Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ Մոսկվայում կայացած հանդիպմանն ասել է, որ իրավիճակը Հարավային Կովկասում մշտական ուշադրություն է պահանջում, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Այն ամենն, ինչ վերաբերում է վերջին իրադարձություններին, տարբեր իրադարձություններին, որոնք տեղի են ունեցել տարածաշրջանում՝ Կովկասում ընդհանրապես, Հարավային Կովկասում, պահանջում է մեր մշտական ուշադրությունն ու խորհրդակցություններ», — ասել է Շոյգուն։
Արմեն Գրիգորյանը, իր հերթին, վստահեցրել է, որ «պատրաստ է կիսվել մանրամասներով» տարածաշրջանային իրավիճակի վերաբերյալ և շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման հնարավորության համար։
Շոյգուն հավելել է, որ ՌԴ–ն մեծ ավանդ ունի ՀՀ և Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Ռուսաստանի ավանդը հարաբերությունների կարգավորման գործում, հարաբերությունների, որոնք դեռ ամբողջությամբ կարգավորված չեն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, էական է։ Այս ամբողջ ընթացքում Ռուսաստանը արել է ամեն ինչ, որպեսզի իրավիճակն այնտեղ դառնա ավելի կայուն և վերջապես խաղաղություն հաստատվի», — ասել է Շոյգուն։
Նա հավելել է, թե շատերի մոտ կարող է տպավորություն ստեղծվել, որ ԱՄՆ-ն միակ երկիրն է, որը կարգավորել է արդեն ութ կամ ինը հակամարտություն աշխարհում` ակնարկելով, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի բազմաթիվ հայտարարություններն այն մասին, որ Սպիտակ տանը գտնվելու 8 ամիսների ընթացքում 8 հակամարտություն է կարգավորել:
Մոսկվայում անցկացվում է Անկախ պետությունների համագործակցության անդամ երկրների անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների նիստը։ Միջոցառման շրջանակում Սերգեյ Շոյգուն նախատեսում է մի շարք առանձին հանդիպումներ, այդ թվում՝ Ադրբեջանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարի հետ։

5 Ноябрь 2025 - 14:00 AMT
Ситуация на Южном Кавказе требует постоянного внимания и консультаций, заявил секретарь Совета безопасности России Сергей Шойгу на встрече с секретарем Совбеза Армении Арменом Григоряном в Москве, передает ТАСС.
«Все, что касается последних событий и различных процессов в регионе — в целом на Кавказе и в частности на Южном Кавказе — требует от нас постоянного внимания и консультаций», — сказал Шойгу.
В ответ Армен Григорян выразил готовность поделиться подробностями о ситуации в регионе и поблагодарил Шойгу за возможность встречи.
Шойгу подчеркнул, что Россия внесла большой вклад в нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном, передаёт Sputnik Армения.
«Вклад России в процесс урегулирования отношений, которые до сих пор не урегулированы полностью между Арменией и Азербайджаном, существенный. Всё это время Россия делала всё возможное, чтобы ситуация стала стабильнее и наконец установился мир», — отметил он.
Он также добавил, что «у многих может сложиться впечатление, что США — единственная страна, которая урегулировала уже восемь или девять конфликтов в мире», намекая на заявления президента США Дональда Трампа о якобы восьми конфликтах, решенных за восемь месяцев его пребывания в Белом доме.
В Москве проходит заседание секретарей Советов безопасности стран — участниц СНГ. В рамках мероприятия Сергей Шойгу планирует провести ряд отдельных встреч, в том числе с секретарём Совбеза Азербайджана.