում է վերջին իրադարձություններին, տարբեր իրադարձություններին, որոնք տեղի են ունեցել տարածաշրջանում՝ Կովկասում ընդհանրապես, Հարավային Կովկասում, պահանջում է մեր մշտական ուշադրությունն ու խորհրդակցություններ», — ասել է Շոյգուն։
Արմեն Գրիգորյանը, իր հերթին, վստահեցրել է, որ «պատրաստ է կիսվել մանրամասներով» տարածաշրջանային իրավիճակի վերաբերյալ և շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման հնարավորության համար։
Շոյգուն հավելել է, որ ՌԴ–ն մեծ ավանդ ունի ՀՀ և Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Ռուսաստանի ավանդը հարաբերությունների կարգավորման գործում, հարաբերությունների, որոնք դեռ ամբողջությամբ կարգավորված չեն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, էական է։ Այս ամբողջ ընթացքում Ռուսաստանը արել է ամեն ինչ, որպեսզի իրավիճակն այնտեղ դառնա ավելի կայուն և վերջապես խաղաղություն հաստատվի», — ասել է Շոյգուն։
Նա հավելել է, թե շատերի մոտ կարող է տպավորություն ստեղծվել, որ ԱՄՆ-ն միակ երկիրն է, որը կարգավորել է արդեն ութ կամ ինը հակամարտություն աշխարհում` ակնարկելով, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի բազմաթիվ հայտարարություններն այն մասին, որ Սպիտակ տանը գտնվելու 8 ամիսների ընթացքում 8 հակամարտություն է կարգավորել:
Մոսկվայում անցկացվում է Անկախ պետությունների համագործակցության անդամ երկրների անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների նիստը։ Միջոցառման շրջանակում Սերգեյ Շոյգուն նախատեսում է մի շարք առանձին հանդիպումներ, այդ թվում՝ Ադրբեջանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարի հետ։

The situation in the South Caucasus requires continuous attention, Russian Security Council Secretary Sergey Shoigu said during a meeting in Moscow with Armenia’s Security Council Secretary Armen Grigoryan, TASS reports.
“Everything related to recent and various developments in the region, throughout the Caucasus and particularly in the South Caucasus, requires our constant attention and consultation,” said Shoigu.
Grigoryan responded by saying he was ready to share more details on the regional situation and thanked Shoigu for the opportunity to meet.
Shoigu stressed that Russia has made a substantial contribution to the Armenia–Azerbaijan normalization process, according to Sputnik Armenia.
“Russia’s contribution to normalizing relations that are still not fully settled between Armenia and Azerbaijan is significant. All this time, Russia has done everything to help make the situation more stable and ultimately bring peace,” he said.
He also hinted at the United States’ portrayal of its global role, saying, “Some may get the impression that the U.S. is the only country that has resolved eight or nine conflicts around the world,” referencing frequent claims by U.S. President Donald Trump that he settled eight conflicts in eight months in office.
The meeting took place during a summit of the Security Council secretaries of the Commonwealth of Independent States (CIS) in Moscow. Shoigu is also scheduled to meet separately with the Azerbaijani Security Council secretary and other officials.